erakoç
Eminhaber.Org
ilan dila
Ana Sayfa MANŞETLER, SİYASET, SULTANGAZİ, SULTANGAZİSPOR, ÜST MANŞET 7 Mayıs 2017

7. Geleneksel Sultangazi Belediyesi Yağlı Güreşleri

Sultangazi Belediyesinin organize ettiği 7'nci Sultangazi Yağlı Güreşlerinde finalinde rakibi Mehmet Yeşil Yeşil'i yenen Recep Kara, Sultangazi er meydanın başpehlivanı oldu.

Sultangazi Belediyesinin “7. Geleneksel Yağlı Güreşleri” etkinliği Çamlık Parkı’nda gerçekleştirildi. Çamlık Parkı’nda gerçekleştirilen güreşlerde, 13 boyda 300 sporcu rakiplerini yenebilmek için kıyasıya mücadele etti. Programda, çocuklar yaş ve boylarına göre rakipleriyle güreşirken, yetişkinlere kıstas uygulanmadı.

Tarihi Kırkpınar Güreşlerinin ünlü isimlerinin yer aldığı güreşler kıyasıya mücadelelere sahne oldu. Sultangazi Er Meydanının başpehlivanı olmak için rakiplerini tek tek yenen Ordu Ünyeli Recep Kara ile Antalyalı Mehmet Yeşil Yeşil 2016 yılı Kırkpınar Güreşlerinden sonra bir kez daha karşı karşıya geldi. 2016 Kırkpınar Güreşinin rövanşı niteliğinde olan müsabakada 2004-2007-2008 yılları birincisi Recep Kara, rakibi 2009-2010 yılları birincisi Mehmet Yeşil Yeşil’i bir kez daha yenerek Sultangazi Yağlı Güreşlerinin Başpehlivanı oldu.

C_ODKOfXUAAaBcv

Vatandaşların ilgiyle seyrettiği etkinlikte, Recep Kara, Abdullah Güngör, Şaban Yılmaz, Mehmet Yeşil Yeşil, Salih Erinç, Serhat Balcı, Nedim Gürel gibi Kırkpınar’ın tanınmış isimleri de kispet giydi. Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, etkinlikte yaptığı açıklamada, her geçen yıl yağlı güreşlere teveccühün arttığını söyledi. Güreşin köklü maziye sahip olduğunu anımsatan Altunay, “Geçmişe bakıldığında bütün medeniyetlerin güreş sporunu uyguladığını görüyoruz ama Türklerin uyguladığı bu spor dalı, ‘Türk güreşi’nin herhalde fonksiyonel olarak en önemlisi ve en iyisi olduğunu dünya da kabul ediyor. Bu yeşil çayırlarda yetişen biricik gençlerin uluslararası arenada bizi temsil etmesini, yüzümüzü ağartmasını istiyoruz.” dedi.

C_N5NuJXsAAFeA-

Altunay, “pehlivan” kelimesinin önemine değinirken, “Anadolu’da pehlivanlara verilen değer çok büyük. Çocuklar bile isimleri bilinmezse ‘pehlivan’ diye çağrılır.” ifadesini kullandı.

Güreş sporunun Türk milleti ile özdeşleştiğine vurgu yapan Altunay, “Böylesine önemli bir sporu yaşatmak bizim de en ulvi görevimiz. Bizden sonra gelecek nesillere onları aktarabilmek, onların da bunları yaşatabilmesine zemin hazırlamak, genç kuşakların da yağlı güreşleri merak etmesini sağlamak bizim için en büyük gururdur.” diye konuştu.

C_N8BgDXcAAfstt C_NxygOXsAAarSe

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

eminevim
hasaydın