Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, ÖZEL HABER, RÖPORTAJ, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 23 Temmuz 2016

Darbe girişiminde vurulan vatandaş o anları anlattı

Darbe girişiminde vurulan vatandaş o anları anlattı
Depoglobal Ali Baba Halı Yıkama

Darbe girişimine karşı koymak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne giden ve bu sırada açılan ateş sonucu yaralanan Sultangazili Adem Beyhan o anları Emin Haber Editörü Sultan Oğuz’a anlattı.

Tarihe kara bir leke olarak geçen 15 Temmuz Darbe girişiminde Sultangazi 6 şehit verdi. Yüzlerce yaralı. O yaralılardan biri de 32 yaşındaki 3 çocuk babası Adem Beyhan. Adem Beyhan o akşam yaşadıklarını Emin Haber’e anlattı.

Adem Beyhan, Sultangazi’de bir cafede arkadaşlarıyla otururken, televizyonlardan Anadolu’dan Avrupa’ya geçişlerin askerler tarafından kapatıldığını izledi.  O da herkes gibi olası bir terör saldırısına karşı alınan önlem olarak düşündü.
dc893ad2-8c10-4698-b4de-0d2a74080232
Darbe girişiminin yanşandığını anladığı an binlerce insan gibi meydanlara dökülen Adem Beyhan’a arkadaşları ‘gitme’ demesine rağmen, ‘Bu bir vatan meselesi’ diyerek canını siper etti. Tüm arkadaşları ve ailesiyle helalleşerek sokağa çıkan Adem Beyhan o gece yaşadıklarını şu şekilde anlattı;

“YÜZBAŞI RÜTBELİ YARATIK SİVİL ELBİSE GİYEREK VATANDAŞIN ARASINA KARIŞTI”

“Darbe girişiminin yaşandığı akşam arkadaşlarımla bir cafedeydik. O akşam yaşanan askeri hareketlilikten dolayı bütün herkes televizyona kilitlenmişti. İlk başta bomba ihbarından dolayı olduğunu düşünerek önemsemedik. O akşam işim gereği Vatan Caddesi’ne gitmem gerekiyordu. Arkadaşlarımın yanından ayrılarak Vatan Caddesi’ne doğru gittim. Ancak Vatan Caddesi’nde polis yolu kapatmıştı. Yine hiçbirşeyin farkında değildim. Ta ki Topkapı istikametinden bazı taksi şoförlerinin ters yönden gelip, ‘Bayrampaşa’ya doğru tanklar geliyor’ söylemelerine kadar. O an askerin darbe yapacağını anladım.

Bunun üzerine Eresin Otel’in önünde polislerle beraber yolu kestik. O an askeri bir helikopterin Vatan Caddesi’nde bulunan Emniyet Müdürlüğüne ateş ettiğini gördüm. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından önce radyoda insanların meydanlara dökülmesi yönünde anonslar yapıldığını duydum.  Eresin Otel’in önünden Emniyet Müdürlüğüne doğru yürümeye başladım. Yolda 7-8 kişinin yattığını gördüm. Bir kişinin omuzundan yukarısını göremedim. İç organları dışarı çıkmıştı. Bu esnada Vatan Caddesi’ne birden bire yoğun bir kalabalık akmaya başladı.
a5af3d50-96c1-4dbe-a7e5-a97287383e2c
“VÜDUMDA BİR YANMA HİSSETTİM”

Emniyet Müdürlüğü önünde gördüğümüz askeri kamuflaj içerisindeki insan görünümlü yaratıklar, burada rütbeli olanlardan bahsediyorum. Çünkü kalabalığı gören birçok er silahtan şarjörü çıkardı ve silahını bıraktı. Rütbeliler ise polislerimiz tarafından gözaltına alındılar. Bunlar yaşanırken bir emniyet görevlisi bize seslenerek, ‘Sizlerden rica ediyorum belediye binasına ve Valiliğe gidin. Praları kurtarın’ dedi.  Bunun üzerine orada bulunan binlerce insanın yarısı İBB’ye, yarısı da valilik binasına gitti. Bende önce Çağaloğlu’nda bulunan Valilik binasına gittim. Valilik binası önünde bulunan erlerin hiçbirşeyden haberleri olmadığını gördük. Çoğu silahlardan şarjörleri çıkararak, silahlarını bıraktılar. Orada bulunan çoğu erimiz ağlamaya başladı. Orada dikkatimi çeken, bir Yüzbaşı rütbeli yaratık üzerindeki askeri kamuflajı çıkararak, aracındaki sivil elbiseleri giydi. Ve sivillerin arasına karıştı.  Valilik önündeki darbe girişimi püskürttüldükten sonra bu sefer İBB’ye doğru gitmeye başladık.  Burada çoğu asker yine namlusunu halka çevirmez iken, deyim yerinde ise bir tanesi belki 4 şarjörü halka boşalttı. Yanımda olan bir bayanın kanlar içerisinde yere yığıldığını gördüm.  Bende o an vücudumda yanmalar hissettim, ama önemsemedim. Amacım namlusunu millete çeviren o teröristi durdurmaktı. Ben silahını namlusunu tuttum. Darbeci terörist o an sıktı. O an nerede olduğumu, ne olduğunu anlayamadım. Vücudumu hiçbir şekilde hissetmiyordum. Sıvılar akıyordu yüzüme.

ADEM BEYHAN’IN VURULMA ANI

“SENİN ORADA NE İŞİN VAR? DEDİLER”

Biz silahsızdık. Elbiselerimiz dışında üzerimizde hiçbirşey yoktu. Ama bu vicdansızlar öyle düşünmedi. O vicdansızlar PKK’ya karşı bir bu kadar vicdansız olmadılar. Bu bir vatan meselesiydi. Ben bu düşünce ile sokağa çıktım. Maalesef beni arayan akrabalarım ve arkadaşlarım ‘senin ne işin var orada’ dediler. Bende onlara soruyorum siz neden orada değildiniz?

Adem Beyhan’ın annesi Beyaz ve Babası Zeki Beyhan ise o akşam yaşananları şu şekilde açıkladılar.

molavitrin emre insaat
Tasarım | Enba