..:: EMİN HABER ::..
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM KÜNYE

23 NİSAN


AGUA YAPI


Zarif İnşaat


Balcıoğlu İnşaat

Sultangazi Ambalaj


Genç Doğan İnşaat


Kardeşler Bisiklet


Burger King


Özkayaoğlu İnşaat

Sponsor

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Cumhuriyet Mahallesi Afet Bölgesi İlan Edildi Cumhuriyet Mahallesi Afet Bölgesi İlan Edildi

Tarih 27 Kasım 2012, 02:31 Editör Eminhaber

Kasım Ayı Belediye Meclis toplantısında Cumhuriyet Mahallesi'nde bulunan siteler mevkii 1999 Marmara Depreminden önce yapıldığı ve depreme karşı dayanıksız olabileceğinden afet bölgesi ilan edildi...

CHP’li meclis üyelerinin de ‘evet’ oyu verdiği madde de,“Zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyacağından” afet bölgesi ilan edildi. Eminhaber.org olarak konuyu mahalle sakinlerine ve Belediye Başkanı Cahit Altunay ile konuştuk. Mahalle sakinleri alınan karardan haberdar olmadıklarını, afet bölgesi ilan edilen siteler mevkisinin ranta kurban gideceğinin endişesini yaşadıklarını ifade ederken, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ise, “Vatandaşlarımızın evet demediği hiçbir çalışma içerisine girmedik. Dolayısıyla Cumhuriyet Mahallesi Siteler Mevkii’nde yapılacak olan dönüşüm tamamen vatandaş odaklı bir projedir” dedi.

Kararın belediye meclisinden oy çokluğu ile geçmesinden sonra Ak Partili bir belediye meclis üyesinin karara itiraz edeceği ve Bayındırlık Bakanlığı’na durdurma dilekçesi verdiği yönünde söylentilerin olduğu kulaktan kulağa yayılırken, Cumhuriyet Mahallesi Siteler Mevki sakinleri, “Cumhuriyet Mahallesi ilçemizin en eski yerleşim yerlerinden biridir. Ancak ilçemizde afet bölgesi ilan edilecek öncelikli mahalleler varken neden bizim mahallemiz seçildi anlamış değiliz. Siteler mevkiinin Tem Otoyolunun yanında yer alması ve karşısında Viaport Venedik Evleri’nin yapılması bizi bugünden sonra düşündürmeye başladı. Venedik’in karşısına Roma’yı mı yapacaklar? Endişesini taşıyoruz. Bu konu ile ilgili site sakinleri olarak kanunlar çerçevesinde mutlaka örgütleneceğiz” ifadelerinde bulundular.

“Mahalle Halkı Çok Tedirgin”

Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ise site sakinlerini rahatlatacak açıklamalarda bulundu. Cumhuriyet Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda bu kararın alındığını söyleyen Başkan Altunay, “Mahalle sakinleri gerek mahalle Muhtarı aracılığıyla, gerekse bire bir geldiğimiz ortamlarda böyle bir çalışmanın beklentisi içerisinde olduğunu bizlere ilettiler. Özellikle vatandaşlarımızın Van depreminin ardından tereddütte düştükleri ve dönüşüm anlamında talepleri oldu. Biz bu talep doğrultusunda yola çıktık.

Vatandaşların talepleri bizler için çok önemlidir. Gelen talepler üzerine ilçemizin en eski yerleşim yerlerinden olan Cumhuriyet Mahallesi Siteler Mevkiinde zemin çalışması yapıp, ayağı yere basan bir dönüşüm projesi ortaya çıkarmamız gerektiği kanısına vardık. Yapılan teknik incelemelerde Siteler Mevkiinin dolgu üzerinde yapıldığı raporlara geçmiştir. Bundan dolayı mahalle sakinleri çok tedirgin”


“Halkımın menfaatinin olmadığı yerlerde de olmam”

Cumhuriyet Mahallesi Siteler Mevkiinde alınan kararın tamamen vatandaş odaklı bir proje olduğunu belirten Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, proje sonunda vatandaşın avantajlı çıkacağını söyledi.

Siteler Mevkiinde ciddi bir oranda hazine yeri olduğunu ifade eden Altunay, “Vatandaşın oturduğu yerin dışında ciddi bir hazine yeri var. Bunu da vatandaşımızın lehine kullanmak istiyoruz. Ciddi bir hazine yerinin olması, dönüşüm anlamında işimizi daha çok kolaylaştırıyor. Burada hazine yerlerini de işin içine katarak güzel bir çalışma çıkarabileceğimiz kanaatindeyim. Vatandaş odaklı olan bu projede, vatandaşlarımız ekstra bir harcama yapmadan yenilenen dairesinde oturmaya devam edecek. Cumhuriyet Mahallesi’nde böyle bir çalışma vatandaşı umumi olarak rahatlatır kanaatindeyim. Biz bunu diğer mahallelerimizde fazla düşünemiyoruz. Çünkü bire bir verme şansımız yok. Cumhuriyet Mahallesi’nde hazine yerlerini kattığımız için bire bir verme şansımız oluyor. 

Bu çalışmayı İsmetpaşa Mahallesi’nde yapmak oldukça zor. Ben İsmatpaşa Mahallesi’ndeki vatandaşımı nasıl memnun ederim onun çalışmasını da yapıyorum. Ama Cumhuriyet Mahallesi’nde vatandaşa oturduğu daire yenilenmek kaydıyla verilecek. İsmetpaşa Mahallesi ve diğer mahallelerimizde hazine yerleri olmadığından bu çalışmaları yapamıyoruz. Sultangazi’de hiçbir vatandaşımızı mağdur etmek gibi bir düşüncem yoktur. Tam tersine vatandaş lehine düşünüyorum. Ben onların belediye başkanıyım. Buradaki vatandaşıma hizmet için geldim. Onların menfaatinin olmadığı yerlerde de olmam”

“Benim rant gibi derdim olmadı”

Alınan kararla Cumhuriyet Mahallesi’nin ranta kurban gideceği yönündeki söylemleri doğru bulmadığını söyleyen Başkan Altunay, rant kelimesini hayatı boyunca sevmediğini ve vatandaşların ‘evet’ demediği hiçbir işe imza atmadığını belirtti.

İlerleyen günlerde Cumhuriyet Mahallesi sakinleriyle bilgilendirme toplantıları adı altında bir araya geleceklerini ifade eden Belediye Başkanı Cahit Altunay, “Vatandaşa dairesini yenileyerek vermeyi amaçlıyorsak bunu x firma ya da başka bir firma yapmış ne fark eder. Vatandaş burada oturmuş olduğu daireye karşılık yenilenmiş bir şekilde aynı muhitte, aynı semtte, aynı alan içerisinde dairesini alacak. Kimin yaptığı ya da yapacağı niye o kadar önemli. Bunu TOKİ, KİPTAŞ veya belediye yapabilir. Belki bir firmaya ihale edilir. O firma kim olur onu ben bilemem. Bir firma gelip yapar. Avrupa Konutları’nı kimin yaptığını çoğumuz bilmeyiz. Avrupa Konutları yapılan ihale sonucu özel bir firmaya verildi.

Önemli olan burada sağlıklı ve kaliteli yapı olmasıdır. Vatandaş hiç endişelenmesin bu projeyi bir firma yaparsa arkasında mutlaka güvenilir bir kurum olacaktır. Benim bahsi geçen bir rant gibi derdim olmadı olmazda. Bizi tanıyan tanıyor. Neden bir rantın peşine düşeyim. Her zaman söylüyorum ben Sultangazililerin belediye başkanıyım. Onların menfaati benim için ön sırada gelir”

Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, Ak Partili bir belediye meclis üyesinin Bayındırlık Bakanlığı’na durdurma dilekçesi vereceği yönündeki söylentilere ise, “Ben öyle bir şey duymadım. Bakın bir meclis üyemizin veya bir muhalefet meclis üyemizin orada bir dairesi vardır. ‘Ben istemiyorum’ diyebilir. Bu manada binası sağlam olana biz zaten dokunmuyoruz. Dolayısıyla biz kanun dışı bir şey yapmayacağımız gibi vatandaş odaklı düşünmeye devam edeceğiz”

“Anahtar alırız, anahtar veririz”

Habibler Mahallesi’nde Gecekondu Mesken Müdürlüğü ile ortaklaşa yapılacak olan kentsel dönüşümün de vatandaş odaklı olduğunu ifade ederek konuşmasını sürdüren Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, “Amacımız vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaktır. Onların yerine el koyma veya yerini alma gibi bir düşüncemiz hiçbir zaman olmadı” dedi.

Habibler Mahallesi’nde kentsel dönüşümün ilk uygulamasının yakında başlayacağını söyleyen Başkan Altunay, “Habibler Mahallesi sakinlerine ‘anahtar alırız, anahtar veririz. Başka türlü sizi üzmeyiz’ dedim. Bu mahallemizde Gecekondu Mesken Müdürlüğü’nü seçmemizdeki neden yoksul ailelere yönelik konut üretmekte görevli bir yapı olduğu içindir. Ayrıca Habibler Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyesi’ne ait dört tane arsa vardı. Belediye olarak plan çalışmalarında o arsaların üzerindeki projeleri başka alanlara kaydırdık. Tek derdimiz Habibler Mahallesi’nde yapılacak olan kentsel dönüşümde sadece inşaat maliyet bedelleri karşılığında vatandaşlarımıza dairelerini vermek istiyoruz. Cumhuriyet Mahallesi’nde ki vatandaş kendi dairesinin sahibi, ama Habibler Mahallesi’ndeki vatandaş yapı izni olmayan bir yerde oturuyor.

Ondan dolayı kar amacı gütmeyen ve yoksulla yönelik konutlar üreten Gecekondu Mesken Müdürlüğü ile birlikte bu çalışmayı yürütüyoruz. Habibler Mahallesi’ndeki proje bittiğinde vatandaşın kendi oturduğu gecekonduların enkaz bedelleri hesaplanarak peşinata sayılacak ve geriye sadece yapı maliyeti olduğu için düşük bir fiyat kalacak. Onu da aydan aya ödeyebileceği kadar bir taksite bağlayıp o şekilde daireleri teslim edeceğiz. Ondan sonrada takiben vatandaş memnuniyeti bu şekilde sağlanırsa devam edeceğiz. Onun için Sultangazi’de iki noktada bu çalışmayı yaparken ikisinde de vatandaşı mağdur etmeme birinci önceliğimizdir. Bizim bu alanlarda yapacağımız bu dönüşümler vatandaşı bir noktadan alıp kilometrelerce başka yere taşımak değildir.

Mümkünse o çevrede o yapıyı sağlamayı amaçlıyoruz. Yine bulundukları mahallede, bulundukları sokaklara yakın kalmak kaydıyla bu işi çözmeye çalışıyoruz. Başka mahallelerde böyle bir çalışmamız yok. Bundan sonra vatandaşın bir talebi olur, biz ona eğilir yerinde alan üretebilirsek aynı dönüşümü yaparız. Ama şimdilik Habibler ve Cumhuriyet Mahalleleri dışında bir çalışmamız yoktur. Vatandaş bizden böyle bir şey talep etmez ise bizim kimseyi yerinden etmek gibi bir düşüncemiz yok. Onu orada muhafaza edip hizmeti de götürürüz” diye konuştu.


ADVERTORİAL

Rahmi Deniz Fırat'ın Yeni Albümü "AYRILIK" Tüm Albüm Satış Noktalarında...

http://www.rahmidenizfirat.com/


 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ÖZEL HABER

Başkan Altunay Koltuğunu Devretti

Başkan Altunay Koltuğunu Devretti Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla koltuğunu 50. Yıl...

Dombıra'yı birde Cahit Altunay'dan dinleyin

Dombıra'yı birde Cahit Altunay'dan dinleyin Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay 30 Mart yerel seçimlerinde Ak Parti'nin seçim müziği olan Dombıra'...

Estethic Giyim


Koç Kuyumculuk


A. Öztürk


OSES ÇİĞKÖFTE


Ufay Grup

Lütuf Can Et


Gül Emlak


Sinem Düğün Sarayı


Yıldırım İnşaatRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi