Eminhaber.Org
Ana Sayfa ÖZEL HABER, RÖPORTAJ, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 14 Haziran 2015

Tepki Sandığa Yansıdı

Tepki Sandığa Yansıdı
Depoglobal Ali Baba Halı Yıkama

Sultangazi siyasetinin tanınan isimlerinden Hakan Yıldırım ile 7 Haziran Genel seçimlerini konuştuk. Yıldırım, 7 Haziran seçim sonuçlarının beklenen bir sonuç olduğunu söyledi.

 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde mensubu olduğu Büyük Birlik Partisi’nin “Çatı aday” Ekmeleddin İhsanoğlu’nu desteklemesinden dolayı tepki gösteren Hakan Yıldırım partisinden istifa etmişti. Büyük Birlik Partisi Sultangazi İlçe Başkanlığı görevinde bulunan Yıldırım son olarak partisi tarafından 2014 yerel seçimlerinde Sultangazi Belediye Başkan adayı gösterilmişti.

 

Uzun yıllar Büyük Birlik Partisi’nde aktif siyaset yapan Hakan Yıldırım, Sultangazi ve Türkiye siyasetine oldukça hakim bir isim. Yıldırım ile bir araya gelerek 7 Haziran seçimlerini, sonuçlarını ve Ak Parti’nin oy kaybını konuştuk. Ak Parti’nin yaşadığı oy kaybına değinen Hakan Yıldırım, “Ak Parti içindeki çürükleri temizlemek zorunda” dedi. Hakan Yıldırım konuşmasında birde çok konuşulacak bir açıklamada bulundu; “Ak Partili gibi gözüküp HDY’ye oy veren insanlar tanıyorum”

 

“AK PARTİLİ GÖZÜKEN ANCAK HDP’YE OY VEREN İNSANLAR BİLİYORUM”

 

“7 Haziran seçim sonuçları beklenen bir sonuçtu.  Gerek ulusal basında, gerek sosyal medyada, gerek ise STK’lar bazında HDP’nin barajı aşması için bir organize durum yaşandı. Ve bunda da başarılı oldular. HDP beklentinin üzerinde bir oy aldı ve barajı aştı.  Bunun çok çeşitli nedenleri var. Ak Parti’ye gösterilen tepkiler HDP’ye oy olarak döndü. Ama tepkinin tozu biraz fazla oldu.

 

Tabi Ak Parti’de ve toplumda beklenti bu değildi. En azından Ak Parti’nin tek başına hükümet kuracağı bir beklenti vardı. Bu sonuçlar tabi ki Ak Parti içinde bir hayal kırıklığı oldu. Bunun etkenleri var. Örneğin; geriye doğru gittiğimiz zaman Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kobani olayları ile ilgili yapmış olduğu söylemler Ak Parti’ye oy veren muhafazakar Kürt halkını ciddi anlamda rahatsız etti. Bu tepkide sandığa yansıdı.

 

 

Bugün HDP’ye giden oylar Ak Parti’den gitti. Demek ki, Ak Parti kendi içinde ki çürük elmaları ayıklamalı. Ben Ak Parti’de çalışıp kendini Ak Partili olarak lanse eden ancak HDP’ye oy veren veya verdirten insanları biliyorum.

 

Ayrıca kısmen benimde katıldığım kamuoyunda Ak Parti’nin şımardığına dair bir düşünce hakimdi. Bu şımarıklıktan dolayı da Ak Parti’ye bir ders verilmek istendi. Ancak yaşanan bu oy kaybı biraz ağır oldu. Ak Parti’nin sınıfta kalma tehlikesi oldu. Ama kısmen benimde desteklediğim bu şımarıklıktan dolayı bu dersinde olması gerekiyordu. Birilerinin bir şekilde ufaktan da olsa kulak memelerini okşaması gerekiyordu bence. “

 

“MARJİNAL SÖYLEMLERİ BİR KENARA BIRAKMAK LAZIM”

 

7 Haziran seçimlerinde sandıktan “uzlaşın” mesajının verildiğine dikkat çeken Hakan Yıldırım, seçim sonrası siyasi parti liderlerinin yaptıkları açıklamaları doğru bulmadığını söyledi. Yıldırım, “’Ben Ak Parti veya HDP ile içeride ve dışarıda hiçbir şekilde koalisyon içerisinde yer almam. Bütün koalisyonlara kapalıyım’ demek ülkemizi tamamen kaosa sürükler.  Bunun vebalini de sandıktan çıkan partiler başta olmak üzere kimse kaldıramaz. Dolayısıyla siyasi partiler marjinal söylemleri bir kenara bırakıp, şu an belirsiz olan bu ortamı bir an önce yok etmeleri lazım. Çünkü piyasalarda bir gerginlik hakim. Bundan dolayı tüm partilerin fedakarlık yapmaları gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

Hakan Yıldırım

“BU HDP İÇİN BİR SINAVDIR”

 

Türkiye’de Kürt halkının varlığının tüm kesimlerce artık kabul edilmesi gerektiğine vurgu yapan Hakan Yıldırım, “İnsanlar artık bunu bilmeli. Türkiye’de bir Kürt halkı var. Bunu yok sayamazsınız. Bu Kürt halkını terörist gruplarla aynı kefene koymaya ben karşıyım. Bunu ayırt etmek gerekiyor. Bugün HDP’nin de bundan sonra yapacağı söylemler ve eylemler noktasında çok dikkat etmesi gerekiyor. Yani Kürt halkının yanında mı? Yoksa PKK’nın yanın da mı? HDP’nin bunu artık ayırt etmesi lazım. Bu HDP için bir sınavdır aslında. HDP bu seçimde kendi içerisinde bir mozaik oluşturdu. Umarım bundan sonra insanların beklentisi doğrultusunda hareket ederler.” Şeklinde konuştu.

 

“İTTİFAK YAPMANIN BİR ANLAMI YOKTU”

 

Uzun yıllar aktif siyaset yaptığı Büyük Birlik Partisi’nin Saadet Partisi ile ittifak yaparak seçime girmesini değerlendiren Hakan Yıldırım, “Açıkçası ben olsaydım ittifak yapmazdım. Görünen bir köy var. Buna kılavuz zaten gerekmiyor. Barajı geçilmeyeceği bir aşikârdı. Bunu bile bile ittifak yapmanın bir anlamı ve mantığı yoktu. Cumhurbaşkanlığı seçiminde 14 tane siyasi parti bir araya geldi. Bu 14 parti tek başına olan bir kişiyi deviremedi. Bu 14 parti yüzde 50 oy bile alamadı.14 partinin genel başkanı hakikaten onurlu olmuş olsalardı o an, o akşam hepsinin istifa etmesi gerekiyordu.

 

Bu seçimde de aynı şey geçerliydi. Sen yüzde 10 barajını geçemeyeceğini bile bile ittifak yapmanın bir anlamı yoktu. Ben bunu söylerken Saadet Partisi’ni ya da Büyük Birlik Partisi’ni küçümsemek anlamında söylemiyorum. Sadece durum açısından söylüyorum.” Dedi.

molavitrin emre insaat
Tasarım | Enba