Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 27 Nisan 2018

850 Bin Ton Asfalt 9 Yılda Nasıl Serilir? Dikkat! Ağır Matematik İçerir

Koltuk derdinde olanlar, karnını doyuramayanlar;  Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay’a saldırmak için artık ne yapacağını şaşırdılar.

HABER/ YORUM

Sultangazi Belediyesi’nden reklam ve matbaa işleri alamayan dünün dolandırıcı(sı)ları, bugünün “aç”ları, ağababalarının attığı kemiği yalamaya devam ediyorlar. O güzelim “asfaltın başkenti”nde entrika dolu hayatlarını geride bırakarak kaçan ya da kaçmak zorunda kalan dünün dolandırıcısı, bugünün ‘aç’ı bir haberimiz üzerine sahiplerinin verdiği kemiği yalayarak, kendince bir matematik hesabıyla sözde “asfalt üzerine” hesap kitap yapmış.

“Asfaltın başkenti”nde ‘dolandırıcılık’ unvanıyla anılan bugünün dürüstlük abidesi kripto Fetöcü, Sultangazi Belediyesi’nden alamadığı reklam ve matbaa işlerinden dolayı Belediye Başkanı Cahit Altunay’a saldırmaya devam ediyor.

Biri çıkıp ‘Bre bukalemun sen Sultangazi’ye niye, neden, niçin, nereden, nasıl geldin?’ diye sorsa,  vereceği cevap yok. Onurlu bir Ak Partili çıkıp, ‘Bre bukalemun sen dün liderimiz Erdoğan için, ‘Kürt kanından besleniyor’ diye demeç vermişsin. 17/25 Aralık sonrası yaptığın bu demeç Fetö terör örgütünün o dönemki ajansı tarafından da servis edilmiş, sen ne ayaksın?’ diye sorsa, vereceği tek cevap; “Kem küm”

Neyse asıl konumuza dönelim;

Onursuz, çakma sözde Ak Partililerin Koç’lar gibi baktığı, Pala gibi eğeleme’nin nasıl yapıldığını öğrettikleri kripto Fetö’cü, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu bile hesap uzmanlığında solladı. “Sultangazi Belediyesi’nin 9 Altın Yılı” başlıklı haberimizin “asfalt” konulu içeriği hem kripto Fetöcü’ye, hem de sahiplerine fena battı. Bundan dolayı yaptıkları hesapla çuvalladılar.

Sultangazi Belediyesinin 9 yılda yaptığı çalışmaların envanterinin bulunduğu; “Sultangazi Belediyesinin 9 Altın Yılı” isimli kitapçığının yayınlanmasından sonra, asfalt serimi, bordür taşı, taş kaplama ve yağmur suyu oluklarıyla ilgili bölümden aldığımız verilerle hazırladığımız rapora, besleme olmak için resmi başvuru yapan ancak itibar görmeyince kendisine yeni kapı arayan sözde “acar gazeteci” cevap vermiş; “Yalan söylüyorsunuz” demiş…

Gömleğin ilk düğmesini yanlış ilikleyince devamında bütün düğmelerin yanlış iliklendiğini en son düğmede fark edersiniz. Ancak kafa başka şeylerle meşgul bir HESAP UZMANI iseniz (Bu hesabın aslında kendisini hesap uzmanı olarak tanıtan biri tarafından hesaplanıp servis edildiğini düşünüyoruz) elbette hata yapabilirsiniz…

Haberimizde Sultangazi Belediyesinin 9 yıl içerisinde 850.000 ton asfalt serimi yaptığını yazmıştık, bu veriler bizim iddiamız değil. Bunlar belediyenin yayınladığı; “Sultangazi Belediyesinin 9 Altın Yılı” isimli kitapçıkta yazıyor.

Ancak bizim haberimiz üzerinden spekülasyon yapılınca elbette bizim de cevap vermemiz elzem oluyor.

“Acar gazeteci”,Sultangazi’nin yüz ölçümü 36 kilometrekaredir.  Bu, 36.000 metrekare yapıyor. Evler, arsalar, tarlalar dâhil yüzölçümüdür.” Diyerek, matematiğin 4 işleminden bihaber olduğunu gösteriyor ve kuvvetle muhtemel, “1 kilometre 1000 metre ise, 36 kilometrekare de 36.000 metrekaredir” diyerek hesap yapmış.

Ancak 36 kilometre kare, 36.000.000 (otuz altı milyon metrekare) ediyor. Hal böyle olunca, 850.000 ton asfalt serildiğinde ilçenin tamamı asfaltla kapatılmış olmuyor.

Beyefendi Ariston’un düz mantık anaforuna o kadar takılmış olacak ki bütün hesaplamalarını aynı mantıkla kurmuş; “9 yılda 850.000 ton asfalt serimi yapılmış! Yani, 9X365=3285 gün yağmur çamur demeden, buzlanma, karlanma demeden, mevsim ayırımı yapmaksızın 3285 günde 850.000 ton asfalt yapılmış. Yani, 850.000/3285=259 ton günlük asfalt yapılmış.”

Yardımcı olalım…

İstanbul’un hava koşulları göz önünde bulundurulduğunda yaklaşık olarak 7 ay boyunca bu çalışmalar kolaylıkla yapılmaktadır. Yani 7 ay x 30 =210 gün eder. 9 yılda 850 bin ton asfalt serildiği düşünüldüğünde yılda; 850.000 / 9 = 95.000 ton asfalt serimi yapılmış. 1 yılda 210 gün çalışma yapıldığında ise günlük olarak 95.000 / 210 = (Günlük) 450 ton asfalt serimi yapıldığı sonucuna varıyoruz.

İşte şimdi düz mantıklı gazeteci bozmasına ve hesap uzmanına işin sırrını açıklayacağız…

Ağırlık birimini alan birimine çevirmek için laga luga kullanmazsınız..! Bunun için matematik kullanmanız gerekiyor…

Ayrıca özgül ağırlığı 2,4 ton/m3 olan 450 ton asfaltın 12 cm kalınlığında ve ortalama 10 metre genişliğinde serildiği düşünüldüğünde 156 metrelik (450/(2,4×0,12×10)  yola tekabül eder…

Şimdi hesap uzmanına ve tırt haberi yazan “acar gazeteciye” ev ödevi veriyoruz…

1 adet finişer, 1 adet yama, 2 adet robot makinesiyle çalışan bir ekip, bir yılda (1 Yılı 365 gün değil, 210 gün olarak hesaplayacaksınız) kaç ton asfalt serimi yapar?

Bu arada bir hafriyat firmasından kamyonların kaç ton asfalt taşıma kapasitesi olduğu konusunda yardım alabilirsiniz.

Tanıdık bir belediyeciden, (her hangi bir belediye olabilir) asfaltı nasıl temin ettiklerini sorup öğrenebilirsiniz. (İpucu olarak İBB’ye müracaat edebilirsiniz)

Kapasiteniz düşünüldüğünde ödev biraz dönem ödevi gibi oldu, siz de haklısınız…

Yeşilçam replikleriyle, “yalan söylüyorsunnnn!” diye artistik hareketlere pozlara gireceğine, git bi kerat cetveli al, ona çalış…

Yine mesnetsiz ve hesap hatalarıyla dolu tırt haberde, “Bu yetmemiş gibi, yine 9 yılda, 1 milyon 147 bin 298 metrekare yol ortası taş kaplama, 1 milyon 108 bin 183 metrekare taş kaplama, 469 bin 140 metre bordür ve 378 bin 924 metre oluk imalatı ve tamiri yapılmış; YERSEN!” diyerek ama öyle zannediyoruz ki, hesap etmekte zorlanınca sonuna; YERSEN! Yazarak son vermiş iddialarına…

Bu konuda da kafasının pasını biraz almak ve sebepsiz hezeyanlarına son vermek için çalakalem bir formül önereceğiz….

Elektrik kablolarının yer altına alınması çalışması kapsamında; İsmetpaşa, Cebeci, 50. Yıl, Uğur Mumcu ve Malkoçoğlu mahallelerinde sokaklar taş kaplama yapılmış, yağmur suyu olukları ve bordür taşları döşenmiştir…

Bu mahallelerde bulunan sokakların uzunluklarını enleriyle çarptığınızda elde ettiğiniz rakamı, kullanılan malzeme kalemleriyle orantılarsanız ortaya bir sonuç çıkacak…

Çıkacak bu sonucu ve rakamı yemezseniz, yanınıza alın birlikte yatın… Ödevinizi yapmayı unutmayın, erken yatın, erken kalkın…

Yorumlar

Tasarım | Enba