Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 21 Mayıs 2020

Abdurrahman Dursun’a 20 Milyon TL borçlanma yetkisi verildi

Sultangazi Belediyesi Mayıs ayı meclisi tek oturumda gerçekleşerek olağanüstü toplandı.

Sultangazi Belediye meclisi olağanüstü toplandı.

Haber: Tuğçe HUY/Emin Haber… Koronavirüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafeli yapılan olağanüstü toplantıda Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun, meclisten borçlanma yetkisi istedi. Mali Hizmetler Müdürlüğünün Belediye Başkanlığına 20 Milyon TL borçlanma yetkisi verilmesi teklifi Ak Partili ve MHP meclis üyelerince oy çokluğu ile kabul edildi. CHP meclis üyeleri ise istenilen 20 Milyon Liranın, 15 Milyon Liraya inmesini istedi. Ancak Ak Partili meclis üyelerince red oyu verilerek kabul edilmedi. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun, geçmiş dönemleri ve son üç ay boyunca Pandemi krizini hatırlatarak bu borçlanmanın olağanüstü durumlarında göz önüne alınarak yalnızca bir önlem olduğunu şu sözlerle ifade etti; “Genel olarak belediyecilik anlayışının değişmesi kanaatindeyim. Belediyelerin genel çalışması var ki oda; örneğin bir iş yapacaksak diyelim ki şu kürsüyü yapacağız, şunu şuradan alalım, şuradan yaptıralım gibi bunu yalnızca burası için söylemiyorum. Ne yazık ki belediyelerin genel anlayışı bu, biz bir yıldır bu anlayıştan çıkma gayretindeyiz. Örneğin yine kürsü yapılacaksak diyorum ki bizim çalışanlarımız yok mu, var. Ahşap ustası, mermer ustası. Yani demem o ki kendimiz yapalım, çareyi dışarıda aramayalım dedik ve birçok şeyi de kendi imkanlarımızla ciddi tasarruflar sağladık. Bununla geçen seneki borçlanma olan 20 Milyon Lirayı harcamadığımız gibi 47 Milyon Lira da borç ödedik ve tasarruflar sağladık böylece sultangazililerin cebinde kaldı.

BELEDİYE GELİRERİ %78 ORANINDA AZALDI

Bu sene için de Temmuz ayında bu olağan süreç bittikten sonra tekrar bir meclis yapılacak ama o mecliste gündemimiz ne olur, nasıl olur bilmiyorum. Bu sebeple tekrar bir borçlanma yetkisi alacağız. 30 Milyon diye karar kılmıştık ama arkadaşlarımla görüştükten sonra gerek olmadığına karar verip, 20 Milyon Lira gibi bir bütçe ile geçen sene ile aynı miktarda alalım dedik. İhtiyaç olursa kullanırız ama ihtiyaç olmazsa da en azından elimizde kalsın ola ki meclisin açık olmadığı dönemlerde ola ki bir sıkıntı olur o zaman kullanılır. Coronavirüs sürecinde Sultangazi Belediyesi’nin gelirlerinde yaklaşık olarak %78 oranında düşüş ortaya çıktı. İller bankasından gelen paylar yaklaşık olarak %50 oranında düşüş meydana geldi. Dolayısıyla bütçe kalemlerinde farklı farklı kalemlerden aktarma yapsak ta olası ihtimallere göre de böyle 20 Milyon Lira gibi bir bütçeyi de tutmak istiyoruz” dedi.

DAHA İYİ HİZMET VERİLEBİLMESİ İÇİN 15 MİLYON LİRA

Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyesi Yarcan Tan, söz alarak borçlanmayla ilgili şu öneride bulundu; “Bu Pandemi sürecinde belediyemizin gelirleri gerek merkezi yerlerden gelen ve gerekse burada toplanan vergilerde düşme olduğunu kabul ediyoruz. Belediyenin hizmetlerine devam edebilmesi açısından biz bunun 20 Milyon değil de 15 milyon olarak borçlanmasını öneriyoruz” diye konuştu.

Ardından yine hem pandemi sürecini değerlendiren ve aynı zamanda borçlanma konusunda konuşan İYİ Parti Meclis Üyesi Enver Hamzaoğlu, konuyla ilgili şunları kaydetti;

“Gündemin 2.maddesinde yer alan, başkanımıza borçlanma yetkisi hakkında sizlerin de bildiği gibi hiçbir hesap gütmeden başkanın yeni göreve başlaması ve daha iyi daha rahat çalışabilmesi için 2020 yılı bütçesine evet oyu vermiştik. 2020 yılı bütçesinin içerisinde 78 milyon borçlanma talebi de vardı. Yılın ilk beş ayında, 78 milyonun, 20 milyonunu kullanmak istiyorsunuz. Amenna. Borçlanma Gerekçesi olarak ta, salgın nedeniyle vergilerin yeterince toplanılmadığı, gelirlerde azalma olduğundan vesaire gibi bunun yanında yapımı devam eden veya yapılması planlanan hizmetlerin aksamaması için belediyenin mecburi olan ödemelerin ödenmesi için Ödemelerini yapıp, hizmet edebilmesi için kısaca belediyenin çalışabilmesi için bu krediye İhtiyaç var. Buda, El hak doğrudur.

GÜÇ ZEHİRLENMESİ TUTUMUNUZA SON VERMELİSİNİZ

Değerli meclis üyeleri; Bu ülkenin şartları hepimiz için eşit değil mi? Ak partili belediyelerin gelirleri azaldı da, Millet İttifakı olan belediyelerin, gelirleri azalmadı mı? Bu belediyelerin giderleri yok mu? Yapılması gereken mecburi ödemeleri yok mu? Yapımı devam eden veya yapılması planlanan hizmetler yok mu? Maalesef, AK Partili kardeşlerimiz siyasi güçlerini kullanarak ve Partizanlık yaparak, kendi belediyelerine gösterdikleri hassasiyeti, kendilerinde olmayan belediyelere göstermemektedirler. Bunun en somut örneğini, Büyükşehirdeki tutumlarınızdan gördük. Değerli arkadaşlar, unutmayın ki, devleti nerdeyse çeyrek asırdır siz yönetiyorsunuz. Bugün insanlar, yoksulluk ve sefaletle yaşam sürüyorsa, yardıma muhtaçsa, bunun baş sorumlusu sizsiniz. Arkadaşlar, Çuvaldızı başkasına batırmadan önce, iğneyi kendinize batırın. Güç zehirlemesi tutumunuza son vermelisiniz”

Yorumlar

Tasarım | Enba