Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel 30 Kasım 2016

Adana’da kız öğrenci yurdunda yangın: 11’i öğrenci 12 kişi öldü

Adana’nın Aladağ ilçesinde kız öğrenci yurdunda çıkan yangın sonucu 11 öğrenci, 1 görevli hayatını kaybetti. Edinilen bilgilere göre yurtta kalanların ortaokul ve lise öğrencileri olduğu kaydedildi.

Adana’nın Aladağ ilçesindeki Sinanpaşa Mahallesi’nde bulunan bir kız öğrenci yurdunda henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. İtfaiyenin müdahale ettiği yangında 3 katlı binanın ahşap olan son katı alevlere teslim oldu. Yangın sonucu maalesef 11’i öğrenci, 1 görevlinin hayatını kaybetti. Ayrıca 22 öğrencinin de yaralandığı belirtildi. Yaşanan facianın ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak Adana’ya gidiyor.  Konuya ilişkin açıklama yapan Adana Valisi Demirtaş, “12 cenazeye ulaştık, 22 yaralı hastanede’ dedi.

YANGIN SIRASINDA BİNADAN ATLADILAR

Saat 19.30’da Aladağ İlçesi Sinanpaşa Mahallesi’nde bulunan ve 200 öğrencinin kaldığı Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Orta Öğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda yangın çıktı. Henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangında alevler kısa sürede büyük bölümü ahşap olan tüm binayı sardı. Aladağ ve Adana Büyükşehir Belediyesi ile Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri yangına müdahale etti. Yangınla birlikte paniğe kapılan öğrencilerin bazıları pencerelerden atladı. Pencelerden atlama sonucu vücudunda kırıklar oluşan öğrencilerle birlikte dumandan etkilenen toplam 22 öğrenci yaralandı. Yaralı öğrencilere olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından ilk müdahaleleri yapıldıktan sonra hastanelere sevk edildi.

575-1-6

BAŞBAKAN YILDIRIM VALi’DEN BİLGİ ALDI

Başbakan Binali Yıldırım, Adana’da bir öğrenci yurdunda meydana gelen yangın hakkında Adana Valisi Mahmut Demirtaş’tan bilgi aldı. Başbakan Binali Yıldırım’ın, Adana’nın Aladağ ilçesinde bir özel öğrenci yurdunda çıkan yangın dolayısıyla ilgili bakanlardan ve Adana Valisi Demirtaş’tan bilgi aldığı öğrenildi.

ADANA VALİSİ’NDEN YENİ AÇIKLAMA

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, yangın sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “11 öğrenci ve bir eğitmen hayatını kaybetti. Yurtta 34 öğrenci kalıyordu. Yaralılar olduğunu biliyoruz. Yaralılar içerisinde, hem dumandan etkilenenler hem de yangın sonrası yaşanan panikle camdan atlayarak yaralananlar da var. İçeride şu anda kimse yok. Yangının eletrik kontağından çıktığı anlaşılıyor” dedi. Vali Demirtaş, gazetecilerden yöneltilen ‘yangın merdiveni var mıydı?’ sorusunu yanıtlamadı.

SOYLU VE KAYNAK ADANA’YA GİDİYOR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, yaşanan facianın ardınan Adana’ya gidiyor.

BELEDİYE BAŞKANI GEDİK: ÇATI ÇÖKTÜ MÜDAHALE ZORLAŞTI

Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik, CNN Türk canlı yayınında yangına ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Akgedik, yangının yurdun birinci katında başladığını ve en üst katın ahşap olması nedeniyle çok hızlı bir şekilde yayıldığını ifade etti. Bu nedenle de çatının çöktüğünü söyledi. Binada soba olmadığını ve kalorifer ile ısınmanın sağlandığını söyleyen Başkan Akgedik, yangının elektrik kontağından çıkmış olabileceği ihtimali üzerinde durulduğunu kaydetti. Mustafa Akgedik, binanın müfettişler tarafından kontrol edilip edilmediğine ilişkin yöneltilen soruya ise Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri tarafından zaman zaman kontrollerin yapıldığı ve şimdiye kadar yurt ile ilgili sorunlu bir bilginin gelmediğini söyledi.

BAKAN ÖMER ÇELİK

AB Bakanı Ömer Çelik, yangınla ilgili kriz masasının kurulduğunu belirtti. Bakan Çelik ayrıca yangının elektrik kontağından çıktığına yönelik göstergeler olduğunu ifade etti.

CHP’Lİ ELİF DOĞAN TÜRKMEN

CHP milletvekili Elif Doğan Türkmen yaptığı açıklamada, “Yangının neden çıktığı bilinmiyor. 30’un üzerinde öğrencinin olduğu belirtiliyor” dedi.

Yorumlar

Tasarım | Enba