Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, SİYASET 19 Ekim 2018

Adıyaman Günleri Yenikapı’da Başladı

Adıyaman Günleri Yenikapı’da Başladı
Ali Baba Halı Yıkama

Adıyaman Dernekler Federasyonu ve Adıyamanlılar Vakfı tarafından Adıyaman Valiliği, Adıyaman Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Yenikapı Etkinlik Alanı’nda düzenlenen “Adıyaman Tanıtım Günleri” başladı.

Haber-Sultan OĞUZ… Kommagene Krallığı’nın merkezi, çiğ köftenin başkenti, medeniyetlerin beşiği Adıyaman’a dair yöresel tatların ve kültürel değerlerin beğeniye sunulduğu “Adıyaman Tanıtım Günleri”nin açılış programı TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Yıldırım’ın yanı sıra programa İstanbul Valisi Vasip Şahin, Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, Adıyaman Milletvekilleri Ahmet Aydın, İbrahim Halil Fırat, Muhammed Fatih Toprak ve Yakup Taş, Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, STK Başkanları, İş adamaları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yöresel türkülerin söylendiği programda sahnede çiğ köfte de yapıldı.

Huzur ve barış kenti Adıyaman’ın kültürü, tarihi ve doğası İstanbul’da yaşayan vatandaşlara ve turistlere tanıtıldı. Daha ilk günden yoğun ilgi gören Adıyaman Günleri 21 Ekim’e kadar kapılarını ziyaretçilere açık tutacak.

ADIYAMAN VATANINA BAĞLIDIR

Adıyaman Dernekler Federasyonu Başkanı Abdurrahman Dursun, gerçekleştirdiği açılış konuşmasında “huzur ve barış şehri Adıyaman” diyerek yola çıktıklarını belirterek “Adıyaman, hem Türkiye’de hem dünyada huzur ve barış içerisinde içerisin de yaşayan bir topluluk olarak bilindi. Bizlerde bunun huzurunu her yerde yaşadık. Adıyaman ile ilgili, Adıyamanlıyla ilgili hiçbir yerde kötü bir şey duyamazınız. Adıyaman, her zaman iyinin ve doğrunun yanında oldu. Bundan sonrada güzellikler ve doğruluklar içerisinde yoluna devam edecek. Adıyaman vatanına bağlıdır, vatanına sevdalıdır. Adıyaman kendi bünyesi içerisinde hiçbir zaman terör faaliyetlerine müsaade etmemiştir. Terörü her zaman dışarıda tutmuştur. Terör hiçbir zaman Adıyaman içerisinde barınamamıştır, bundan sonra da barınmayacaktır. Bizler bu ülke için sevdalısıyız” ifadelerini kullandı.

Adıyamanlılar Vakfı Başkanı Sait Aybak ise vakfın çalışmalarına değinerek, davetlilere teşekkür etti.

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, yaptığı konuşmada “Ekonomi, hareket halindeki araca benzer. Alışveriş bu aracın yakıtıdır. Alışveriş olmazsa hareket olmaz. Tanıtım günleri, fuarlar, kermesler bir anlamda ekonomiyi canlı tutan, alışveriş ortamını sağlayan etkinliklerdir. Ankara, İstanbul, İzmir gibi şehirler metropol şehirler. Bu şehirler nüfus yapıları itibariyle Türkiye’nin özeti gibidir. İstanbul’da her bölgeden, her vilayetten insanımız var. Bizi birbirimize en güçlü şekilde bağlayan böylesine birbirimize kaynaşmış olmamızdır. Kaynaşmış, bütünleşmiş İstanbullular bugün Adıyamanlı kardeşlerini de yalnız bırakmıyor” diye konuştu.

Tasarım | Enba