Eminhaber.Org
Ana Sayfa EKONOMİ, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 6 Ağustos 2015

Afrika’da Yatırım Fırsatları

Afrika’da Yatırım Fırsatları
Ali Baba Halı Yıkama

Malawi; Belki pek çoğumuz, bu ülkenin nerede olduğunu bile bilmiyoruz. G.Afrika’nın üstünde Tanzanya, Mozambik ve Zambiya ile komşu 15 milyon nüfuslu bir ülkedir.

 

Bu ülkeye Sultangazi’den iki işadamı 2 yıl önce yatırım kararı aldılar. Malawi’ye gidip bir ön çalışma yaptılar. Bu ön çalışma sonucunda da iki işadamı bu ülkeye yatırım yapmaya karar verdiler. İki işadamı da ilçemizde tanınan isimler arasında yer alıyorlar.

 

Ramazan Tunçbilek ve Ahmet İhtiyar…

malawi-

Ramazan Tunçbilek’i Sultangazi Platformu ve İstanbul Spor Ayakkabıcılar Derneği’nden tanıyoruz. Uzun yıllar bu iki dernekte Başkanlık görevini yürüttü.

 

Ahmet İhtiyar’ı da inşaat sektöründe ilçemize yaptığı yatırımlarla tanımayan yoktur. İhtiyaroğlu İnşaat firmasıyla Sultangazi ve çevre ilçelerde yaptığı sayısız modern konutlarla birçok vatandaşı ev sahibi yaptı.

 

2 yıl önce bir araya gelen bu ikili yurt dışına yatırım yapmaya karar verdiler. Önce İhtiyaroğlu İnşaat bünyesinde faaliyet gösteren Ahra Yapı Mimarı firmasını kurdular. Afrika kıtasının güneydoğu bölümünde yer alan Malawi Cumhuriyeti yatırım için karar aldıkları ülke oldu.

 

Sultangazi’de başlayan serüven şu anda Afrika ülkesi Malawi’de devam ediyor. Bu ülkede Ahra Yapı Mimarı’nın yaptığı konutlar yükselmeye başlamış, insanlar ev sahibi olmuşlar.

 

Geçtiğimiz gün Malawi’den 1 aylığına İstanbul’a gelen Ramazan Tunçbilek, özellikle Sultangazili işadamlarına Afrika pazarından pay almak için “Afrika’ya gidin” çağrısı yaptı. Tunçbilek, Afrika’nın büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirterek her alanda iş yapılabileceğini vurguladı.

 

Özellikle Ahra Yapı Mimarı olarak yatırım yaptıkları Malawi ülkesinde sağlık, otomotiv, pastane ve inşaat sektöründe büyük bir boşluğun olduğunu belirten Tunçbilek, “Burada, inşaat demirinden mobilyaya, gıdadan, perdeye, sağlık ürünlerinden otomobillere, pastadan dondurmaya kadar her tür ürün satılabilir” diye konuştu.

 

Sultangazili işadamlarını bu ülkeyi sık sık ziyaret etmeye davet eden Ramazan Tunçbilek, Malawi’nin sürekli büyüme başarısı gösterdiğine de dikkat çekti.

IMG_2268

Tasarım | Enba