Eminhaber.Org
Ana Sayfa EKONOMİ, MANŞETLER, ÖZEL HABER, RÖPORTAJ, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 28 Mart 2016

Ahmet Süt; Karanlığa Bir Mum Yaktık

Merkezi Sultangazi’de bulunan ve uzun yıllardır tekstil piyasasında önemli bir üretim hacmine sahip olan PUBLİC Streetwear Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Süt ile sektörü ve ekonomik gelişmeleri değerlendirdik.
Ahmet Süt; Karanlığa Bir Mum Yaktık
Ali Baba Halı Yıkama

1996 yılında kurulan ancak çok kısa bir süre önce PUBLİC Streetwear markasıyla kot pantolon üretimine başlayan ve kısa sürede pazarda önemli bir hacme sahip olan şirketin Yönetim Kurulu Ahmet Süt, bize markanın gelişimini ve şirket olarak hedefledikleri çalışma stratejisini anlatırken, “Durma yoksa düşersin” anlayışını benimsediklerini ve sürekli olarak yol almaya çalıştıklarını ifade etti.

“DURMA YOKSA DÜŞERSİN”

Süt, “Eskiden bir lastik reklamı vardı, “Durma yoksa düşersin’ diyordu. Aslında bizim şirket olarak yapmaya çalıştığımız şey tamda bu. 1996 yılında kurulan ve çok uzun bir süre penye üretimi üzerine çalışan aile şirketimizin hedefleri arasında sürekli olarak; büyümek ve pazarda bulunan payını arttırmak vardı.”

ahmet süt (3)

“Ancak son yıllarda penye üretiminin çok fazla yaygınlaşması ve sektör içerisine dahil olan bazı girişimcilerin kendilerine göre doğru ancak piyasanın devamlılığına uygun olmayan üretim tercihleri artık penye piyasasında durmamızı olanaksızlaştırmaya başladı. Bizim ürettiğimiz rakamlara tezgahlara mal koyan bu üreticiler sadece piyasada kaliteli mal üretmeye çalışanlara değil bir süre sonra kendilerine de zarar vermeye başladılar.”

YENİ BİR BAŞLANGIÇ VE KOT PANTOLON PİYASINDA PUBLİC Streetwear MARKASI

“Bu gelişmelerden sonra bir durum değerlendirmesi yaptık ve artık ürettiğimiz ürünün değişmesi gerektiği sonucuna vardık. Kot pantolon imalatını zaten yapıyorduk ancak ana üretim mamulümüz kot pantolon değildi. Kendi markamız olan PUBLİC Streetwear ismiyle sadece kot pantolon üretmeye karar verdiğimizde, aslında markamızın da, şirketimizin de yeni bir yol haritasına ihtiyacı olduğunu gördük.”

ŞİRKET KABUK DEĞİŞTİRMEYE BAŞLIYOR

“Türkiye genelinde birçok noktada bizim ürünlerimizi satan müşterilerimiz vardı. Ancak bizimle birlikte büyüyecek ve gelişecek noktalara ihtiyacımız olduğunu kararlaştırdık ve bu konuda bir çalışma başlattık. Gelişen teknoloji ve insanların teknolinin gelişmesiyle birlikte alış veriş konusunda bazı tercihlerde bulunduğunu fark ettik ve e-satış kanalında daha etkili olmamız gerektiğine inandık.”

1 YILDA HEFDEFLERİN YÜZDE 97’SİNDE BAŞARI

“İlk olarak Türkiye genelinde 30 noktayı kendimize hedef nokta olarak seçtik ve Karadeniz Bölgesinden işe başladık. Önceden belirlediğimiz noktalara giderek, hedeflerimizi anlattık. Özel tasarımlı ürünler üreteceğimizi, kaliteye önem vererek yeni bir satış ağı kurmayı hedeflediğimizi anlattık. Bu çalışmamız yaklaşık olarak 1 yıl sürdü. Bu 1 yılın sonunda hedeflediğimiz şeylerin yaklaşık yüzde 97’sini hayata geçirdik. 30 Nisan itibariyle bu noktalarımızın tamamını e-satış sistemiyle ve yeni bir satış politikası ve ağıyla birbirine bağlamış olacağız. 2016 yılının sonunda dış ticaret anlamında çalışmalarımız sona ermiş olacak ve bu konuda ciddi adımlar atmış olacağız.”

ahmet süt (4)

“Paydaşlarımız olarak isimlendirdiğimiz bu 30 nokta bizim için çok önemli. Biz bu paydaşlarımızla büyüyeceğiz. Elbette satış ağımızın dinamosu kot pantolon olacak. Ama bunun yanı sıra şimdilik; gömlek, penye, kemer ve çanta satışlarımız da var. Bu ürünleri bizim çözüm ortaklarımız koleksiyon şeklinde bizim isteklerimiz doğrultusunda hazırlıyorlar. Bu ürünlere, ayakkabı ve diğer ürünleri de ilave ederek, bu yılın sonunda bütün kalemlerimizi tamamlamış olacağız.”

“EKONOMİK DARALMADAN SÖZ ETMEK MÜMKÜN AMA BU HERŞEYİN SONU OLDUĞU ANLAMINA GELMİYOR”

“Konjonktrürel gelişmelerin ekonomik piyasaya etkisinin olumsuz olduğu hepimizin malumu. Sadece ülkemizde değil, dünyanın birçok yerinde bazı ekonomik daralmalar ve buna bağlı olarak sıkıntılar yaşanıyor. Bu sıkıntılar hem girişimcileri zor durumda bırakırken hem de toplumsal olarak büyük kitleleri olumsuz etkiliyor.”

“LÜKS YAŞAM TARZI VAZGEÇİLMEZLERİMİZ ARASINA GİRMİŞ”

Ancak bizim ülkemizde bu işin toplumsal boyutu biraz da farklı nedenlerden oluşuyor. Çok lüks yaşamaya alışan bir toplum olduk. Her hangi bir aileye gidin bakın, ailenin bütün fertleri neredeyse bir işçinin 1-2 maaşı kadar fiyatı olan lüks telefonlar kullanıyor. Halbuki buna bir ihtiyaç gözüyle bakılmalı. Bu lüks yaşamın belirtisi olmamalı. Böyle bir yaşam tarzına kendisini alıştıran insanlar, ekonomik daralmaların yaşandığı dönemlerde yaşam standartlarını düşürmemek adına bankalara veya bireysel borçlanmalara giriyorlar ki, asıl kriz işte o zaman başlıyor.”

“BİZİM İÇİN KRİZ DEMEK, DURMAK DEMEK DEĞİLDİR”

“Girişimcilerin bir çoğunluğu da kriz zamanlarında küçülmeyi veya faaliyetlerini askıya almayı tercih ediyorlar. Belki bazı girişimciler ve sektörler için bu doğru bir karar olabilir. Ancak bize göre bu yanlış bir strateji. Çünkü sohbetimizin en başında da söyledim bizim için geçerli olan kural, ‘Durma yoksa düşersin’ kuralıdır.”

ahmet süt (5)

“KARANLIĞA BİR MUM YAKTIK”

Biz sürekli bir tüketim olduğunu ve bu ihtiyaçlara cevap verecek doğru bir üretimin her zaman büyüyeceğine inanıyoruz. Oturup beklemek veya duruma kahrederek bir köşeye çekilmek bizim ticari tercihlerimiz ve yaşam alışkanlıklarımız arasında değil. Hani bir söz var, ‘karanlığa küfredeceğine kalk bir mum yak’ der, işte biz bu kriz anında geliştirdiğimiz satış ağı zinciriyle karanlığa bir mum yaktığımızı düşünüyoruz. Biraz önce sözünü ettiğim bizim için çok önemli olan 30 satış noktamızın temsilcilerini İstanbul’da kendi yerimizde ağırladık, bu arkadaşlarımızdan bazıları toplantımız bittiğinde hemen kentlerine dönmediler. Bizimle beyin fırtınası yaparak, bu işi daha iyi nasıl yapacağımız konusunda fikir üretmeye çalıştılar. Yani insanlara bir heyecan bir umut aşıladığımıza inanıyorum.”

Ürünlerini www.n11.com ve www.publicsatis.com satış siteleri üzerinden satışa sunan PUBLİC Streetwear, öyle görünüyor ki çok kısa bir süre sonra tekstil ve hazır giyim piyasasının en önemli markalarından biri haline gelecek…

İlginizi çekebilir

Cahit Altunay’a yeni görev

Cahit Altunay’a yeni görev

Tasarım | Enba