Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ 14 Ekim 2015

Ak Parti Üç Kritere Gereken Değeri Göstermedi

Ak Parti Üç Kritere Gereken Değeri Göstermedi
Ali Baba Halı Yıkama

Emin Haber olarak 1 Kasım seçimlerinde 1 aydan kısa bir süre kala sokağın nabzını ölçmeye devam ediyoruz.

 

Daha önce yaptığımız sokak röportajıyla halka “1 Kasım’da ne olur?” sorusunu yönelttik. Bu kez de işadamlarına sorduk; “1 Kasım’da ne olur?”

 

Hikmet Yeşiltaş, Ağrı Eleşkirt doğumlu. 26 yıldır İsmetpaşa Mahallesi’nde ikamet ediyor. Oto alım-satım ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren Öz Yeşiltaş Şirketi’nin sahibi. Ağrı nüfusunun en fazla olduğu İsmetpaşa Mahallesi’nde sevilen ve sayılan bir isim.

 

Hikmet Yeşiltaş’a ilk olarak “1 Kasım’da ne olur?” sorusunu yöneltiyoruz. Yeşiltaş, çok iddialı bir seçim tahmininde bulunarak Ak Parti’nin tek başına iktidar olacağını söylüyor.

 

“1 Kasım seçimlerinde Ak Parti yüzde 47-50 arası oy oranı ile tek başına iktidar olacak. CHP bu seçimde oyunu yükseltecek. MHP’nin ise oy düşüşü yaşayacağını düşünüyorum. HDP ise yüzde 10-11 arası bir oy oranı ile barajı aşar.”

 

 

Hikmet Yeşiltaş, biz sormadan Ak Parti’nin 7 Haziran seçimlerinde yaptığı hatalara değinerek bugüne kadar kimsenin dile getirmediği üç ayrıntıya dikkat çekiyor.

 

AK PARİ 7 HAZİRAN’DA HATA YAPTI

 

Söze ilk olarak 7 Haziran seçimleri sonrası o çok tartışılan “Doğu Kökenli isimlere Milletvekili aday listesinde yer verilmemesi” ile başladı Hikmet Yeşiltaş;

 

“Ak Parti 7 Haziran genel seçimleri Milletvekili aday listesinde doğu kökenli hemşerilerimize yer vermedi. Bundan dolayı da büyük tepki aldığı gibi, oy kaybı da yaşadı. Kendi çevremde birçok arkadaşım bu nedenden dolayı Ak Parti’ye oy vermedi. 7 Haziran’da doğu nüfusunun yoğun olduğu 2. Bölgede ilk 5’de doğu kökenli bir isme yer verilseydi sonuç çok farklı olabilirdi.”

IMG_3451

AK PARTİ ÜÇ KİTLEYE GEREKEN DEĞERİ GÖSTERMEDİ

 

Yeşiltaş, sözlerinin devamında ise Ak Parti’nin değer vermediği üç kriterden bahsetti;

 

“Çok değil bundan 1 veya 2 yıl önce Ak Parti hangi seçim olursa olsun, bir ceket dahi ortaya koyduğunda insanlar sorgulamadan tercihini o yönde kullanıyorlardı. Halk olaya Recep Tayyip Erdoğan olarak bakıyordu. Ama şu anda durum çok farklı. 7 Haziran seçimlerinde de farklı olan bu durum sandığa yansıdı. Çünkü Ak Parti kendisine en büyük desteği veren üç kitleye gereken değeri vermedi. Ak Parti Doğu, Güneydoğu ve Alevi toplumuna gereken değeri göstermedi. En büyük hatası da buydu.”

 

 

26 yıldır İsmetpaşa Mahallesi’nde ikamet eden Hikmet Yeşiltaş’a söyleşimizin sonun da Sultangazi’de ne olur sorusunu yöneltiyoruz.

 

“Sultangazi’de oyların yükselişini ben Sultangazi Belediyesi’nin yaptığı çalışmalara bağlıyorum. Sultangazi’de yaşanan ya da yaşanacak olan oy yükselişi tamamen yerel yönetimin yaptığı hizmetlerden dolayıdır. Her şeyden önce bir İsmetpaşalı olarak Sultangazi Belediyesi’nin çalışma sisteminden çok memnunum. Belediye on numara bir hizmet sunuyor. Bakın 5 yılda İsmetpaşa Mahallesi’nin çehresi değişti. Bundan dolayı çok sayıda İsmetpaşalı oyunu Ak Parti’ye vermektedir.”

 

1 kasımda ne olur

Tasarım | Enba