Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 14 Mart 2017

Altunay: Cumhurbaşkanlığı Sistemi, belediye başkanlığına benziyor

Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, Türkiye’nin daha güçlü olması, hükümetlerin daha güçlü olması ve yönetimlerin daha pratik işlemesi için referanduma en yüksek oranda destek vereceğini ve yeni dönemle birlikte Türkiye’nin koalisyonlara bir daha dönmeyeceğini söyledi.

Sultangazi’de çeşitli platformlarda vatandaşlarla, STK temsilcileri, işadamlarıyla biraraya gelen Belediye Başkanı Cahit Altunay, 16 Nisan’da oylanacak olan yeni anayasaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Referandumun, rejim değil sistem değişikliği olduğuna vurgu yapan Belediye Başkanı Cahit Altunay, Yeni anayasa ile seçimden mutlaka tek başına iktidarın çıkağını söyledi. Altunay, 16 Nisan’da yapılacak olan halk oylamasında ‘evet’ çıkması durumunda hızlı karar alan, hızlı icraat ve reform yapan, etkin bir yönetim modeli oluşacağını ifade etti.

“SİYASİ İSTİKRAR KALICI HALE GELECEK”

Referandumun, rejimin değil sistem değişikliği olduğuna vurgu yapan Başkan Altunay, “Yeni anayasa ile seçimden mutlaka tek başına iktidar çıkacak. Bu da siyasi istikrarı kalıcı hale getirecektir. Uzlaşma kültürü gelişirken, hükümet kurulmama sorunu olmayacak. Yeni anayasa sistemi teröre dur diyor, bu sistem vesayet rejimini ortadan kaldırıyor, bu sitem darbeleri engelliyor.” İfadelerini kullandı.

“YENİ SİSTEM BELEDİYE BAŞKANLIĞINA BENZİYOR”

Başkan Altunay, halkın ihtiyaçlarını karşılayan, gelişmelere ayak uyduran, kurumların hızlı çalışmalarını sağlayan bir işleyişin hakim olacağını da sözlerine ekleyen Başkan Altunay, yeni Cumhurbaşkanlığı sistemini Belediye Başkanlığına benzetti. Cumhurbaşkanlığı Sisteminin, istikrar üreten bir hükümet sistem olduğunu ve kalkınmayı hızlandıracağını belirten Altunay, “Cumhurbaşkanlığı Sistemi, belediye başkanlığına benziyor. Aslında Cumhurbaşkanlığı Sistemi, şuanda yerel yönetimlerde, yani belediyelerde uygulanıyor. Vatandaşlar yerel seçimlerde belediye meclisleri için ayrı belediye başkanları için ayrı oy veriyorlar. Başkan da aynı belediyelerde olduğu gibi yardımcılarını yani bakanlarını seçecek” dedi.

“SEÇİMLE GELMİŞ İNSANLAR DİKTATÖR OLABİLİR Mİ?”

Yeni anayasa ve Cumhurbaşkanlığı sistemine bazı kesimler tarafından ‘diktatörlük’ benzetmesi yapıldığını söyleyen Başkan Cahit Altunay, bu benzetmeye tepki gösterdi. “Seçimle gelmiş insanlar diktatör olabilir mi?” diyen Altunay, “Yeni anayasa sistemine diktatörlük diyorlar. Öyle ise bende diktatörüm, mahallede ki muhtarda diktatör. Seçimle gelmiş insanlar diktatör olabilir mi?. Biz hep seçimle geldik. Bundan sonra gelenler de seçimle gelsin diyoruz. Yeni sistemin adı bu. Tayyip Erdoğan’dan sonrası ne olacak diye soruyorlar. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın böyle bir değişikliğe ihtiyacı yok. Yarın seçim olsa yeniden seçilir. Bizden sonra gelecek olanları düşünerek bu sistemi değiştiriyoruz. Ben inanıyorum ki, halkımız 16 Nisan’da ‘evet’ mührüne basıp, geleceğimizi teminat altına alacaktır.” Diye konuştu.

“BİR DAHA KOALİSYONLAR OLMAMASI İÇİN YENİ SİSTEME EVET”

Bülent Ecevit ve Ahmet Necdet Sezer arasında yaşanan krizin Türkiye’deki etkilerini anlatan Başkan Altunay, “Bir tane yetkili seçelim o bizi yönetsin, 5 sene sonra beğenmiyorsak tekrar sandığa gidelim istediğimizi seçelim. En son 2001 krizlerinde Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’i o istemişti. Biz seni getirdik, bizim dediğimizi yapacaksın deyince oda bana bu yetkiyi sen vermedin kanunlar verdi dedi, anayasa kitapçığını onun yüzüne bir vurdu, kriz koptu. Bu krizin faturası bize ne oldu biliyor musunuz, bir gecede yüzde 50 fakirleştik. Onlar kavga etti ama bu millet bedel ödedi. Bir daha koalisyonlar olmaması için bu sisteme evet dersek yüzde 50’nin üzerinde kim alırsa o cumhurbaşkanı olacak” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Tasarım | Enba