Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 13 Eylül 2018

Antibiyotik Kullanımı En Çok Sultangazi’de Düştü

Antibiyotik Kullanımı En Çok Sultangazi’de Düştü
Ali Baba Halı Yıkama

Avrupa’da en fazla antibiyotik kullanan ülkeler arasında birinci sırada yer alan Türkiye’de, Sultangazi İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından akılcı ilaç kullanımı konusundaki farkındalık çalışmaları başarıyla sonuçlandı. Sultangazi, İstanbul’da antibiyotik kullanımında en fazla düşüş sağlayan ilçe olarak İstanbul birincisi oldu.

Sultangazi’de antibiyotik kullanım oranının düşürülmesini sağlamak amacıyla ilçede görev yapan ve reçetelerinde antibiyotik ilaçlara daha az yer veren doktorlara teşekkür belgesi takdim edildi. Sağlık Bakanlığının dikkat çektiği Türkiye’de yoğun antibiyotik kullanımın düşürülmesine yönelik çalışmalara bir örnek de Sultangazi’den geldi. Sultangazi Kaymakamlığı ve İlçe Sağlık Müdürlüğünün ortak çalışmasıyla Akılcı İlaç Kullanımı Uygulaması kapsamında E-reçete sistemi üzerinden hastalarına ilçedeki diğer doktorlara oranla daha az antibiyotik yazan 10 doktor belirlendi.

Doktorlar için diğer hekimleri de teşvik etmek ve bilinçsiz ilaç kullanımının önüne geçilmesini sağlamak amacıyla Sultangazi Hükümet Konağında tören düzenlendi. Törene Sultangazi Kaymakamı Uğur Kalkar, İlçe Sağlık Müdürü Emrah Eray ve reçetelerinde antibiyotiğe az yer veren doktorlar katıldı. Törende doktorlara teşekkür belgeleri takdim edildi.

İlçe Sağlık Müdürü Emrah Eray, akılcı ilaç kullanımı çalışmaları kapsamında toplumun her kesimine ulaşmaya çalışarak antibiyotik kullanımını en aza indirmeyi hedeflediklerini belirtti. Eray’a da, akılcı İlaç Kullanımı kapsamında yürütülen çalışmalardaki başarısı nedeniyle Sultangazi Kaymakamı Uğur Kalkar tarafından teşekkür belgesi verildi.Tasarım | Enba