Eminhaber.Org
Ana Sayfa EKONOMİ, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SULTANGAZİ 2 Kasım 2019

APP plaka mağduru iş adamı: ‘Ne yapacağımı bilmiyorum’

Sultangazi’de 20 ay önce satın aldığı aracın plakalarının farklı karakter ve şekillerle yazılmış olmasından dolayı İstanbul trafiğinde 8 gündür plakasız seyahat ediyor. Yılmaz, “Trafiğe çıktığımda kendimi çıplak hissediyorum” dedi.
APP plaka mağduru iş adamı: ‘Ne yapacağımı bilmiyorum’
Ali Baba Halı Yıkama

Sultangazi’de yaşayan iş insanı Yakup Yılmaz’ın yaklaşık 20 ay önce aldığı otomobilin plakaları APP olarak bilinen farklı karakter ve şekillerle yazılmış çıktı. Polisin kendisini aramasından APP plakalardan haberdar olan Yılmaz’ın satın aldığı aracın plakalarının da 2 sene önce çöp kutusunda bulunarak polise teslim edildiği öğrenildi. Aracında ki APP plakalarını polise teslim eden Yılmaz, 8 gündür İstanbul trafiğinde plakasız seyahat ettiğini söyledi.

Yılmaz, “Bahçeşehir karakolundan beni aradılar. Aracımın mevcut plakasının APP plakası olduğunu söylediler. Aracın orijinal plakalarını 2 sene önce çöp tenekesinde bulup, karakola teslim etmişler. Mevcut APP plakaları da daha önce bulunan plakaları da incelemeye gönderdiler. Sultangazi İlçe Trafik Amirliğine gidip başvuru yapmam ve noterden yeni plaka çıkarmam yönünde bana bir kağıt verildi.  Sultangazi İlçe Trafik Amirliği’ne gittiğimde bana böyle bir sistemin olmadığını söylediler. Beni tekrar Bahçeşehir karakoluna yönlendirdiler. Burada aracın bir önceki sahibi ile görüştüler, Sultangazi İlçe Trafik Amirliğine yazı yazdılar ve benim ifademi aldılar. Yeniden Sultangazi trafiğe geldim. Burada bana tekrar ‘yapabilecekleri bir şey olmadıklarını’ söylediler. Bu sorun bir türlü çözülemedi” dedi.

“TRAFİĞE ÇIKTIĞIMDA KENDİMİ ÇIPLAK HİSSEDİYORUM”

Plakasız bir şekilde araç kullanmaya devam ettiğini ifade eden Yılmaz, “Şu anda plakasız bir şekilde araç kullanıyorum ve kendimi çıplak hissediyorum. Trafiğe çıktığım zaman kendimi çıplak hissediyorum. Bana plaka verilmediğini şu anda poliste bilmiyor, bende bilmiyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum. Sultangazi İlçe Trafik Amirliği topu Bahçeşehir karakoluna atıyor, Bahçeşehir karakolu Sultangazi’ye atıyor. Arada ben kalıyorum. Ve bu durumda ciddi bir mağduriyet yaşıyorum. 8 gündür plakasız trafiğe çıkıyorum. 20 ay önce aldığım aracın üzerindeki mevcut plakaları yazı karakterleri farklı olarak bilinen APP plaka oldukları için bu sorunu yaşıyorum. Beni defalarca trafik polisleri çevirmiştir. Onlar bile bu durumu fark etmemişlerdir. Trafik polisleri bana ‘senin anlaman lazım’ diyorlar. Noter huzurunda bu satış yapıldı. Noter bilmeyebilir, ama beni defalarca trafik çevirmiştir. Trafik memurları bunu bilir. Beni uyarmaları gerekirdi. Böyle bir durumla da karşılaşmadım.

Ben bu arabanın satışını 20 ay önce aldım. Benden önce bu olay yapılmış. Benim de haberim yok. Bu durumda yapabileceğim bir şey yok. Plakasız dolaşmaya devam ediyorum. APP plakanın ne olduğunu bugüne kadar bende bilmiyordum. Yazı karakterlerinin farklı olduğu için APP plaka diyorlarmış” diye konuştu.

Tasarım | Enba