Eminhaber.Org
Ana Sayfa EKONOMİ, MANŞETLER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 22 Ekim 2017

Aşık Reyhani Unutulmadı

Aşık Reyhani Unutulmadı
Ali Baba Halı Yıkama

Merkezi Sultangazi’de bulunan Hasan-Ali Kültür ve Eğitim Vakfı (HAKEV) Erzurum yetiştirdiği değerlerden ve aşıklık geleneğinin önde gelen isimlerinden Yaşar Reyhani’nin ölümünün 11. yıl dönümümde anma programı düzenledi. Sultangazi Belediyesi Nikah Salonu’nda gerçekleştirilen anma programında Reyhani’nin eserleri aşıklar tarafından okundu. Anma programına katılan Aşık Reyhani’nin kızı Yasemin Reyhani, HAKEV yöneticilerinin vefa örneği gösterdiğini belirtti.

Programa Ak Parti İlçe Başkanı Suzan Dağlar Civan, MHP İlçe Başkanı Yusuf Özel, Saadet Partisi İlçe Başkanı Hüseyin Aydoğan, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Erdönmez, Beylikdüzü eski Belediye Başkanı Vehbi Orakçı, STK temsilcileri, muhtarlar ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Hasan-Ali Kültür ve Eğitim Vakfı’nın düzenlediği “Aşık Reyhani’yi anma gecesi” kokteyl ikramı ve hat sanatçısı Mesut Nursever’in “Aşkı Kur’an” sergisinin açılışıyla başladı.

Programda konuşan HAKEV Başkanı Muzaffer Aydın, “Vefatının 11. yılında andığımız değerli şairimiz Reyhani, âşıklık geleneğinin önemli ustalarından birisidir. Biz onu anarken tarihimizi, kültürümüzü ve doğunun medeniyette zirve şehri Erzurum’u Aşık Reyhani’yle Dünya’ya tanıttık. Allah gani gani rahmet eylesin, Allah ondan binlerce kez razı olsun. Aynı şekilde duruşuyla, Erzurumlu kimliğiyle bizim Türkiye’deki ve Dünya’daki gururumuz olan Aşık Reyhani’nin geleneğini devam ettirmek durumundayız.” Dedi.

Muzaffer Aydın konuşmasında HAKEV’in yaptığı çalışmalara da değinerek, programa katılan herkese teşekkür etti.

Programın onur konuğu olan Aşık Reyhani’nin kızı Yasemin Reyhani ve oğlu Ozan Reyhani, HAKEV’in vefa örneği gösterdiğini dile getirerek, babalarına dair anılarını paylaştılar.

Daha sonra Aşık Erol Şahiner, Ozan Reyhani, Mustafa Aydın ve Temel Turabi Reyhani’den türküler okudular.

Tasarım | Enba