Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER 24 Temmuz 2018

Aşk nedir gerçekten aşk var mıdır?

Bana ısrarla ‘’Aşk nedir? Diye soruyorlar?

Gerçekten aşk var mıdır?

Aşk var olmaz mı dediğim andan itibaren de gözlerimin içine daha büyük merakla bakıyorlar.

Sorduğunuz sorunun cevabı ise açık ve net değil mi diyorum. Nasıl yani der gibi tekrar gözlerimin içine bakıyorlar.

Bekledikleri cevap ise şu olabiliyor!

Ben eşimi çok seviyorum, bu cevabın dışında evladımı seviyorum. Yok, yok hayatı çok seviyorum. Ya eşinizi, ya işinizi veya çocuklarınızı çok seviyorsunuzdur. Biraz daha abartarak anlatırsak parayı pulu çok seviyorsunuzdur. Oysaki aşk, sevgi bunlar değildir.

Gerçek olan ve asıl yaşanılması gereken aşk ilahi aşktır. Gerçek mutluluk hayatta neyi tatmakta vardır? Mutlu bir evlilik yapmak mıdır? Hele de sevdiğiniz, aşık olduğunuz insanla evlenmişseniz! Bu evlilikten çocuklarınız olmuşsa hem de biri  erkek biri  kız…

Yahut yıllarca istediğiniz mesleği elde etmek için farklı farklı okullarda okuyarak dirsek çürütmüşseniz! Bu dirsek çürütmeyi mecaz anlamda kullanmadım, dirseklerin ders çalışmaktan yara bere içinde kalmasından bahsediyorum. Bu örnekleri burada çoğaltabiliriz.  Fakat ben direk konuya giriyorum. Gerçek aşk ve gerçek sevgi sadece ve sadece ilahi aşkı tatmaktan ve ilahi aşkı yaşamaktan geçmektedir.

Bizi ilahi aşka götüren aşk ve sevgiler gerçek aşktır. Bizi ilahi aşka götüren aşk ve sevgiler gerçektir. İliklerimize kadar yaşadığımız aşk ve sevgi bizleri ilahi aşka götürmüyorsa ben bu aşk kelimesine ve aşk kelimesinin insanlar üzerinde taşıdığı mananın, insanlar üzerinde bıraktığı etkiye inanmıyorum.

İlahi aşk dinde sevginin dünyaya ait varlıklardan, sevginin asıl kaynağı olan ilahi güce yöneltilmesidir.

Aşk bir varlığa duyulan aşırı sevgiyi ifade eder. İlahi aşk kavramı ise dünyevi şeylere duyulan sevginin, sevginin asıl kaynağı olarak görülen ve sevgiyi yaratan ilahi varlığa yöneltilmesine denilir. İlahi aşk beşeri sevginin çok daha ötesinde bir anlam taşır. İlahi aşkı bulma isteği genelde bilinçli olmamakla birlikte kişinin bulunmuş olduğu şartlar insanı bu aşkı aramaya yöneltebilir.

Yorumlar

Tasarım | Enba