Eminhaber.Org
Ana Sayfa GAZİOSMANPAŞA, Genel, MANŞETLER 25 Eylül 2018

Babadan 10 Kardeşe Miras Kaldı! Hepsi Şoke Oldu

Babadan 10 Kardeşe Miras Kaldı! Hepsi Şoke Oldu
Ali Baba Halı Yıkama

İstanbul’un çeşitli ilçelerinde yaşayan 10 kardeşli Avşar ailesine 14 yıl önce ölen babaları adına 18.125 liralık elektrik faturası geldi. Borcu ve icraya verildiklerini öğrendiklerinde büyük şok yaşayan kardeşler, babalarının Tokat’ta çiftçilik yaptığını hiç İstanbul’da yaşamadığını savunarak adliyeye verdikleri dilekçeyle duruma itiraz etti.

Aslen Tokat’lı olan on kardeşli Avşar ailesine geçtiğimiz hafta yaşadıkları evlere icra kağıdı geldi. İstanbul’un çeşitli ilçelerinde oturan kardeşlerin evlerine gelen icra kağıdına göre 2005’te vefat eden babaları Mustafa Avşar adına 1976 yılına ait elektrik aboneliği olduğu ve ödenmeyen borçların faiziyle birlikte 18.125 TL olduğu yazıyordu. Belgeyi görünce büyük şaşkınlık yaşayan ve ilk başta birisinin kendisini dolandırmaya çalıştığını düşünen Selahattin Avşar belgenin doğruluğunu araştırmaya başladı. Avşar, elektrik idaresine gittiğinde, babası Mustafa Avşar adına 1976 yılına ait  Gaziosmanpaşa’da bir adreste elektrik aboneliği gözüktüğü, ödenmemiş faturalar nedeniyle faiziyle birlikte 18.125 lira borçlu olduklarını ve borcu ödemedikleri taktirde 10 varisin evine icra geleceğini öğrendi .Bir hata olduğunu ve babasının İstanbul’da hiç oturmadığını savunan Avşar, diğer kardeşleriyle birlikte adliyeye dilekçe vererek duruma itiraz etti.

82 kuruştu 18.125 Lira oldu

42 yıl sonra gelen belgeyle babaları Mustafa Avşar’a ait Gaziosmanpaşa’da bir adreste elektrik aboneliği ortaya çıkan Selahattin Avşar, babalarının 14 yıl önce vefat ettiğini ve Tokat’ta çiftçilik yaptığını İstanbul’da hiç ikamet etmediğini iddia ederek ,” Bir tebligat aldık biz. İlk baktığımda dolandırıcıların işi diye düşündüm. E-Devlet’ten baktığımda gerçek olduğunu öğrendim.Elektrik idaresine gittim dilekçemi yazdım. Böyle bir adreste ve İstanbul’da hiç ikamet etmediğini söyledim.Bütün kardeşler toplandık itiraz dilekçemizi de verdik. Babam vefat edeli tam 14 yıl oldu. 2005’te vefat etti babam. 18 bin 125 lira bir borç çıktı bize.Kağıtlar elimize ulaştı ulaşalı uyku uyuyamıyoruz” diye konuştu.

“Babam köyde çiftçilik yapıyordu”

Bir hata olduğunu, babasının böyle bir aboneliği olmadığını ve İstanbul’da hiç yaşamadığını savunan Selahattin Avşar, belgelerde çelişkiler olduğunu söyleyerek, “Belgeye göre babam sözde 1976 senesinde elektrik abonesi olmuş. 1995, 1996,1997,1998,2002,2003  yıllarında borcunu ödemedi diye gözüküyor. Bu bina 1988 yılında başkası tarafından satın alınıyor. 1999 yılında ise bina yıkılıp yenisi yapılıyor. Zaten yeni yapılan bir binanın 2002 ve 2003’te borcu gözüküyor, çelişki zaten burada.Babamın bizden habersiz gelme şansı da yok. Babam köyde çiftçilik yapıyordu. Gelse bile çocuklarını görüp dünüyordu. 1976 senesinde zaten abonelik gözüküyorsa zaten İstanbul’da kimsemiz yoktu. Hepimiz köyde yaşıyorduk. Bizim İstanbul’a geliş tarihimiz 1984 en büyük ağabeyim o zaman göçmüş. Gelse de babam zaten 1 haftalığına falan gelip oğullarını ziyaret edip dönüyordu.Ben 1977 doğumluyum bu zamana kadar babamın burada ikamet ettiğini bu zamana kadar duymadım.  Bu sokakta oturan akrabamız yok araştırmalarıma göre isim benzerliği de yok. Bu sokağa ilk defa geliyorum” diye konuştu.

Babasının okuması yazması olmadığını ve çok sonradan öğrendiği okuma yazması ile abonelik kağıdında bulunan imza kadar düzgün bir imza atamayacağını anlatan Avşar, bir an önce gerçeğin ortaya çıkmasını bekliyor.

Tasarım | Enba