Eminhaber.Org
Ana Sayfa EKONOMİ, MANŞETLER, SİYASET 27 Aralık 2017

Bakan Özhaseki, ‘İstanbul’da korktuğumuz şey, belli aralıklarla olan depremler’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul için önemli bir uyarıda bulundu. Özhaseki, İstanbul için belli aralıklarla olan depremlerden korktuklarını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet  Özhaseki, İstanbul Sanayi Odası (İSO) meclis toplantısında konuştu. Deprem konusuna vurgu yapan Bakan Özhaseki, İstanbul için belli aralıklarla olan depremlerden özellikle adalar segmentindeki gelişmelerden korktuklarını söyledi.

 “DEPREM ÜLKESİYİZ”

Türkiye’de hergün deprem olduğunu ifade eden Bakan Özhaseki, “Deprem ülkesiyiz. Söylerken bile insan çekinerek söylüyor. Bunları söylemek zorundayız. Bu ülkenin topraklarının yüzde 66’sı birinci ve ikinci derecede deprem bölgesinde. Nüfusumuzun da yüzde 71’i birinci ve ikinci derecede deprem bölgesinde yaşıyor. Türkiye’de her gün depremler oluyor. Dün yine İzmir’de 4.8 şiddetindeydi. Daha küçük depremler de olduğu için kayıtlara geçiyor bizi etkilemiyor” dedi.

6 VE ÜZERİNDE 56 DEPREM OLDU

Yüz yıl içerisinde Türkiye’de 6 ve üzeri şiddette yaşanan deprem sayısının 56 olduğunu belirten Özhaseki,”100 yıl içinde bu ülkede 6 ve üzeri şiddette yaşanan deprem sayısı 56’dır. İstanbul’da özellikle bizi korkutan şey; belli aralıklarla olan depremler. Özellikle adalar segmenti dediğimiz segmentteki gelişmeler” şeklinde konuştu.

2030’A KADAR BÜYÜK BİR DEPREM BİZİ BEKLİYOR

Bakanlık olarak deprem konusunda tedbir alacaklarını dile getiren Özhaseki,”Hocaların büyük çoğunluğunun söylediği şu; 2030’a kadar büyük bir deprem bizi bekliyor diyorlar. ‘Şiddeti 7’den asla az olmayacak bunu bilin’ diyorlar. Tedbir almak lazım değil mi? Bir çaba içerisinde olmamız gerekmiyor mu?  Bu çaba önce bize düşüyor tabi ki bakanlık olarak” dedi.

Yorumlar

Tasarım | Enba