Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 21 Haziran 2016

Başkan Altunay’dan ‘Suriyeliler’ Açıklaması

Suriye’deki iç savaş nedeniyle Sultangazi’ye sığınan Suriyelilerin sayısı 30 bini aştı. Güneydoğu’dan kaçak olarak yurda giriş yapanların bir bölümü çareyi kamplara sığınmakta, bir bölümü de bölge şehirlerinde başını sokacak bir yer ve iş bulmakta görüyor. Sultangazi’ye gelenlerin sayısı da gün be gün artıyor.

Son dönemlerde Sultangazi’de kiralık ev fiyatlarında yaşanan artış, Suriyeliler başta olmak üzere yabancıların ilçede kiralık evlere yoğun bir ilgi göstermesiyle başladı. İlçenin konut üretimi ihtiyaçlara göre belirlenmekte. Konutların fiyatları ve özellikle kira bedellerinin gerçek rakamlarda kalması da, yaklaşık 30 Bin kişiyi bulan mültecilerin varlığı sebebiyle, rakamların daha da yukarılara çıktığı ifade ediliyor. Fırsatçı ev sahipleri daha önce kömürlük olarak kullanılan bazı bölümleri mültecilere, normal daire fiyatının neredeyse 2 katına kiraya veriyor. Bu durum Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşlarının da ödemesi gereken kira fiyatlarını fahiş rakamlara çıkarıyor.

Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay’ın gündeminde de Suriyeliler vardı. Partisinin vefa iftarında konuşan Başkan Altunay Sultangazi’de kayıtlı 30 Bin Suriyelinin bulunduğunu belirterek, “Ev kiraları yükseldi. Yer bulamıyoruz. Bize iş kalmadı’ demeyin. Allah bize daha çok veriyor. Ve nice belaları başımızdan def ediyor.” Dedi.

Peygamber efendimiz Hz Muhammed’in (sav) Mekke’den Medine’ye hicret ettiğinde ensar’ın bağrına basmasını örnek gösteren Belediye Başkanı Cahit Altunay, “Peygamber efendimiz Mekke’den Medine’ye gittiğinde ensar nasıl bağrına bastıysa, Türkiye’de bugün Suriyelilere öyle bağrına basıyor. 21. Yüzyıl insanı bu kadar yapabiliyor. Allah’a hamdolsun bunun karşılığı da öbür tarafta verilecek. Biz işte dünyada böyle tek ülkeyiz. Danimarka sadece 50 Suriyeli alabileceğini ilan etmişti. Sultangazi’de sadece kayıtlı 30 bin Suriyeli var. Bir ülke düşünün sadece 50 kişi istiyor. Dünyada Türkiye dışında zulüm gören insanlara kucak açan başka bir ülke yok. Dolayısıyla bundan dolayı asla üzülmeyin. ‘Ev kiraları yükseldi. Yer bulamıyoruz. Bize iş kalmadı’ demeyin. Allah bize daha çok veriyor. Ve nice belaları başımızdan def ediyor.” Diye konuştu.

Yorumlar

İlginizi çekebilir

Sultangazi’de depo yangını

Sultangazi’de depo yangını

Tasarım | Enba