Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 10 Temmuz 2020

Başkan Dursun, ‘Sultangazi’ye yakışır dolu dolu 1 yıl geçirdik’

Sultangazi Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısı ikinci oturumu Meclis 1. Bakanvekili Hasan Esat İlhan başkanlığında gerçekleşti. 2019 yılı faaliyet raporlarının görüşüldüğü meclise Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun’da katıldı. Faaliyet raporlarına ilişkin sunum yapan Abdurrahman Dursun, başkanlığının 1. yılında Sultangazi’ye hangi hizmetleri yaptığını sıraladı.

Konuşmasına 15 Temmuz Şehitlerini anarak başlayan Abdurrahman Dursun, 15 Temmuz milletin şanlı direnişiydi, diyerek sözlerine şöyle başladı; “Öncelikle genel hususlarda birkaç cümle kurmak istiyorum. 15 Temmuz milletin şanlı direnişiyle bu işler böyle gitmez, öyle her istediğiniz sokağa çıkıp ta biz devlete el koyacağız, milletin yetkilerini gasp edeceğiz diyen insanlara karşı milletin ve halkın şanlı bir direnişiydi. Bu direniş içerisinde şehit olan kardeşlerimiz var. Allahtan rahmet diliyorum onlara” dedi.

BUNLARIN HEPSİ HİZMET

1 yılı Sultangazi’ye yakışır şekilde dolu dolu geçirdiklerini ifade eden Başkan Dursun,  “Evet arkadaşlar bu bir yılımızı Sultangazililere yakışır şekilde dolu dolu geçirdiğimize inanıyorum. Birçok projelerimiz oldu, birçoğu yeniliğe imza attık, yine birçok devraldığımız projeleri bitirme gayretiyle 1 sene boyunca çalıştık. Öncelikle bu dönem içerisinde 50. Yıl, Sultançiftliği, cebeci, cumhuriyet ve gazi mahallerinde 65 bin 189 metrekarelik 412 tane parseli, bunlar üzerindeki binaları düşünün şahısları düşünün bu kadar kişinin sorumluluğunu halletmiş olduk. Herhangi bir sıkıntıya gitmeden tamamen teknik çalışmalarla imar parsellerinin kaydırılması hususu teknik olarak halledildi ve bu bölgede yaşayan ve bundan etkilenen vatandaşlarımızın sorunları da teknik olarak çözülmüş oldu. Bakın bunların hepsi hizmet”

İBB’DEN ASFALT ALAMIYORUZ

“Ayrıca şuna da değinmek istiyorum. Öncelikle bazı hususlarda özellikle İBB konusunda eskiye nazaran yaşadığımız sıkıntılar var. Örneğin; Yakup Bey burada bize 2019 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesinden gelen asfalt var mı? Yok. Ben bunları söylüyorum çünkü Sultangazi’ye beraber hizmet etmemiz gerekir. 6 ayı ya da sonrası fark etmez. Ama gelmediğini ifade edeyim ki burada konuşuyoruz. Burası halkın meclisi sizinle beraber hareket etmemiz lazım. Ben şimdi sizden su desteği istiyorum. Bakın burası Sultangazi, burada biz yaşıyoruz ve bu hizmeti bekliyoruz. Yani biz 2019 yılı içerisinde bunu siz bize katkı sağlayın. 2019 yılı içinde devamlı asfalt alamadık, ama ana kaynağımız ne her dönem gerekli olan ‘asfalt’ alımı yapıyoruz. Biz birçok şeyi yapıyoruz ama şuan asfalt gündemde olduğu için onu ifade etmek istedim. Beraber çalışmalı, beraber hizmet etmeliyiz, bir eksik varsa beraber yapmalıyız. Bakın arkadaşlar burada bizim bir şey dememize gerek yok sizde siyaset yapıyorsunuz. Zorlayacaksınız. Diyeceksiniz ki başkanım biz çok rahat bir şekilde asfaltı getiririz diye”

TALEP ETMEZSENİZ GELMEZ

Başkan Dursun’un konuşmasından sonra söz alan CHP Grup Başkanvekili Mithat Çelik, şunları kaydetti; “Asfalt konusunda ben şimdi İBB Müdürlüğüne sordum. Oradan gelen yazıda 2019’dan bu yana hibe ile ilgili meclis kararı gerektiğinden ki herhangi bir meclis kararı yok. 2019 yılının altıncı-yedinci ayına kadar AK Parti yönetimindeydi. Daha sonrada İBB belediye başkanı değişti. O dönemden bu yana hibe alamadıklarını söylediler veya asfalt. Yalnız şöyle bir şey de var; müdürlük diyor ki Sultangazi belediyesinin zaten bir talebi yok ki olsa zaten biz veririz. Zaten 2 bin ton asfalt bakım ve onarım sadece Sultangazi’de yapılmıştır arkadaşlar. Bilgilerinize sunarız, talep etmezseniz gelmez bu böyle bir şeydir. Ayrıca meclis çoğunluğu İBB’de Ak Partide değil midir” sözlerinin ardından sözlü münakaşa yaşandı.

SÜREÇ İTİBARİ İLE AZALMASI GEREKİRKEN ARTIYOR

Çelik, belediye başkanı Abdurrahman Dursun’a müteahhitlere olan borcun miktarı konusunda soru sordu. Çelik; “Bizim Müteahhitlere olan borçlarımız var sayın başkan, 2018 yılı kesin hesap komisyonu raporu var 116 milyon olarak gözüküyor. 2019 yılı sonu itibari ile bu 173 milyona çıkmış bu süreçte yatırımlar azaldığı için bu borçların düşmesini bekliyorduk, ancak %50 civarında bir artış var. Bunun sebebin merak ediyoruz. Bu konuda meclisi de bilgilendirirseniz seviniriz”

MÜTEAHHİTLERE OLAN BORCUMUZ 118 MİLYON LİRADIR

Çelik’e cevap olarak Abdurrahman Dursun belediyenin banka borçlarını örnek göstererek şu yanıtı verdi; “Borçlanma meselesinde şöyle açıklayayım. Bizim bu tarih itibarı ile yaklaşık olarak devir aldığımız döneme göre yaklaşık 85-90 milyon kadar daha geriden şuanda borcumuz var. Daha basit bir örnek 2 Nisan 2019 itibari ile belediyenin İller Bankası’na, Vakıf Bank’a ve Halk Bank’a toplam borç tutarı 114 milyon 877 bin lira sadece bankalara olan borçlardan bahsediyorum. Pek, bugün itibari ile bankalara borcumuz ne kadar; 66 milyon küsur, yaklaşık 115 milyon liradan anapara ve faiz dahil ödediğimiz tutar ne yapıyor 7 milyona yakın bir para yapıyor. Biz bu kadar kısa bir süre içinde banka borcunu faiziyle birlikte ödemişiz. Bu borç kamunun borcu elbette ödeyeceğiz. Şimdi bizim Müteahhit borçlarımıza gelince; biz bu konuda şu yöntemi kullanıyoruz. Sigorta borçları, vergi borçları gibi kamu borçlarını bu mahsup yöntemiyle devam ettirdiğimiz için onları şuanda ödeyemiyoruz. Devlete olan borçları, SUDAŞ’a olan borçlar Müteahhit borçlarının da içine giriyor. Ona da borcumuz 30 milyon. Bugün itibarı ile arkadaşlar Müteahhit borçlarımız SUDAŞ’ı çıkıyorum, 117-118 milyon civarında. Bugün itibari ile Sultangazi Belediyesi’nin bankalara borçları 67 milyon civarı, müteahhitlere olan borcu ise 117-118 milyon civarındadır” dedi.

Yorumlar

Tasarım | Enba