Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 30 Ocak 2016

Başkanlık Sistemini Sultangazi’de Anlattı

Ak Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, Sultangazi'de Başkanlık Sistemini anlattı.

Ak Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, Sultangazi Belediyesi’nin düzenlediği programda “Yeni anayasa ve Başkanlık” sistemini anlattı. Altınser Restaurant’ta Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve kanaat önderleriyle bir araya gelen TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, “Yeni anayasa devletin milleti anlayışından, millettin devleti anlayışına geçmektir” dedi.

Sultangazi Kaymakamı Ali Uslanmaz, Belediye Başkanı Cahit Altunay, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir, Ak Parti İlçe Başkanı Suzan Dağlar Civan’ında katıldığı programda Şentop, Başkanlık sistem ve yeni anayasayı anlattı. Programda konuşan Belediye Başkanı Cahit Altunay, Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacının olduğunu söyledi. Altunay, “Bugün Türkiye’nin gündemin son zamanlarda meşgul eden yeni anayasa ve başkanlık sistemi konularını konuşmak için bir araya geldik. Yerelin sesini üst mercilere ulaştırarak yeni anayasa ve başkanlık çalışmalarında katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.

sultangazi-başkanlık-sistemi-IMG_5599

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop, ise “Türkiye’de en büyük sorunun devletle milletin bütünleşememiş olmasıdır”dedi. Şentop; “Devletin milleti olmaz, Milletin devleti olur. AK Parti iktidarının öncesinde var olan devletin milleti anlayışı, bizimle birlikte Milletin devleti anlayışına dönüşmeye başlamıştır. Milletin devleti anlayışının tam olarak oturması ancak Yeni Anayasa ve Başkanlık sistemi ile mümkün olabilir. Türkiye’de sıfırdan yeni bir anayasa için ilk çalışmalar 22 Temmuz 2007’de başladı. Ne oldu ondan sonra? 2008 yılının başında AK Parti’ye kapatma davası açtılar.  Milletin ülkeyi yönetme yetkisini alamayanların ülke yönetimini gasp etmek için kullandığı anayasayı sivilleştirmek istediğimiz için kapatma davalarına maruz kaldık. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi biz kefenimizi giyerek çıktık bu yola o yüzden yılmak yok. Türkiye’de zaten 100 yıldır başkanlık sistemi mevcut. Yerel yönetimlerde Sultangazi Belediye Başkanımız Cahit Altunay gibi başkanlar mevcut ve istikrarlı bir şekilde çalışmalarını devam ettiriyorlar. Zaten Başkanlık sistemi Türkiye’nin köklerinde ve geleneklerine mevcut. Bizim isteğimiz bunu ülke yönetimine uygulamak.. İnşAllah desteklerinizle bunu başaracağız” şeklinde konuştu.

sultangazi-başkanlık-sistemi-IMG_5609 sultangazi-başkanlık-sistemi-IMG_5611 sultangazi-başkanlık-sistemi-IMG_5617 sultangazi-başkanlık-sistemi-IMG_5619 sultangazi-başkanlık-sistemi-IMG_5620 sultangazi-başkanlık-sistemi-IMG_5624 sultangazi-başkanlık-sistemi-IMG_5630 sultangazi-başkanlık-sistemi-IMG_5631 sultangazi-başkanlık-sistemi-IMG_5635

Yorumlar

Tasarım | Enba