Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 4 Mayıs 2018

Bedriye Arık Çambel Yazdı: Başörtüsü zararlı mıdır?

Başörtülü öğrenci, sırf başörtüsünden dolayı okul dışında gerçekleşen okul gezisine götürülmek istenmiyorsa! 

Başörtülü öğretmen, başörtüsünden dolayı çalıştığı sınıfa alınmıyor ve küçümseniyorsa!

Başörtülü yazarın, yazdığı kitaplar kasıtlı bir şekilde plastik tabaktan daha değersizleştirilmeye çalışılıyorsa!

Başörtüsü zararlı mıdır?  Tabi ki başörtüsü zararlı değildir…

Başörtüsü Allah’ın kulları için büyük bir nimet olan farzdır.  Başörtüsü dinin, manevi duyguların, ilmin, ahlakın, edepli olmanın, güzel ahlaklı olmanın sembolüdür. Dünyada ki en değerli mücevherden daha değerlidir. Başörtüsü insana ağır davranmayı, ölçülü ve edepli davranmayı, mütevazi olmayı sağlar.

Birkaç yıl öncesine kadar başörtüsü özgürlüğü yoktu. Başörtüsü özgürlüğü neden yoktu?

Başörtüsünden korkan, tiksinen, örfüne, âdetine, geleneğine uymayan değerlerinden yoksun bir kesimin sırf siyasi çıkarları dini çıkarlarının önüne geçmişti. Gözü dönen ve güzel bakamayan bu kesim devreye acımasızca girmiş, dini değerlerimizle ve bizimle alay etmiştir.

Ta ki, kanunlar yeniden başörtüsünü serbest kılana kadar…

Şuan başörtüsü özgürlüğü var. Fakat başörtülü zihin özgürlüğü tam olarak sağlanmış değildir. Başörtülü insanların zihin özgürlüğü, yaşam alanları birileri veya bazı zihniyetler tarafından hala engellenmeye çalışılmaktadır. Bizler ise hala bu engellemelere karşı tedbirler almayarak görmezlikten gelmekteyiz. Bizlerin bu görmezlikten gelmesi ise, bizden sonraki nesiller için ciddi tehlike arz etmektedir.

Bizler bu tehlike için ciddi önlemler almalıyız. Yazarak, yaparak, yaşayarak örnek olmalıyız. Bizler bakış açısını değiştiremeyen insanların bakış açısını değiştiremediğimiz sürece, başörtülü insanlar bazı kişiler tarafından ötekileştirilmeye mahkum edilecektir.

Yorumlar

Tasarım | Enba