Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, SİYASET 19 Ekim 2018

Bedriye Arık Çambel Yazdı: Erken emeklilik yasası

Bedriye Arık Çambel Yazdı: Erken emeklilik yasası
Ali Baba Halı Yıkama

Erken emeklilik yasasının uygulanmaya konulmasının istenmesi; çok küçük yaşlarda çalışmaya başlayan, erken bir şekilde iş hayatına atılan insanlar için büyük bir moral ve motivasyon kaynağı olmuştur.

İnsanlardan bazıları, sırf erken emekli olabileceği hayali ile iş hayatının içinde küçük yaşlarda çalışarak yaşamaya başlamışlardır.

7 yaşından başlayarak 18 yaşına kadar eğitim öğretim hayatının içinde olan ve tam olarak eğitim öğretim hayati bitmemiş olmasına rağmen, erken emekli olabilme düşüncesiyle iş hayatında birçok insan çalışmaya başlamıştır.

Erken emekli olabilme, sunulmuş bir ödül değildir. Yıllarca insanların çalışmasının karşılığını alabilmesi için bir avantajdır.

Türkiye şartlarında bir insan erken emekli olsa dahi yine de çalışmak zorunda olacaktır.

Emekli olabilecek insan için, emekli maaşını alabilmek ve üstüne başka bir işte çalışabilmek avantaj sağlamaktadır.

Devlet bütçesindense iki kez bir insana maaş verilmesi dezavantaj olmaktadır.

Çünkü erken emeklilik yasası birçok devlet çalışanını yakından ilgilendirmektedir.

Türkiye gelişmekte olan bir ülke olduğundan dolayı, paraya ve düşük ücretlerle çalışan işgücüne gerek duymaktadır.

Durum böyle olduğu için de erken emeklilik yasası dünyanın hiçbir ülkesinde kabul görmediği gibi bizim ülkemizde de kabul görmesi pek mümkün gözükmemektedir.

Türkiye içeride ve dışarıda FETÖ ve PKK sorunları ile uğraşmaktan ekonomik olarak büyük bir güç kaybetmiştir.

FETÖ’ nün yaptığı darbe ülkemizi bilinçli bir şekilde otuz yıl geriye götürmüştür.

Devletimizin ve kahraman Türk halkının cesareti ve azmiyle atlattığımız 15 Temmuz darbesinin olumsuz etkileri çocukların ve gençlerin geleceğini çalmıştır.

15-20 yaşında eğitim-öğretim hayatlarında darbenin olumsuz etkilerini yaşayan gençler, 35-40 yaşlarında da hala darbenin olumsuz etkilerini yaşıyor olacaklardır.

Ülkemiz darbelerden geçmiş ve kısa bir süre önce darbe görmüş bir ülke olduğu için erken emeklilik mümkün gözükmemektedir.

Günümüz şartlarında iş hayatında eşit ise eşit ücret sistemi oturtulamamıştır.

Bir takım mesleklerde adaletsizlikler düzeltilememiştir. Asıl işi yapan kişilerin sigorta ve hakları tam verilmemektedir. Erken emeklilik sosyal güvenlik sisteminde de tasvip edilmeyecektir.

Erken emeklilik siyasette gündemde tutularak tartışabilecek bir konudur. Erken emeklilik teklifinin ülkemize yıllık maliyeti çok fazladır.

Toplam maliyeti de ülkemizin altından kalkabileceği miktarda değildir.

Ekonomik kurtuluş savaşı verdiğimiz bu günlerde erken emekliliğin pek söz konusu olması mümkün değildir.

Bazı siyasilerin ve medyanın gündeminde olan erken emeklilik birkaç gün de olsa bir takım insanları mutlu edip, heyecanlandırmıştır.

Erken emekli olarak, başka bir işte çalışmaya başlayacak olan insanlar maaşlarını ikiye katlama hayaliyle mutlu olmuşlardır.

Şu da çok iyi bilinmelidir ki Türkiye şartlarında tek maaş bir aileye yetmemektedir. Bir aileye iki maaşın gelmesi ise bir ailenin, bir nebze de olsa ferahlamasına neden olacaktır.

Tasarım | Enba