Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 4 Temmuz 2018

Bir avuç Sultangazili Leyla ve Eylül için toplandı

Çoğunluğu kadınlardan ve çocuklardan oluşan bir avuç Sultangazili Ağrı’da öldürülen 4 yaşındaki Leyla ve Ankara’da öldürülen 8 yaşındaki Eylül cinayetlerine tepki amacıyla toplandı.

Sultangazi’de, Ağrı’da 15 Haziran günü kaybolduktan sonra geçtiğimiz günlerde cansız bedenine ulaşılan 4 yaşındaki Leyla Aydemir ve Ankara’da kaybolduktan 8 gün sonra cansız bedenine ulaşılan 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara cinayetlerine tepki amacıyla gösteri düzenlendi. Sermin Çetinkaya ve Zelil Demir’in yaptığı çağrı üzerine 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanı’nda saat 21.30’da toplanan vatandaşlar çocuk istismarı ve cinayetlerini işleyen kişiler için idam yasasının çıkarılmasını istedi.

MHP İlçe Başkanı Yusuf Özel’inde katılarak destek verdiği tepki amaçlı gösteriye ilgi beklenenin altında olunca, düzenlenmek istenen yürüyüş etkinliği Sermin Çetinkaya ve Zelil Demir tarafından iptal edildi. Sermin Çetinkaya, yaptığı açıklamada; “Herkes sanal alemde erkek. Herkes sanal alemde ‘yok Leyla, yok Eylül’, diye ahkam kesiyor. O zaman niye savunmuyorsunuz? Sizin çoluk çocuğunuz yok mu?” ifadelerini kullanarak üzüntüsünü dile getirdi.

Çocuk istismarı ve cinayetlerine tepki gösteren sloganların yazıldığı dövizleri taşıyan çocuklar ve kadınlar, “Çocuklar ölmesin” mesajı verdi. Çok az sayıda kişinin katıldığı etkinlikte istenmeyen görüntülerde yaşandı. Bir kadının, “2004 yılında Ak Parti, AB uyum yasaları çerçevesinde idamın kaldırdı” serzenişinde bulunması tansiyonu yükseltti, sözlü atışmalar yaşandı. Sermin Çetinkaya ve Zelil Demir, “Burada siyaset yapmıyoruz, siyaseti de bu etkinliğe karıştırmıyoruz” dedi.

Türk milletinin idamı istediğini belirten MHP İlçe Başkanı Yusuf Özel, kamuoyunun bu isteğini Genel Başkan Devlet Bahçeli’ye ilettiklerini söyledi. Özel, “Yeni sistemde bu konu meclise taşınacak. Cumhurbaşkanımızın da bu konuya hassas davranacağını düşünüyorum ve gerekeni yapacağını umuyorum. Milletimiz idamı istiyor, inşallah gereken yapılacak” diye konuştu.


Yorumlar

Tasarım | Enba