Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, ÖZEL HABER, RÖPORTAJ, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 10 Mart 2016

Bir Portre; Azmi Göktaş

Bir Portre; Azmi Göktaş
Ali Baba Halı Yıkama

Anlattığı fıkralarla bizleri güldürdü. Kendine has şivesiyle, kişiliğiyle, saygınlığıyla, dürüstlüğüyle gönüllerimizde taht kurdu.

7’den 70’e Sultangazi’de herkesin tanıdığı, herkesin saygı duyduğu bir isimdir Azmi Göktaş. İyi bir dost, iyi bir ağabey, iyi bir arkadaş. Bazı insanların ‘İyi ki tanımışım’, ‘İyi ki benim dostum’ dediği nadir insanlardan biridir Azmi Göktaş.

“Bir Portre” başlığı altında, bu sayımızda gönüllerimize yer edinmiş Göktaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Azmi Göktaş’ı sizlere tanıtmaya çalışacağız.

azmi-göktaşIMG_3226

1965 yılında Niğde’nin Nar köyünde dünyaya geldi. İlkokulu burada okuyan Göktaş Niğde İmam Hatip Lisesi’nde eğitimine devam etti. Çoğumuzun çocukluğu gibi Azmi Göktaş’ın da çocukluğu zorluklar içinde geçti.

ARKADAŞININ TEKLİFİYLE SOLUĞU İSTANBUL’DA ALDI

Göktaş’ın İstanbul serüveni ise oldukça ilginç. O serüveni Göktaş şu şekilde anlatıyor; “Niğde İmam Hatip Lisesi’nde eğitim hayatım devam ederken, bir arkadaşımın ‘Hadi İstanbul’a gidelim’ cümlesiyle öğrencilik hayatım sona erdi. Niğde İmam Hatip Lisesi’nde Ortaokul birinci sınıftayım o zaman. Yarıyıl tatilinde arkadaşımın İstanbul önerisini hiç düşünmeden kabul ettim. 1977 yılında ailemin bilgisi dışında, arkadaşımla beraber İstanbul’un yolunu tuttum. İnanılmaz bir heyecan içerisindeydim ve bir o kadar da üzüntülüydüm. İlk defa Niğde’den uzaklaşıyordum ve bundan ailemin haberi yoktu.”

azmi-göktaşazmi-2

İstanbul serüveni ve o serüvende yaşanan zorluklar. 13 yıl süren bekar hayatı. 7 kişinin tek bir odada kaldığı bekar odası yılları.

“İstanbul’a geldiğimde Beyazıt’ta bir konfeksiyon atölyesinde çırak olarak çalışmaya başladım. Tek odalı bir bekar odası benimle beraber yedi kişinin eviydi. Kısa bir süre sonra ailemi nerde olduğumu ve çalıştığım yer konusunda bilgilendirdim.  Beyzat’ta çalıştığım tekstil atölyesini birgün babam İsmet Göktaş aradı ve patronuma; ‘Eti senin kemiği benim’ dedi. Gençlik yıllarım Beyazıt, Küçükpazar, Çağaloğlu, Koca Mustafapaşa, Vatan Caddesi, Alibeyköy, Esenler gibi yerlerde geçti. Tekstil atölyeleri ve 13 yıl geçen bekar hayatımda zorluklarla karşılaşsam da, güzel ve unutulmayacak hatıralar bıraktı bende.”

azmi-göktaşazmi-3

Göktaş’a eğitimini yarıda bıraktığı için pişman olup, olmadığını sorduğumuzda ise, “Kader” deyip ekledi; Hayır pişmanlık duymadım.

13 yıl içerisinde birçok zorlukla karşılaşan ve bu zorlukların üstesinden gelen Azmi Göktaş, 1985 yılında vatani görevini yapmak için askere gitti. Acemi birliğini Bolu Komando Tugayı’nda yapan Göktaş, usta birliğini ise Dağcı ve Havacı olarak Kars’ın Sarıkamış ilçesinde yaptı. 1987 yılında ise terhis oldu.

Askerliğini tamamladıktan sonra yeniden İstanbul’un yolunu tutan Göktaş, ailesinin de desteğiyle Esenler’de tekstil atölyesi kurup, kendi işinin patronu oldu. Çıraklıkla başlayan ve sektörün her kademesinde ustalaşan Göktaş, 1988 yılında evlendi.

azmi-göktaşazmi-1

Azmi Göktaş’ın Sultangazi serüveni ise 1990 yılında başladı. İsmetpaşa Mahallesi’nde önce bir arsa satın alan Göktaş, daha sonra 3 katlı bir apartmanın inşaatına başladı. Göktaş’ın ilk inşaatı ise, yaptığı bu apartman oldu. Azmi Göktaş artık kendi evinin sahibiydi. İş yerini de yine bu apartmanın bodrum katına taşıdı. 1977 yılında başlayan tekstil serüveni 2002 yılına kadar sürdü. Azmi Göktaş, 2002 yılında Göktaş İnşaatı kurarak, inşaat sektörüne adım attı. Ve halen bu sektörde ticari hayatına devam ediyor.

SİYASİ HAYATI

Azmi Göktaş’ın siyasi hayatı Milli Görüşün Lideri merhum Prof Dr. Necmettin Erbakan ile tanışmasıyla başladı. Necmettin Erbakan 1978 yılında İslami gençliğin önde gelen isimlerinden biri olan şehit Metin Yüksel ile birlikte İskenderpaşa Camisinin imamı olan 20. yüzyılın mürşidi kâmillerinden Mehmed Zâhid Kotku’yu ziyaret eder. Bu ziyaret esnasında Azmi Göktaş’da ibadetini yerine getirmek için camide bulunur. Mehmet Zahit Koktu kürsüden, Necmettin Erbakan’ı işaret ederek cemaate, “Bu adama iyi bakın. Birgün Türkiye’yi bu adam yönetecek ve ülkeye unutulmayacak hizmetlerde bulunacak” der. Cemaatin içerinde yer alan Göktaş, bu konuşmadan etkilenir ve o gün Necmettin Erbakan ile tanışma fırsatı bulur.

azmi-göktaşgg

1988 yılında Refah Partisi Bağcılar İlçe Teşkilatı’na üye olarak, aktif siyasete atıldı. Siyasette kimlerle çalışmadı ki; Merhum Necmettin Erbakan, Recep Tayyip Erdoğan, Numan Kurtulmuş, Mehmet Tevfik Göksu, Cahit Altunay, Taner Yıldız, Recep Koral, Hasan Tahsin Usta, Lütfü Aykaç, Mustafa Baş, Eyüp Erol, Hasan Akpınar, Mukadder Başeğmez, Nihat Altıparmak, Feyzullah Kıyıklı, Ömer Faruk Yıldız ve daha niceleri.

Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiğinde Azmi Göktaş’da sabaha kadar çöp yığını olan İstanbul’u çöpten temizlemek için çalışan milli görüşçülerin arasında yer alan isimlerden biriydi.  Fazilet Partisi döneminde İstanbul üye çalışmalarında ikinci sırada yer aldı. İl genelinde yaptığı 1213 üye çalışmasıyla dikkatleri üzerine çekti. 1213 kişiyi partiye üye yapan Göktaş, İstanbul’da ikinci sırada yer aldı. Sokak sokak, cadde cadde, ev ev gezdi. Milli Görüş’e destek istedi. Seçim dönemlerinde en ön sırada o vardı. Kendine has üslubuyla dava arkadaşlarının “Azmi ağabeyi”si oldu. Yukarıda ismi geçen birçok siyasetçiyle dostlukları halen devam ediyor.

azmi-göktaşazmi-9

Göktaş, 1992 yılında o dönem Gaziosmanpaşa’ya bağlı olan İsmetpaşa Mahallesi’nde Refah Partisi mahalle teşkilat üyeliği ve yöneticiliği gibi birçok görevlerde bulundu. Refah Partisi’nin kapanmasıyla, Fazilet Partisi kuruldu. Göktaş, Fazilet Partisi Yönetim Kurulu Üyesi olarak aktif siyasete ara vermeden devam etti. Sultangazi’nin 2008 yılında ilçe olmasıyla birlikte Saadet Partisi Kurucu İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu. Ve İlçe Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

Kendi deyimiyle gençlerin önünü açabilmek için, 2014 yılında aktif siyasete veda etti.

12 YILDIR DERNEK BAŞKANI

Sivil toplum kuruluşlarında birçok görevde bulunan Azmi Göktaş, 4 yıl İsmetpaşa İlköğretim Okulu Aile Birliği Başkanlığı’nın yanı sıra, Niğde Dernekler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu. 7 yıldır Sultangazispor Kulübü Yönetim Kurulunda yer alan Göktaş, 2013 yılında kurulan Sultangazi Müteahhitler Birliği Derneği’nin de yönetiminde yer alıyor. 12 yıldır Niğde Nar Köyü ve Nar Mahallesi Dernek başkanlığı görevini yürüten Göktaş, SUMDER Yapı A.Ş’nin de ortakları arasında yer alıyor.

azmi-göktaşrrr

SULTANGAZİSPOR AŞKI

7 yıldır Sultangazispor’da görev yapan Azmi Göktaş için “Sultangazispor” demek; Bir aşk. Bir sevda.

Bu sevdayı Göktaş şöyle özetliyor; “Sultangazispor en büyük tutkum. İkinci ailem. Ben aynı zamanda koyu bir Fenerbahçe taraftarıyım. Ama Sultangazispor oynadığı karşılaşmalardan galip ayrıldığında Fenerbahçe’yi unutuyorum. Aklıma bile gelmiyor.” Sultangazispor sevdasını anlatırken uzun bir ah çekiyor, derinlere iniyor Azmi Göktaş. Gözleri doluyor; “Sultangazisporum birde 3. Lige çıksa dünyalar benim olacak”

azmi-göktaşazmi-7

SULTANGAZİ’NİN TANINAN İSMİ

Azmi Göktaş’a Sultangazi’yi soruyoruz. Sultangazi kendisi için ne ifade ediyor?

“Her ne kadar 1977 yılında İstanbul’a geldiysem ve değişik ilçelerde yaşadıysam da Sultangazi benim için çok farklı bir öneme sahip. Biz gözümüzü Sultangazi’de açtık. Buranın çamurunu çiğnedik, toprağını, tozunu yuttuk. Komşuluğu burada yaşadık. Kendimi Sultangazi’nin bir evladı olarak görüyorum. Her camide, her okulda, her Kur’an Kursu’nda kısacası yardım olacak her yerde Elhamdülillah bir tuğlamız, bir demirimiz var. Sultangazi’nin yüzde 50’si beni tanır. Allah’a şükürler olsun ki, arkamızdan tek bir kötü söz söyleyecek insan yoktur. Hoş bir seda bıraktım ve buna devam ediyorum.”

EN ÇOK MUTLU EDEN OLAY?

Azmi Göktaş’ın hayat hikayesini dinledikçe kendisine soramadan edemedik. “Sizi en çok mutlu eden olay nedir?”

“1997 yılında Refah Partisi’nin iktidara gelmesine çok sevindim. Ancak Refah Partisi’nin kapatılması beni en çok üzen gelişme oldu. Haftalarca uyuyamadım. Partimin kapatıldığı gün hüngür hüngür ağladım”

azmi-göktaşyyy

Azmi Göktaş, kendisini üzen olayları sıralamaya devam etti;

“Kamuoyunda post modern darbe olarak bilinen, ülke tarihine kara bir leke olarak geçen 28 Şubat sürecinde kızım Esma Dilek başörtüsünden dolayı okulunu 3 yıl gecikmeli bitirdi. Çünkü ikinci kez liseyi okumak zorunda kaldı”

“5 yıl önce babam İsmet Göktaş’ı kaybettim. Bu her insanda olduğu gibi bende de derin bir üzüntü yarattı. Babamı çok özlüyorum. Nur içinde yatsın. Mekânı cennet olsun inşallah”

“2000 yılında geçirdiğimiz bir trafik kazası beni ve ailemi üzen olaylar arasında yer alıyor”

“Yol arkadaşım, dava arkadaşım Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı rahmetli Mustafa Yeşil’in  öldürülmesi beni derinden üzdü”

“2014-2015 futbol sezonunda Sultangazisporumuz şampiyonluğu kıl payı kaçırdı. 1 puanla 3. Lig’i kaçırdık. Kıl payı kaçan şampiyonluğa çok üzüldüm”

Peki, Azmi Göktaş en çok neyi özlüyor?; “Köyümdeki çocukluk günlerimi çok özlüyorum. Keşke o günlere geri gidebilsek.”

azmi-göktaşazmi-4

Özüyle, sözüyle, kişiliğiyle 7’den 70’e her kesimin sevdiği ve saydığı Azmi Göktaş, 3 çocuk babası ve bir torun sahibi.

Esma Dilek ailenin en büyük kızı. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mezunu olan Esma Dilek, Kars’ın Kağızman ilçesinde bir okulda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olarak, geleceğin nesillerini yetiştiriyor. Esma Dilek evli ve bir çocuk sahibi.

Yuşa Murat ailenin tek erkek çocuğu. Göktaş İnşaatın veliahtı. Başakşehir Çınar Koleji Lise 3. Sınıf öğrencisi. Hedefi, mimar veya inşaat mühendisi olmak.

Eslem Begüm ailenin en küçüğü. Başakşehir Yunus Emre Kız İmam Hatip Lisesi öğrencisi. Onun da hedefi doktor olmak.

Azmi Göktaş’a çocuklarını sorduğumuzda ise; “Allah herkese hayırlı evlat nasip etsin. Ve herkese evlat duygusunu tattırsın” cevabını veriyor.

Bu yazı dizimizde size Azmi Göktaş’ı tanıtmaya ve hayatından kesitler sunmaya çalıştık. “Adam gibi adamdır” Azmi ağabey. Kardeşi Mustafa Göktaş başta olmak üzere tüm Göktaş ailesine Emin Haber ve Gözlem Gazetesi olarak selamlarımızı iletiyoruz.

azmi-göktaşazmi-5

azmi-göktaş10306960_1094156987272290_565098347_n azmi-göktaşazmi- azmi-göktaşazmi-6 azmi-göktaşazmi-8 azmi-göktaşhhh

 

Tasarım | Enba