Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 6 Kasım 2019

Birinci; Belediye olarak kesinlikle verdiğimiz kararın arkasındayız

Sultangazi Uğur Mumcu Mahallesi’nde geçtiğimiz ay hizmet vermeye başlayan hizmet tesislerine taşınan Çarşamba Pazarı, bugünde kurulmadı. Yeni Pazar yerine tepki gösteren bir grup pazarcı esnafı Sultangazi Belediyesi’ne yürüdü. Yürüyüş sırasında ve belediye önünde polis geniş güvenlik önlemi aldı. Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Birinci, Çarşamba Pazarı’nın yeni yerinde hizmet edeceğini, aksi bir kararın söz konusu olmadığını söyledi.
Birinci; Belediye olarak kesinlikle verdiğimiz kararın arkasındayız
Ali Baba Halı Yıkama

Sultangazi’de yeni pazar yerine tepki gösteren pazarcı esnafı, bu hafta da tezgah açmadı. Pazar alanına gelen vatandaşlar alışveriş yapamadan geri döndü. Uğur Mumcu Hizmet Tesisleri’nde sabahın erken saatlerinde bir araya gelen bir grup pazarcı esnafı, ellerinde Türk bayraklarıyla Sultangazi Belediyesi’nin önüne kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında polis geniş güvenlik önlemi alırken, belediye önünde de çok sayıda çevik kuvvet polisi geniş güvenlik önlemi alındı.

Uğur Mumcu Hizmet Tesisleri önünde başlayan yürüyüş Sultangazi Belediyesi önünde sona erdi. Çok sayıda kadın da pazarcı esnafına destek verdi. İstanbul Pazarcılar Odası Başkanı Mesut Şengün’de sabah saatlerinde Sultangazi’ye gelerek, esnafın yanında olduğunu söyledi. CHP Belediye Meclis Üyesi Yarcan Tan’da belediye önüne gelerek esnafa destek verdi. Belediye önünde toplanan grup Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun ile görüşmek istedi. Durusn’un il dışında olmasından dolayı esnafları temsilen İstanbul Pazarcılar Odası Başkanı Mesut Şengün, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Birinci ile görüştü.

BELEDİYE OLARAK KESİNLİKLE VERDİĞİMİZ KARARIN ARKASINDAYIZ”

Yapılan görüşmeden sonra Oda başkanı mesut Şengün ve Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Birinci, aşağı inerek belediye önünde bekleyen kalabalığa açıklamalarda bulundu. Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Birinci, “Tepki göstermek demokratik hakkınız, gösterebilirsiniz. Sokaktaki pazarı kapalı yere alırken planları temsilciniz olan İstanbul Pazarcılar Odası ile birlikte yaptık. Dün konu ile ilgili basın açıklaması yapmıştık. Biz kapalı pazarda devam etme kararı aldık. Çarşamba Pazarı kapalı alanda hizmet vermeye devam edecek. Yaptığımız ankette de halkımızın büyük bir çoğunluğu da bunu istiyor. Belediye olarak kesinlikle verdiğimiz kararın arkasındayız. ” dedi. Birinci’nin konuşması sık sık sloganlarla kesildi.

“BİZ UYGUN OLMADIĞINI BELİRTTİK”

Kapalı Pazar alanlarıyla ilgili kararların yerel meclisten karara bağlanarak geçtiğini ifade eden Birinci,  Gazi Mahallesi ve Esentepe Mahallesi’nde de kapalı Pazar alanlarının da içinde bulunduğu hizmet tesisleri çalışmalarının devam ettiğini söyledi.  CHP’li meclis üyesi Yarcan Tan Birinci’ye dönerek, “Biz oranın (Çarşamba pazarı) uygun olmadığını belirttik. Çünkü mahalleliye uzak” dedi.

İlginizi çekebilir

Boğazı kesilerek katledildi

Boğazı kesilerek katledildi

Tasarım | Enba