Eminhaber.Org

‘Biz Okulu Yıkmıyoruz, Yeniliyoruz’

Sultangazi Yayla Mahallesi’nde bulunan Hamit Süreyya Eremsel ilk ve ortaokulunda, kapasitesinin yetmemesi nedeniyle prefabrik ek bina yapıldı. Bu binanın da eğitime elverişli olmadığı ve yetersiz kaldığı için yıkımına karar verildi. Eski 14 derslikli prefabrik yapının yıkılarak yerine 19 derslikli 2 katlı çelik konstrüksiyon malzemeli yeni bir bina yapımına başlandı ancak çalışmalar yeni eğitim ve öğretim yılına yetişmedi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve ilçe eğitim müdürlüğü kararınca öğrencilerin Eylül ayının sonuna kadar ücretsiz olarak 125. Yıl İlkokul ve Ortaokuluna taşınması ve burada eğitim görmesi kararlaştırıldı. Bunun üzerine taşımalı eğitim sistemini kabul etmeyen veliler, Pazartesi ve Çarşamba günleri okul önünde toplanarak eylem yaptı.

Yayla Mahallesi’ndeki eylemler Sultangazi Belediye Meclis Eylül ayı son oturumunda gündeme taşındı. Konu ile ilgili gündem dışı söz alan CHP Grup Başkanvekili Mithat Çelik, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir’i eleştirerek, “Yeni eğitim öğretim yılı, eğitim camiamıza hayırlı olsun. Eğitim sorunu giderek artmaktadır. Birçok okulda ücretli öğretmenler çalışmaktadır. Bu öğretmenlerimizden iyi bir eğitim beklemek hayalciliktir. İlçe Milli Eğitim Müdür Ak Parti’nin seçim kampanyalarına katılmaktan dolayı, ilçemizin eğitim sorunlarına zaman ayıramamaktadır.

Yayla Mahallesi’ndeki var olan okul yaklaşık 2 ay önce yenilenecek diye yıkılmıştır. Önümüzdeki Pazar günü okullar tamamen açılacak olmasına karşın, okulun sadece temeli vardır. Yayla Mahallesi’nde yaklaşık bin 500 okul öğrencisi okulsuz kalmıştır. Pazartesi günü mecliste Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit, okul ile ilgili görselleri sunarken, aynı saatlerde Yayla Mahallesi’nde evliler eylem yapmışlardır. Bin 500 öğrencinin taşınarak başka okullara getirilmesi söz konusudur. 2019 yılında İstanbul’un bir mahallesinde okulun olmaması olacak şey değildir. Bu okulun bitirilmesi aylar alacaktır. Bir an önce bu okulun bitirilmesi gerekmektedir. Bu mağduriyete bir an önce son veriniz” dedi.

Çelik’ten sonra söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit, Hamit Süreyya Eremsel ilk ve ortaokulunun kamuoyuna ‘yıkılmış’ gibi lanse edilerek gündeme getirilmesini doğru bulmadığını söyledi. Yiğit, “Mahallede bulunan ilk ve ortaokulumuz mevcuttur. Eski hali tamamen yenilenmiştir, boyanmıştır. Eğitim öğretime hazırdır. Ancak ek binada çatıdan akan sular, pencerelerden alınan rüzgar ve su nedeniyle sağlıklı eğitim yapılamıyordu. Burası 30 yıldır bu halde iken bu arkadaşlarımız neredeydi. Biz kısa bir sürede o okulu yeniliyoruz. Biz okulu yıkmıyoruz” diye konuştu.

Yeniden söz alan CHP Grup Başkanvekili Mithat Çelik, “Mehmet beyi dinlerken 30 yıldır neredeydiniz diye sordu. Kendi kendinize soru sormayın. Burayı yıllardır siz yönetiyorsunuz. Aylar öncesinden önümüzdeki hafta okulların açılacağı belliydi. Bu çağda Sultangazi’de taşımalı eğitim yapılacak. Bunun mazereti olmaz” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Tasarım | Enba