Eminhaber.Org
Ana Sayfa GAZİOSMANPAŞA, Genel, MANŞETLER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 1 Kasım 2016

Bulgaristan için ‘Dost’ane kampanya

Bulgaristan için ‘Dost’ane kampanya
Ali Baba Halı Yıkama

Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı için en güçlü aday iktidarın desteklediği Meclis Başkanı Tsetska Tsaçeva. Aynı adayı destekleyen DOST partisi de iki haftada Türkiye’deki 500 bin seçmene yönelik kampanyasıyla göz doldurdu.

Bulgaristan’da Türkiye’de destek veren bir beyanat yüzünden siyasetin dışına itilmeye çalışan Türk kökenli milletvekillerin kurduğu Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi, seçmen önündeki ilk sınavı 6 Kasım’da yapılacak. Özellikle Bulgaristan’daki Türklerin ve Türkiye’de yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının hakkını gözeten bir parti olmak için yola çıkan Lütfi Mestan liderliğindeki DOST Partisi, sınırlı sayıdaki kadrosuna rağmen bir aylık sürede hem Bulgaristan genelinde hem de Türkiye’de bulunan 500 bin seçmene yönelik çok ciddi bir kampanya yürüttü.

Cumhurbaşkanı adayını açıklamadan önce Bulgaristan ve Türkiye’de seçmen kitlesinin nabzını tutmak için ciddi bir çalışma yürüten DOST milletvekilleri 20 Ekim’de Başbakan Boyko Borisov’un partisi GERB’in adayı Tsetska Tsaçeva’yı destekleme kararı aldı.

Dev tanıtım

15 gün gibi kısa bir sürede adayını tüm seçmen kitlesine anlatmak için aralıksız çalışan DOST Partisi dün Türkiye’deki son kampanya toplantısını da Eyüp’te yaptı. DOST Partisi Genel Başkan Yardımcıları Şabanali Ahmed ile Aydoğan Ali, Eyüp’te Osmanlı Park Sosyal Tesisleri’nde yerel yönetim ve STK temsilcileriyle kahvaltıda buluştu. Toplantıya, Ak Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye-Bulgaristan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Aziz Babuşçu, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı HASAN Tahsin Usta, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, meclis üyeleri ve 30’u aşkın Balkan derneği temsilcisi katıldı.

CwAfGbAWYAAGjfk

‘Tercih soydaşların’

Şabanali Ahmed, Tsaçeva’nın partinin adayı olmamasına rağmen, AB yanlısı olduğu için tercih edildiğini, sosyalistlerin adayının seçilmesi durumunda AB sayesinde elde edilen kazanımların zarar göreceğini dile getirerek destek istedi. Ak Parti’li Babuşçu da “Bulgaristan’daki soydaşlarımızın refahı için çalışan bir partiye her zaman destek vereceklerini belirterek, “Ancak sandıkta seçmenin tercihi önemli, bizim desteğimiz lojistik anlamda olur, tercih soydaşlarımızın bir iştir” dedi.

Bulgaristan seçimlerinde Türkiye’deki Bulgaristan vatandaşları daha önce 126 sandıkta oy kullanırken, çıkarılan son yasayla Türkiye’deki sandık sayısı 35’e indirilmişti.

CwAfGa_WYAQE28C

Tsaçeva seçilirse bir ilki daha başaracak

Anketlere göre, Bulgaristan’ın ilk kadın meclis başkanı olan ve bu görevi 2 dönemdir sürdüren iktidar partisinin adayı Tsetska Tsaçeva, yüzde 30 civarında oy alacak. Tsaçeva’nın DOST Partisi seçmeninden gelen oylarla seçimin ilk turunu birinci tamamlamasına kesin gözüyle bakılıyor. Anketlere ikinci tura kalması en muhtemel ikinci aday ise Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin adayı Gen. Rumen Radev olarak gözüküyor. Bulgaristan’da Türklerin çoğunlukta olduğu Hak ve Özgürlükler Partisi (HÖH) ise Eski Başbakan Plamen Oreşarski’ye destek veriyor. Türkiye’de etkin bir kampanya yürütmeyen HÖH’ün sadece İzmir ve İstanbul’da iki toplantı organize ettiği belirtildi.

Tasarım | Enba