Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 21 Haziran 2021

‘Burada yatır yok! kurallara uymama var’

Sultangazi’de sık sık kazaların yaşandığı Hoca Ahmet Yesevi Caddesi’nde sürücülerin kural ihlali devam ederken, vatandaşlar kazaların yaşandığı noktada ‘yatır’ olduğuna inanıyor. Cadde üzerinde bulunan esnaflar yaşanan kazalardan dolayı ilk yardım müdahalesinin nasıl yapıldığını öğrendiklerini belirtirken, geçtiğimiz günlerde yaşanan ve sürücüsünün yara almadan atlattığı kaza güvenlik kamerasına yansıdı.

SÜRÜCÜLERİN KURAL İHLALİ KAMERADA

Sultangazi’de Hoca Ahmet Yesevi Caddesi Cebeci Şehir Parkı mevkii, ilçede en çok kaza yaşanan nokta haline geldi. Buna rağmen araç sürücülerinin kural ihlali devam ediyor. Sürücüler, dönülmesi yasak olan noktadan dönerek trafiği ve kendi canlarını tehlikeye atıyor. Sık sık trafik kazalarının yaşandığı caddede bulunan esnaflar, kazaların oluşmaması için önlem alınmasını istedi.

‘YATIR VAR’ SÖYLEMİ YAYILIYOR

Cadde de yaşanan trafik kazalarından dolayı halk arasında ise ‘yatır var’ söylemleri kulaktan kulağa yayılmaya başladı. Vatandaşlar, kazaların yaşandığı noktada ‘yatır’ olduğuna inanıyor. Cadde de bulunan esnaflar ise, yatır olmadığını, sürücülerin trafik kurallarını ihlal ettiğinden dolayı kazaların yaşandığını belirtiyor.

SIKIŞTIRDI, ÇARPTI, KAÇTI

Geçtiğimiz hafta 2’si polis üç kişinin yaralandığı kazadan birkaç gün sonra yine aynı noktada yaşanan bir başka trafik kazasın da araç sürücüsü kazayı yara almadan atlattı. 13 Haziran Pazar günü sabah saat 04.00 sıralarında Gaziosmanpaşa yönünden Cebeci Mahallesi yönüne seyir halinde olan hafif ticari aracı iddiaya göre, aynı yönde seyir halinde olan bir başka araç sürücüsü trafikte sıkıştırdı. Hafif ticari araca çarpan sürücü durmayarak yoluna devam etti. Sıkıştırarak çarptığı aracın sürücüsü ise direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu refüje çıktıktan sonra önce ağaca, daha sonra trafik lambası direğine çarparak durabildi. Kazayı yara almadan atlatan aracın sürücüsü şoka girdi. Sürücünün yardımına çevredeki vatandaşlar koştu. Haber verilmesi üzerine olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Kaza sonucu aracın ön kısmı hurdaya döndü.

CİNAYET GİBİ KAZA KAMERADA

Kaza anı ise güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntülerde, aynı yöndeki bir başka araç sürücüsü tarafından sıkıştırılan arac sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybederek, orta refüje çıktığı, daha sonra da refüjde bulunan ağaca ve trafik lambasına çarparak durabildiği görülüyor. Kaza sonrası neye uğradığını şaşıran araç sürücüsü, bir süre bekledikten sonra aracından iniyor. Şoka girdiği sürücünün yardımına çevredekilerin koştuğu kameraya yansıyor.

“VERİLMİŞ SADAKASI VARMIŞ”

Kaza anını anlatan ve sürücünün yardımına koşan cadde esnaflarından Murat Kaymak, “Sabah 04.00 gibi Küçükköy tarafından gelen aracın bir başka aracı sıkıştırması sonucu sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği araç orta refüje çarpıp, ağaca çarptı. Ağacı da kırdıktan kısa bir süre sonra durdu. Sürücü de hiçbir yara yoktu. Verilmiş sadakası vardı” dedi.

“BURADA YATIR YOK. KURALLARA UYMAMA VAR”

Sık sık yaşanan trafik kazalarından dolayı halk arasında ‘yolun altında yatır var’ sözlerinin kulaktan kulağa yayıldığını belirten esnaf Murat Kaymak, “Esentepe Mahallesi’nden gelen araçlar Hoca Ahmet Yesevi Caddesi’ne bağlanıyor. Cebeci yönünden gelen araçlar için ise burası ters dönüş oluyor. Sola dönüş yasak. Ama Cebeci tarafından gelen araçlar buradan sola dönmek istediklerinden ister istemez yavaşlıyorlar. Çünkü karşı taraftan da gelen araçlar da oluyor. Ona istinaden arkadan gelen araçlar, dönüşe yasak olan yerden dönmek isteyen araçlara gelip çarpıyorlar. Ve ışık olmadığı için karşı yönden gelen araçlarda buradan geçen arabalara çarpabiliyor. Burada dönüş tamamen yasak. Burada yasak olmasına rağmen sürücülerin kural ihlali yapıp dönüş yapmalarından dolayı sık sık kazalar yaşanıyor. Bu noktada sürekli trafik kazalarının yaşanmasından dolayı vatandaşlar sosyal medyada ‘Buranın altında yatır var. Türbe var. Önemli biri yatıyor burada’ yorumları yapıyorlar. Ama burada yatır falan yok. Burada tamamen insanların kurallara uymamasından dolayı gelişen trafik kazaları yaşanıyor.  Burada haftada 4 yada 5 kere, bazen de günde 2 ya da 3 kere trafik kazaları yaşanıyor. Yetkililerden rica ediyoruz. Buraya gerekirse ya bir tümsek yapsınlar, ya bir EDS koysunlar. Buraya kesinlikle bir şey yapmaları lazım” diye konuştu.

“İLK YARDIMIN NASIL YAPILDIĞINI, ÇEVRE GÜVENLİĞİNİN NASIL ALINDIĞINI ÖĞRENDİM”

Yaşanan trafik kazaları sonucun da ilk yardım müdahalesinin nasıl yapıldığını, çevre güvenliğinin nasıl alındığını öğrendiğini söyleyen Kaymak, “Ben burada esnafım. Yaşanan kazalardan dolayı ben bir 112 sağlık çalışanının neler yaptığını göre göre artık ilk yardım nasıl yapılır? öğrendim. Ben şu anda burada bir ATT olarak görev yapabiliyorum. Aynı zamanda bir trafik polisi gibi görev yapabiliyorum. Sık sık yaşanan kazalardan dolayı bizde trafik polisi ve sağlık çalışanı olduk. İlk müdahale yapmayı öğrendik. Arabanın, çevrenin güvenliğini almayı öğrendik. Hastayı yatırma pozisyonlarını, bir kırığı çıkığı var mı? onları kontrol etmeyi, hastayı güvenli bölgeye almayı, ambulans gelene kadar hastayı hareket ettirmemeyi buradaki kazalardan dolayı hepsini öğrendik” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Tasarım | Enba