Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 12 Eylül 2015

Sultangazi Sağlık İlçesi Olarak Anılacak

2016 yılının sonlarına doğru yıkılması planlanan İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nin şu anda yapımı hızla devam eden 600 yataklı Sultangazi Devlet Hastanesi’ne yerleşmesi için çalışmalar devam ediyor.

 

Çapa Tıp Fakültesi’nin Sultangazi’ye kazandırılması durumunda, yapımı devam eden Devlet Hastanesi “İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi” olarak hizmet verecek.

 

Çapa Tıp Fakültesi olarak bilinen İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nin Sultangazi’ye kazandırılacağının sinyallerini aylar önce katıldığı bir programda veren Belediye Başkanı Cahit Altunay, bu konuda çok ciddi görüşmeler yaptıklarını ve projeler hazırladıklarını belirterek, “Türkiye’nin Akıllı Hastanelerinden birisi olan 600 yataklı Sultangazi Devlet Hastanesi inşaatının hızla devam etmesi, Çapa Tıp Fakültesi’nin ilçemize gelme durumunu güçlendiriyor” dedi.

 

Çapa Tıp Fakültesi’nin Sultangazi’ye getirilmesi için İstanbul Üniversitesi ve ilgili kurumlarla görüşmeler devam ediyor. Bu görüşmeler sonucunda fizibilite çalışmaları hazırlanarak, İstanbul Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı’na teslim edildi.

tügva cahit altunayIMG_1044

Konu ile ilgili Emin Haber’e konuşan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, “İlk 5 yılda yaptığımız çalışmaların yanı sıra, bu ikinci 5 yılda yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarla bu dönemin sonunda ilçemiz sağlık, spor, eğitim ve yeşil Sultangazi olarak anılacak. İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’ni ilçemize kazandırmak için şu anda yoğun bir gayret gösteriyoruz. Çok ciddi görüşmelerimiz oluyor.” Dedi.

 

Başkan Altunay, “2016 yılının sonlarına doğru Çapa Tıp Fakültesi yıkılacak. Ve hastane başka bir yere taşınacak. ‘Bu taşınma esnasında bütün şartlara haiz olursak, bize gelmez mi? diyerek ilçemize kazandırmak için kolları sıvadık. Şu anda Türkiye’nin akıllı hastanelerinden biri olacak olan Sultangazi Devlet Hastanemizin inşaatının hızla devam etmesi Çapa Tıp Fakültesi’nin bize gelme durumunu fevkalade güçlendiriyor.

 

 

Çapa Tıp Fakültesi’ni ilçemize kazandırdığımızda bunun yanında başka ne lazım? Şu anda bunu araştırıyoruz. Ve yanına öğrencileri getirecek, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ni taşıyacak alanları tespit ediyoruz. Projelerini çiziyoruz. İnşallah Diş Hekimliği Fakültesini de buraya çok yakın bir yere kazandıracağız. Şu anda bununla ilgili mülkiyet yerini çözmekle meşgulüz. Tüm bunları gerçekleştirdiğimizde ‘Sultangazi aynı zamanda bir sağlık ilçesi olacak’ sözümüzü de yerine getirmiş olacağız. “ diye konuştu.

Yorumlar

Tasarım | Enba