Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 14 Mayıs 2018

Çarşamba Pazarı Taşınıyor

Sultangazi’nin en büyük sokak pazarı olan Çarşamba Pazarı, yeni yerine taşınacak.

Uğur Mumcu Mahallesi’nde her hafta Çarşamba günleri I Caddesi, 2119, 2307 ve 2278 sokakları üzerinde kurulan ‘Çarşamba Pazarı’, Orhangazi Caddesi üzerinde yapımı devam eden Hizmet Tesisi’ne taşınacak.

2019 yılının sonuna kadar Sultangazi’nin sokaklarından pazarları kaldırmayı hedefleyen Belediye Başkanı Cahit Altunay, ilçenin en büyük sokak Pazarı olan ‘Çarşamba Pazarı’nın çok yakında Uğur Mumcu Mahallesi’nde “Mahalle Hizmet Tesisleri” adıyla hayata geçirilecek olan yeni yere taşınacağını söyledi.

YENİ ÇARŞAMBA PAZARI İÇİN SAYILI GÜNLER

Mahalle aralarında kurulan pazarların beraberinde getirdiği çevre, görüntü ve ses kirliliğini ortadan kaldırmak amacıyla Uğur Mumcu Mahallesi’nde yapımı devam eden çok fonksiyonlu Hizmet Tesisi’nde sona doğru yaklaşıldığını belirten Başkan Cahit Altunay, “Yapımı devam eden Uğur Mumcu Mahallesi Hizmet Tesisleri, mahallemize çok büyük bir rahatlık getirecek. Çünkü çok büyük bir alana kurulan Çarşamba pazarı, vatandaşlarımızı inanılmaz bir şekilde rahatsız ediyor. Sadece itfaiyenin ya da ambulansın giremediği bir alan değil,  çocukların sokakta rahatça bisiklet kullanamadığı, oyun oynayamadığı, Yaz aylarında insanların rahat bir şekilde gezemediği bir sorunun tarihe karışmasına çok az kaldı. Gece yarılarına kadar süren temizlik çalışmalarından dolayı oluşan gürültü kirliliğinden vatandaşlarımız kurtulacak. Pazarın getirdiği bir sürü sıkıntı var. Özellikle de bu sıkıntıyı pazara yakın çevreler ve kurulan sokakta ikamet eden vatandaşlar yaşıyor.

Yüklenici firmanın iki ay içerisinde Uğur Mumcu Mahallesi Hizmet Tesisleri’ni tamamlamasını bekliyoruz. Çarşamba pazarı ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Yeni yerinde, hangi tezgah nereye kurulacak? ve diğer konulardaki çalışmaları arkadaşlarımız bitirmek üzere.” Dedi.

MECLİSTEN OY BİRLİĞİ İLE GEÇTİ

“Çarşamba Pazarı” geçtiğimiz hafta Perşembe günü toplanan Belediye Meclisi’nde de görüşüldü. Zabıta Müdürlüğü’nün “Çarşamba Pazarı”nın yeni yerine taşınmasına yönelik teklifi inceleyen Kent Ekonomisi ve Meslek Odaları Komisyonu, sunulan teklifi uygun buldu. Meclis toplantısında görüşülen “Pazar taşınması” maddesi oy birliği ile kabul edildi.

GAZİ MAHALLESİ’NE KATLI OTOPARK VE HİZMET TESİSLERİ

İlk olarak Sultançiftliği Mahallesi’nde akabinde İsmetpaşa Mahallesi ve 50. Yıl Mahallesi’nde hayata geçirilen Hizmet Tesisleri ile bu üç mahallede sokak pazarları, hizmet tesisleri içerinde bulunan kapalı Pazar alanına taşınmıştı.

Uğur Mumcu Mahallesi Hizmet Tesisleri ile birlikte Esentepe Mahallesi Tesisleri ve Habibler Mahallesi Hizmet Tesisleri’nde çalışmaların devam ettiğini belirten Belediye Başkanı Cahit Altunay, Gazi Mahallesi Katlı Otopark ve Hizmet Tesisleri’nin inşaat çalışmasının başladığını söyledi. Altunay; “Gazi Cemevi’nin arkasında yapımına başlanan Gazi Mahallesi Katlı Otopark ve Hizmet Tesisleri sona erdiğinde, Perşembe Pazarını bu alana taşıyacağız. Aynı zamanda bölgenin otopark ihtiyacını da bu hizmet tesisleri karşılayacak. Hizmet Tesisleri’nin sona ermesiyle birlikte Gazi Mahallesi’ne çok güzel bir hizmet kazandırmış olacağız.” Diye konuştu.  Altunay, Yunus Emre Mahallesi Hizmet Tesisleri ve Malkoçoğlu Mahallesi Hizmet Tesisleri projesinin sona erdiğini ve ihaleye çıkarılacağını da sözlerine ekledi.

CEBECİ MAHALLESİ HİZMET TESİSLERİ İLE REKOR YENİLENECEK

Cumhuriyet Mahallesi Hizmet Tesisleri projesi üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirten Başkan Cahit Altunay, 92 bin metrekare alan üzerinde yükselecek olan Cebeci Mahallesi Hizmet Tesisleri’nde adli bir süreç yaşadıklarını, bu sürecin sonuçlanmasını beklediklerini ifade etti. Cebeci Mahallesi Hizmet Tesisleri’nin ilçenin en büyük hizmet tesisi olacağına dikkat çeken Altunay, “Mevcut belediye binamızın toplam kullanım alanı 75 bin metrekaredir. Cebeci Mahallesi Hizmet Tesisleri ile kendi rekorumuzu yenilemiş olacağız.” Dedi.

Projenin Cebeci Mahallesi’nin yanı sıra bölgeye büyük bir değer katacağını ifade eden Altunay, cadde ve sokak aralarında bulunan galericilerin proje içerisine alındıklarını söyledi. Projenin tamamlanması halinde ilçede bulunan galericilerin tek çatı altında burada birleşeceğini dile getiren Altunay, “Bu projemizin farklı bir özelliği daha olacak. Çok katlı bir yer olmayacak. Bizim için şu an projenin yapılacağı alanda mülkiyet sorununu çözmektir. Şu an devam eden bir adli süreç var. Bu sürecin sonuçlanmasını bekliyoruz.” Diye konuştu.

SULTANGAZİ SOKAĞINDA PAZAR KURULMAYAN TEK İLÇE OLACAK

Sultangazi’de en büyük sorun olan sokak pazarlarını kapalı konseptlere taşıyarak, sokaktan pazarı tamamen bitireceklerini belirten Başkan Cahit Altunay, “Yapımı devam eden Pazar yerlerinin sona ermesiyle birlikte ilçemizde nüfusumuzun 3/2’sinin Pazar sorununu çözmüş olacağız. Sultangazi’den ‘sokağında Pazar kurulmayan tek ilçe’ diye söz edilecek.” Şeklinde konuştu.
Yorumlar

Tasarım | Enba