Eminhaber.Org

Çelik: Sultangazi Belediyesi ASSAM’ın kongresine sponsor oldu mu?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili av. Mithat Çelik, Sultangazi Belediye Başkanı av. Abdurrahman Dursun’un yanıtlaması istemiyle meclise sunduğu soru önergesi reddedildi.

Sultangazi Belediyesi, Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği tarafından geçtiğimiz yıl 19-20 Aralık tarihleri arasında düzenlenen ASRİKA Ortak Savunma Sanayi Üretimi konulu 3. Uluslararası ASSAM İslam Birliği Kongresi’ne sponsor oldu. Cumhurbaşkanı eski Güvenlik Başdanışmanı Adnan Tanrıverdi’nin başkanlığını yaptığı ASSAM ve kongre ile ilgili sol görüşlü olarak bilinen televizyon ve haber sitelerinde bazı iddialara yer verildi.

Söz konusu haberlerde geçen iddiaları ve ASSAM’ın düzenlediği İslam Birliği Kongresi’ni meclis gündemine taşıyan CHP Grup Başkanvekili av. Mithat Çelik, Belediye Başkanı av. Abdurrahman Dursun’un yanıtlaması isteğiyle meclise soru önergesi sundu. Önerge mecliste tansiyonu yükseltirken, Ak Parti grubu ‘ret’ oyu kullandı.

Oylama öncesi önerge ile ilgili söz alan CHP’li Çelik, “‘Mehdi gelecek ortamı ona göre hazırlamalıyız’ diyen, yeni bir devlet kurmaktan bahseden Türkçeyi kabul etmeyen, Asrika adında bir devletten bahseden, eyalet sisteminin ülkemizde kurulmasını isteyen bir organizasyonun düzenlendiği etkinliğe Sultangazi Belediyesi kurumsal olarak sponsor olduğu ulusal basında yer aldı. Çıkan haberleri de belediyemiz bugüne kadar yalanlamadı.

Bu kapsamda, Sultangazi Belediyesi nasıl ve ne şekilde sponsor olmuştur? Belediye ancak Sultangazi halkının müşterek ihtiyaçları için harcama yapmalıdır. Bu sponsorlukta Sultangazi halkının nasıl bir müşterek ihtiyacı vardır? Türkçeyi kabul etmeyen, ülkenin eyaletlere bölünmesini isteyen, anayasamızın ilk dört maddesinin ortadan kaldırılmasını isteyen, şeriat devleti isteyen, istediğini açıkça dile getiren bir organizasyona hangi motivasyonla sponsor olunmuştur? Bunları sormak istiyorum. Bu konu ile ilgili çıkan haberler bugüne kadar yalanlanmamıştır. TBMM’de bu konu ile ilgili siyasi partiler önerge vermişlerdir. Yine bahsettiğim organizasyonun sahibi yaptığı açıklamada başka kurumların yanı sıra Sultangazi Belediyesi’nin sponsor olduğunu beyan etmiştir” dedi.

“ALGI YAPMA”

CHP Grup Başkanvekili av. Mithat Çelik ile Ak Parti Grup Sözcüsü av. Fatih Sultan Mehmet Çiçek, arasında konu ile ilgili sözlü tartışma yaşandı. Çelik’e “Net bilgin var mı?” diye soran Çiçek, bahsi geçen haberlerin CHP’ye yakınlığı ile bilinen medya kuruşlarında yayınlandığını ima ederek, “Algı yaratmaya çalışma. Geçen avukatım diyordun. Algı yapma” dedi.

“BİRÇOK KURUM SPONSOR OLMUŞTUR. BUNUN ÜZERİNDEN ALGI YAPMAYIN”

Ak Parti Meclis Üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı Nurcan Öztürkmen’de Mithat Çelik’in dile getirdiği iddialara yönelik, “İslam Ekonomisi ve Ortak Ekonomik Sistemler başlığıyla 2018 yılında bir organizasyon düzenlenmiş, bu organizasyona da birçok kurum ve kuruluş sponsorluk yapmıştır. Dolayısıyla bu burada her hangi bir sorun yok. Bunun üzerinden algı yapmaya çalışmayın” diye cevap verdi.

ÖNERGE, OY ÇOKLUĞUYLA REDDEDİLDİ

Konuşmalardan sonra CHP Grup Başkanvekili av. Mithat Çelik’in meclise sunduğu sözlü önergenin oylanmasına geçildi. Ak Parti grubu, Çelik’in önergesine ret oyu kullandı. Ak Parti grubunun önergeyi ret etmesini CHP’li üyeler “Demek ki böyle bir şeyin varlığı kabul edildi” diye yorumladı. CHP’li Yarcan Tan, başkanlık makamına havale edilmesi için onaylanan önergenin ret edilmesini mevzuata aykırı olduğunu söyledi. Ak Parti Grup Sözcüsü av. Fatih Sultan Mehmet Çiçek, “Mithat bey meclis üyeliğine seçildiğinden beri sürekli bazı iddialarda bulunuyor ve bu iddialarının hiçbirine doğru dürüst bir kaynak göstermedi. Zaten Nurcan Hanım konu ilgili açıklamayı yaptı ve o belirttiği kişilerle alakalı Sultangazi’nin böyle bir şeyi yok dedi” diye konuştu.

Yeniden oylamaya sunulan önergeye Ak Parti grubu yeniden ret oyu kullanırken, CHP ve İYİ Parti’li üyeler ‘evet’ oyu kullandı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Tasarım | Enba