Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER 14 Eylül 2018

Çevre kirliliği ve temizlik

Çevre kirliliği ve temizlik
Ali Baba Halı Yıkama

Çevre kirliliği tüm insanları ciddi şekilde rahatsız eden olumsuz bir durumdur. Çevre kirliliği sadece çöplerin verdiği kirlilik değildir. Bir takım seslerde çevre kirliliği yapmaktadır. Önemli bir sınavda sizi olumsuz etkileyebilecek şiddetli seslerde çevre kirliliğidir. Çevre kirliliği doğada yaşayan canlı varlıklara zarar verebilecek birçok şey olabilir bunlar kirlilik, şiddetli ses, sağlıksız ortamlar vb.dir. İnsanlar tarafından oluşturulan bir çok çevresel kirlilikler doğada bulunan diğer canlılara zarar vermektedir. Hep duyarız çevremizi temiz tutalım, çevremizi kirletmeyelim. Peki ne kadar çevremizi temiz tutuyoruz ya  da  çevremizi  ne kadar kirletmiyoruz.

Bazen bir bayan elinde ki kağıt mendili saatlerce taşır yere atmaz ta ki elinde ki kağıt mendili atacak çöp kovası bulana kadar. Arada bir de denk gelir görürürüz.  Arabada giderken arabanın camından ha bire etrafa elinde ki içecek veya yemek artıklarını rahat tavırlarla yollara atanlara onları görürüz ama görmekten rahatsız olduğumuz için ellerinde ki çöpleri sağa sola attıklarını görmemiş gibi davranırız.

Park, bahçe, plaj, havuz ve piknik alanı gibi birçok kişinin kullandığı sosyal alanlar ne kadar temiz bırakılıyor bunu da eleştirmek gerekiyor.’ ’Nasıl bırakırsanız öyle bulursunuz sözü çok doğrudur.’  ’Büyük şehirlerde insanların yoğun çalışmasından dolayı ailesiyle geçirdiği Pazar günlerinde gittiği, piknik alanları bazen çevreye atılan çöpler insanı çıldırtacak kadar dehşet verici manzaralara yerini bırakabiliyor.

Çok güzel bir orman, içinden su da akıyor, aile oturma terasları, yeşillikler vs derken bir de bakıyorsunuz yakılan mangalların, kurulan sofraların ardından geriye çöp yığınları sizi karşılayabiliyor. Bazı belediyelerde sadece biriken çöpleri alarak fakat çöp konteynerlarını hiç yıkamadıkları için mis gibi ormanda ve ya güzel bir parkta ekşi iğrenç bir koku sizi güzelim parklara gittiğinize gideceğinize pişman etmiş olabilir.

Ya da çok güzel bir sahilde olmanıza rağmen insanların düşünmeden denize attıkları atıklardan dolayı bulunduğunuz sahil resmen çöp kokuyordur ve siz çöp kokularından sahilin kokusunu dahi alamamışınızdır.

Çevre kirliliği, doğal dengeyi bozan ve kaynağı insanlar olan ekolojik zararlardır. Çevre kirliliği dünyadaki tüm canlıları etkiler ve insan sağlığı kadar tüm canlıların sağlığını, yaşamını tehdit eder.

Genel olarak çevre kirliliği canlıların yaşamlarını olumsuz etkileyen ve cansız objelerin yapısına zarar veren maddelerin hava, su ve toprağa yoğun bir şekilde karışmasıdır.

Çevre kirliliğinin pek çok çeşidi vardır. Bunlar; toprak kirliliği, hava kirliliği, su kirliliği, ambalaj atıkları, ses kirliliği, radyoaktif kirlenme, ışık kirliliğidir.

Temizlik imandandır.

Temizlik imanın yarısıdır.

Hadis-i şeriflerde de buyuruldu ki:

(Müslümanlık temizlik dinidir. Temiz olun! Cennete ancak temiz olan girer.)

(Mümin pis olmaz.)

(Her şeyi iyi temizleyin! Temizlik imana iman da Cennete götürür.)

(Temizlik imanın yarısıdır.)

(Namazın anahtarı temizliktir.)

(Ağzınızı temizleyin ağzınız Kur’an-ı kerim yoludur.)

(Cuma günü yıkanın misvak kullanın ve güzel koku sürünün.)

(Yemekten önce ve sonra el yıkamak zenginliğe yol açar fakirliği giderir.)

(Evinin hayrını isteyen yemekten önce ve sonra elini ve ağzını yıkasın!)

(Ağzınızı temizleyin! Kiramen katibin melekleri için ağızdaki yemek artıklarının kokusundan daha kötü bir şey yoktur.

(Sarımsak yiyen kokusu gitmeden mescidimize yaklaşmasın insanın rahatsız olduğu şeylerden melekler de rahatsız olur.)

(Gece namaz kılmak için kalkan kimse ağzını misvakla temizlesin! Çünkü bir melek namazda Kur’an okuyanın ağzına yaklaşarak dinler.)

(Elbiselerinizi yıkayın fazla kıllarınızı temizleyin dişlerinizi misvakla temizleyin temiz güzel giyinin! Nezafet sahibi olun!

(Tırnaklarınızı kesip gömün! Ağzınızdaki yemek kırıntılarını temizleyin ve misvak kullanın! Yanıma dişleri sarı ağzı kokar vaziyette gelmeyin!)

(Kap kacak yıkamak evi temiz tutmak zenginliğe sebep olur.)

Peygamber efendimiz yanına gelen birisine  (Tırnakların kuş tırnağı gibi uzamış içi pislik doludur) buyurarak temiz olmasını emretmiştir.

Tasarım | Enba