Eminhaber.Org
Ana Sayfa SİYASET 22 Mart 2016

CHP, Amasya ve Ramis Topal

CHP, Amasya ve Ramis Topal
Ali Baba Halı Yıkama

CHP Amasya 24. Dönem Milletvekili Ramis Topal;

Kendisini Milletvekili olduğu dönemde yakından tanıma ve çalışma fırsatı buldum…

Amasya’da sabah 6’da başlayan gece yarılarına kadar süren çalışmalarını yakından takip etme fırsatı buldum. “Sevdam Amasya” sloganıyla Amasyalıların gönlünde taht kurduğuna şahit oldum…

Amasya’nın tüm ilçelerini, tüm köylerini, tüm mahallelerini gezdi. Sıkmadık el bırakmadı…

Çiftçinin derdine dert oldu. Düğünlerinde hemşerilerinin mutluluklarına ortak oldu. Cenazelerinde hemşerileriyle birlikte ağladı. Onlarla beraber yas tuttu. Din, dil, mezhep, ırk ayırımı hiç yapmadı. Hangi siyasi görüşten olursa olsun herkese kapısı açıktı. Hangi siyasi görüşten olursa olsun kapılarını çaldı, dertlerini dinledi.

Sevdası Amasya’ydı.

Amasya’nın sorunları onun döneminde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşındı. Hemşerilerinin Ankara’da ki sesi oldu.

Resmi kurumların tabelalarından inen T.C ibaresini o gündeme taşıdı…

Angus yolsuzluğunu o gündeme taşıdı…

Sadece Amasya’da mı?

Ramis Topal, STK’ların da gözbebeğiydi. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya Türkiye’nin hangi bölgesinden olursa olsun, tüm davet edildiği programlara katıldı. Özellikle Amasya menşeli STK’ların davetlerini hiçbir zaman geri çevirmedi. Koşa koşa gitti. Maddi ve manevi bu Stk’ların her zaman yanında oldu…

Ramis Topal’ın her zaman sevdası Amasya idi. Sevdası mensubu olduğu Cumhuriyet Halk Partisi idi. “İdi” yazdığıma bakmayın, bu iki sevdasında zerre kadar bir azalma olmadı, olmamıştır.

7 Haziran genel seçimlerinde CHP Milletvekili adayları açıklandığında hemen Amasya adaylarına baktım. Onun öncesi “Ramis ağabey kesin yine aday gösterilir.!”, “Ben böyle çalışan vekil görmedim, aday gösterilmemesi için bir neden yok.!” yorumlarında bulunmuştum. Tanıdığım ne kadar CHP’li varsa bu yorumlarımı onlarla paylaşıyordum.

Ama;

Tam bir hayal kırıklığı yaşadım. Bende dahil olmak üzere herkeste bir emeği olan Ramis ağabey listede yoktu. Önce, “Bunda bir yanlışlık var” dedim. Defalarca aday listesine baktım. Ama tam bir hayal kırıklığı, tam bir hüsran yaşadım. İnanıyorum ki; o an benim gibi binlerce insan da üzülmüştür. İnanıyorum ki; Binlerce Amasyalı da üzülmüştür.

Ve aynı duygular, aynı hüsran 1 Kasım’da da yaşandı…

Hani bazı siyasetçiler vardır. “Seçilsem de seçilmesem de partim için çalışmaya devam edeceğim” diyen türler. Ama bir bakıyorsunuz seçilememiş ve ortadan kaybolmuş. Bir sonraki seçimde ise ortaya ilk o türler çıkıyor.

Ramis ağabeyde “Seçilsem de seçilmesem de sizlerin hizmetkarıyım” diye açıklamalarda bulunuyordu. Mutlaka bu dönemde parlamentoda olması gerekiyordu, bir dönem daha hakkıydı. Üstelik fazlasıyla hak etmişti. Ama olmadı. Partisi aday göstermedi.

Ramis ağabey buna rağmen çalışmaya devam ediyor. Seçilmedi ama gecesini, gündüzüne katıyor yine. Amasya’da partili arkadaşlarıyla beraber yine sokaklarda, yine alanlarda.

İşte o alanlardan birkaç kare;

ramis-topal

Ramis ağabeyin iki sevdası vardı. Zaten sloganları da “sevdam” ile başlıyordu. İlki mensubu olduğu CHP idi. İkincisi ise memleketi Amasya.

Ramis ağabey aday gösterilmedi ama bu iki sevdası bitmedi. Bu iki sevdası için çalışmaya devam ediyor.

EMİN YEŞİL/https://twitter.com/Emin_Haber

Tasarım | Enba