Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 22 Mart 2017

CHP Sultangazi İşadamlarına ‘Hayır’ı Anlattı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Örgütü, Sultangazi’de ‘neden Hayır’ı anlattı.

CHP Sultangazi İlçe Örgütü’nün düzenlediği ‘Neden Hayır’ toplantısı, Altınser Restaurant’ta 250’ye yakın davetlinin katılımıyla yapıldı. Toplantıya konuşmacı olarak CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Sencer Ayata katıldı.

Sultangazili işadamları ve esnafların katıldığı program CHP İlçe Başkanı Mustafa Tiryakioğlu’nun konuşmasıyla başladı. Tiryakioğlu açılış konuşmasında; “Türkiye çok önemli bir sürece giriyor. Türkiye’nin geleceğini etkileyecek olan bu süreci özellikle burada bulunan işadamlarımızın çok iyi değerlendirmesi gerekiyor. Çünkü ülkemizin, toplumumuzun, vatanımızın geleceği 16 Nisan’da yapılacak olan referanduma bağlı. Şu anda Cumhurbaşkanlığı ve parlamenter sistem devam ediyor.

chp-sultangazi_DSC9471

Sadece birkaç değişiklik yapılacağı, bu değişiklikler sonunda ülkenin ekonomisinin daha iyi olacağı, terör sorunun çözüleceği şeklinde bir algı operasyonu ve algı çalışması yapılmaktadır. Şunu bilmeliyiz ki, bu çok küçük bir değişiklik değil. ‘1982 anayasası değiştiriliyor’ deniliyor. Ne yazık ki, bu değişiklikle Türkiye’nin sistemi değiştiriliyor, rejimi değiştiriliyor. Eğer bu referandum da ‘evet’ çıkar ise 16 Nisan’dan itibaren Türkiye bambaşka bir rejime, bambaşka bir sisteme dönüşecek.” Diye konuştu.

chp-sultangazi_DSC9470

CHP İlçe Örgütü’nün düzenlediği ‘Neden Hayır’ toplantısına konuşmacı olarak katılan İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Sencer Ayata, Türkiye’nin çok önemli bir seçime gittiğini söyledi. Ayata; “Bu referandum seçimi ülkemizin kaderini ve geleceğimizi etkileyecek. Ben halk oylamasına sunulacak olan 18 maddeyi Anayasa Komisyonuna geldiği zaman öğrendim. Benim gibi 3-4 AKP milletvekili hariç geri kalan hepsi komisyona geldiğinde öğrendi. O 18 maddeyi kimse komisyona gelene kadar göremedi.” Dedi.

“Ben bile olsam bu yetkileri babama vermem” diyen CHP Milletvekili Sencer Ayata, “Türkiye, devletin partizan çıkarlara ve politikalara hizmet eden bir parti devletine dönüşme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Getirilmek istenen başkanlık sisteminde, partili başkana yürütme yetkisinin yanı sıra yasama ve yargı üzerinde güçlü bir denetim imkânı verilmektedir. Buna karşılık, başkanda toplanan yetkileri ve gücü dengeleyecek ve denetleyecek kurallar, kurumlar ve mekanizmalar alabildiğine zayıflatılmıştır. Başkan, partisinin adaylarını belirleyerek meclisin kompozisyonunu biçimlendirebilecek; kararname çıkartma yetkisi ile Meclis’in yasama tekeline ortak olabilecektir. Buna karşılık Meclis’in gensoru, güvenoyu gibi mekanizmalar aracılığı ile başkanı denetleme imkânı elinden alınmaktadır. Başkan, Meclis’te çıkan kanunları veto edebilecek, gerekçe göstermeden Meclis’i feshedebilecek, bütçeyi istediği gibi yapabilecektir. Referandumda oylanacak anayasa değişiklikleri Türkiye’yi siyasi birikiminden ve siyasi kültüründen kopartacak, hukuk devleti ve demokrasiden uzaklaştıracaktır. Bu nedenle söz konusu olan, eksik demokrasinin yerini otoriterliğe bıraktığı köklü bir rejim değişikliğidir. İnsan babasına bile bu yetkileri vermez. ” Diye konuştu.

Tek adam rejimi kurulacağını, tek adamın her şey olacağını belirten Ayata, “Tek adam devletin tümüne hükmedecek. Bir kişi seçilecek ve o kişi hem hükümet, hem Meclis, hem de mahkeme olacak. Seçilen kişi devletin bütün işleyişini tek başına düzenleme yetkisi alacak. Seçilen kişi ve yardımcıları yolsuzluk yapsa, yetim hakkı yese, devlet malına el uzatsa dahi 400 milletvekili izin vermezse mahkemeye çıkarılamayacak. Tek adam kendini ve bakanlarını mahkemeye çıkarma girişiminde bulunan Meclis’i feshedebilecek.” Şeklinde konuştu.

chp-sultangazi_DSC9472 chp-sultangazi_DSC9473 chp-sultangazi_DSC9474 chp-sultangazi_DSC9475 chp-sultangazi_DSC9478 chp-sultangazi_DSC9480

Yorumlar

Tasarım | Enba