Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 7 Aralık 2020

CHP’deki taciz iddiları Sultangazi Meclisinde tansiyonu yükseltti

Sultangazi Belediyesi Aralık ayı meclis toplantısı 1.nci oturumu Meclis 1. Başkanvekili av. Hasan Esat İlhan başkanlığında gerçekleşti. CHP’li eski vekil Barış Yarkadaş’ın gündeme taşıdığı ‘taciz’ iddiaları mecliste tansiyonu yükseltti.

Sultangazi Belediyesi Aralık ayı meclis toplantısı birinci oturumu Meclis 1. Başkanvekili av. Hasan Esat İlhan başkanlığında meclis toplantı salonunda gerçekleşti. Toplantıda gündem dışı söz alan Ak Parti Grup Başkanvekili Kemal Eyyüpoğlu, koronavirüs’den dolayı gündeme ilişkin konuşmalar yapılması ve meclisin uzamaması yönünde öneride bulundu. Sessiz başlayan ve kısa sürmesi düşünülen meclis toplantısı gündem dışı yapılan konuşmalarla uzadı. MHP Meclis Üyesi Fatih Sayın’ın ülke gündemine ilişkin açıklamaları, Ak Partili Nilgün Koca’nın 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’ne yönelik yaptığı uzun konuşma, Ak Partili Adem İnce’nin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı ve akabinde CHP’li üyelerin gündem dışı konuşmalarından dolayı meclis toplantısı uzadı.

Toplantıda söz alan CHP’li Yarcan Tan ve İYİ Partili Enver Hamzaoğlu, geçtiğimiz ay yaptırdıkları koronavirüs testlerinin pozitif çıktığını, karantina sürecinde kendilerini telefonla arayarak yalnız bırakmayan üyelere teşekkür etti.

MHP’li Fatih Sayın’ın gündem dışı söz alarak ülke gündemine ilişkin konuşması ise MHP İlçe Başkanı Yusuf Özel’in, zaman zaman kişisel sosyal medya hesabından yaptığı “Mecliste Sultangazi hariç her şeyi konuşuyorlar” açıklaması ile çelişmesi dikkat çekti.

CHP’DEKİ TACİZ İDDİALARI

Toplantıda CHP adına söz alan ve sözlü önerge sunan Halit Kollik, Türkiye’nin artık kuraklık yaşadığını ve ülkede su krizinin büyüdüğünü söyledi. Eylül ve Ekim aylarının çok sıcak geçtiğini ve İstanbul’da barajların yüzde 25’in altına düştüğünü belirten Kollik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vatandaşlara su tasarrufunda bulunmaları yönünde çağrıda bulunduğunu ifade etti. Kollik, Sultangazi Belediyesi’nin bu konuda vatandaşlara yönelik bilgilendirme çalışması yapılıp, yapılmadığını sordu.

DURMUŞ; “PARTİNİZDEKİ TACİZ İDDİLARINA İLİŞKİN TEK CÜMLE ETMEDİNİZ”

CHP’nin sözlü önergesine cevap veren Ak Parti Meclis Üyesi Yılmaz Durmuş, “Cumhurbaşkanımızın çağrısı sadece vatandaşlara yönelik değil, büyükşehir belediyelerine de bu çağrıyı yapmıştır. Büyükşehir Belediyesi bu konuda gerekli çalışmaları yapar, ilçe belediyelerine gönderir. Yani Sultangazi Belediye Başkanı mı suları kısacak? Bu işin ana muhatabı İBB ve İSKİ’dir. Bizim dönemimizde su problemi yaşanmamıştır. Siz temel atmama törenine yaparsanız, bazı işleri yapmazsanız, kaçınırsanız, İstanbul’a hiçbir hizmet yapılmadığını biliyoruz. Birçok mahallenin faydalandığı Cebeci Şehir Parkı’nı ucube gibi buraya kocaman bir tane kreş yaptınız. Orada ağaçları kestiniz. Biz sizin ne niyetle kreş yaptığınızı da biliyoruz” dedi. Durmuş’un konuşması CHP’li üyeler taraından sık sık kesildi. CHP’li Belgiz Poyraz, Durmuş’u ‘demagoji’ yapmakla suçladı. CHP Grup Başkanvekili Mithat Çelik ise, sundukları önerge ile Durmuş’un yaptığı açıklamaların bir alakasının olmadığını dile getirdi. CHP’li Yarcan Tan ise, Durmuş’un boş konuştuğunu söyledi. Konuşmasına devam eden Durmuş, “Geçen ayki meclis toplantısında ‘Esentepe Mahallesi’nde parkı yıkarak, okul yapıyorsunuz’ diye propaganda yaptınız. Propaganda yaparak burada siyaset yapmayın” diye konuştu.

Yılmaz Durmuş, CHP’li üyelerin her konuda fikir beyan ettiğini ancak geçtiğimiz hafta CHP eski Milletvekili Barış Yarkadaş’ın gündeme taşıdığı ‘taciz’ iddialarına ve yönelik tek bir açıklamada bulunmadığını belirtmesi üzerine meclisteki tansiyon yükseldi.

POYRAZ; “BU BİR ALGIDIR”

Ak Parti Meclis Üyesi Yılmaz Durmuş’u sarf ettiği sözlerden dolayı kınadığını belirten CHP’li Belgin Poyraz, “Bir daha ki dönem meclis üyeliğini garantilemek için yıkama, yağlama yapıyor” diye konuştu.  CHP’nin çatısı altında hiçbir zaman ‘taciz’ yaşanmadığını söyleyen Poyraz, “Bu bir algıdır. Maalesef siz de buna bu algıya inanıyorsunuz. Biz de hiçbir zaman kadına, çocuğa yönelik istismarlar bir defadan bir şey olmaz anlayışıyla örtbas olmamıştır. Ve bu olay henüz kesinleşmemiştir. Bunlar sadece bir iddia. Bunu burada gerçekmiş gibi anlatmanızdan dolayı sizi kınıyorum” dedi.

ÇELİK; “BU SİYASİ CELLATLIKTIR”

Ak Partili Durmuş’un ‘ucube’ dediği Cebeci Şehir Parkı’ndaki kreşin Sultangazi Belediyesi’nin önerisiyle bu parka yapıldığını söyleyen CHP Grup Başkanvekili Mithat Çelik ise, ‘taciz’ iddialarına yönelik, “Biz ahlakı sizden öğrenecek değiliz. Elbette nefsine yenik düşenler olabilir. Sıkıntılı işlere bulaşan olabilir. Ve biz bunları geçmişte içimizden nasıl temizlediysek, bugünde temizliyoruz, yarın da temizleyeceğiz. Asla ve asla yanında durmayacağız. Ama bunu geçip de CHP’ye mal etmeye kalkmak insafsızlıktır, vicdansızlıktır. Bu siyasi cellatlıktır. Biz tacizcinin CHP’li, Ak Partili ve MHP’li olması fark eder mi? Senin tacizcin, benim tacizcim diye bunun arkasında durabilir miyiz? Ne biz Ak Parti’yi kurumsal olarak suçlayabiliriz, ne de sizler CHP’yi kurumsal olarak suçlayabilirsiniz. İlana bile çıkartmadan, kimseye duyurmadan işçi alıyorsunuz ve o şirketin başında da siz varsınız. Bize mi ahlak dersi veriyorsunuz? ‘Biz binlerce insan başvurur diye ilan yapmıyoruz’ dediniz” şeklinde konuştu.

EYYÜPOĞLU; “NASIL ÇIĞLIKLA BAĞIRDIĞINIZI GÖRÜYORUZ”

Son olarak söz alan Ak Parti Grup Başkanvekili Kemal Eyyüpoğlu, “Algı üzerine siyaset yapmanın dersini aldınız sanırım. Bugüne kadar algı ile yönelttiğiniz şeylerin sizin üzerinize gelmesi üzerine nasıl çığlıkla bağırdığınızı görüyoruz. Eğer algı ile siyaset yapılacaksa biz bunun kralını yaparız zaten. Biz sizden icraat bekliyoruz. İnşallah algı üzerinden siyaset yapmak sizlere bir ders olmuştur. Nasıl bizim üzerimize algıları yıkarak siyaset yaparak, bizi mağdur duruma düşürmeye çalışıyordunuz, bugün kendiniz tacizden dolayı mağdur duruma düştüğünüz. Tacizcinin partisi olmaz. Ama siz yıllarca bunu bizim üzerimizden çok iyi değerlendirdiniz. Şimdi kendiniz mağdur olunca maalesef ki algıyla yönettiğimizi söylüyorsunuz. Yazıklar olsun” diye konuştu.

Yorumlar

Tasarım | Enba