Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 7 Temmuz 2020

CHP’li Çelik, Sultangazi Belediyesi’nde işe alımların nasıl yapıldığını? sordu

Sultangazi Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısı ilk oturumu, Meclis 1. Başkanvekili Av. Hasan Esat İlhan başkanlığında meclis toplantı salonunda gerçekleşti. Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan kararlar doğrultusunda meclis toplantısı sosyal mesafeli gerçekleşti.

Haber: Tuğçe HUY… Encümen ve komisyon seçimlerinin de yapıldığı toplantıda görüşülen gündem maddeleri görüşülerek, ilgili komisyonlara havale edildi. Toplantıda söz alan CHP Grup Başkanvekili av. Mithat Çelik, “Sultangazi Belediyesi işçi alım ilanlarını gece yayınlıyor, gündüz kaldırıyor” dedi.

 “24 SAAT GEÇMEDEN İLAN YAYINI BİTİYOR”

Meclis 1. Başkanvekili Av. Hasan Esat İlhan başkanlığında gerçekleşen Sultangazi Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısı birinci oturumunda,  koronavirüs tedbirleri kapsamında gerçekleşti. Sosyal mesafeli gerçekleşen toplantıda söz alan CHP Grup Başkanvekili av. Mithat Çelik, Sultangazi Belediyesi’nin işçi alımları ile ilgili düşüncelerini aktardı. İşçi alımlarında kayırmacılık yapıldığı ve usulsüzlük yapıldığını söyleyen Çelik, “Sultangazi Belediyesi’nin işe alımları ile ilgili küçük çaplı bir araştırma yaptım. Eylül ayında 30 Zabıta Memuru alımı vesaire bir alım yapıldı. Bu kamuoyuna duyuruldu. Herkes müracaat etti. Bu tarihten sonra hiç ilan göremedik. İşe alım olmuyor mu? Oluyorsa nasıl oluyor? Bende bunu merak ettim biraz araştırdım. 17 Ocak 2020’ye ait bir tane haber var. Gece yarısı yayınlanan ve başvurusu aynı gün sona eren bir ilan. Yani 16 gecesi yayınlanıyor, 17’sinde bitiyor. Zaten kimsenin böyle bir alımdan zamanlama itibari ile haberdar olması imkansız. Yine 92 personel işe alınacak diye bir ilan var. Ayrıntılarına bakıyorum, bunların büyük kısmı atıyorum 70 tanesi eski personel taşeronlardan gelenler, ama diğer alımlar çok enteresan. Mesela Sosyolog oluyor, antrenör oluyor. Mesela yine temizlik işçisi alınıyor. Şimdi bunları bir gün 24 saat, gece yarısı ilana koyuluyor ve ilan 24 saat geçmeden bitiyor. Bu durumdan eminim ki ilgilisi hariç bu salonda hiç kimse bilmiyordur. Bakın ilanlarda bu şekilde; başvuru tarihi, 19.01.2020 de başlıyor, 20. 01,2020’de bitiyor. Eski ilanlara baktım bir hafta, 10 gün, 15 gün ilanlar veriliyormuş. Bu neyin nesidir?  Sultangazililer hakkı olan işe başvuramasın veya duymasın diye mi böyle? 24 saat değil hatta mesai saati gibi 8 saat ilanda kalıyor” dedi.

“NEDEN BİR GÜN SÜRE İLE MÜRACAATLARI TUTUYORSUNUZ?”

Ardından devam eden Çelik, şunları kaydetti; “Böyle birçok işe alım olmuş en son ATT(acil tıp teknisyeni) 12.05.2020’de yayınlanmış bir ilan yani şimdi bu ilanı gördünüz gördünüz-görmediniz başvuru şansınız kalmıyor. Zaten böyle bir sistemle mümkün değil. Yine mart ayı içinde de 25 tane Temizlik İşçisi için ilana çıkılmış, bu da aynı şekilde aynı gün müracaat şartıyla işe alım olmuş ve bu insanlar işe başladı mı? başlamadı mı? bilmem ama koskoca Sultangazi Belediyesi’nin İŞKUR üzerinde yaptığı ilanı takip etmiyor mu? İstanbul Büyükşehir Belediyesi İBB KARİYER ile anlaşmış 10 gün, 15 gün bu ilanı tutuyor. Sizse bunu 8 saat tutuyorsunuz arkadaşlar, kimsenin görme şansı yok, kimse başvurmasın istiyorsunuz. Bu bence çok talihsiz bir durum. Önce ki Belediye Başkanı’nın uygulamalarında baktım çok farklı, ilk yaptığınız işe alım uygulaması da farklı ki burada bir hafta 10 gün gibi müracaat hakkı tanımışsınız ama o süreçten sonraki müracaat süresine böyle bir hak tanımıyorsunuz, insanlar müracaat edemiyor çünkü ilanları göremiyor. Dolayısıyla benim şöyle bir sorum olacak! ‘Neden bir gün süre ile bu müracaatları tutuyorsunuz? Amacınız nedir?’ bunu da soru olarak Belediye Başkanı’na yöneltiyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

FAZLA MÜRACAAT, İNSANLARIN UMUTLARINI KIRIYORDU

CHP Grup Başkanvekili Mithat Çelik’e cevap veren Ak Parti Meclis Üyesi Yılmaz Durmuş, şöyle konuştu; “Mevcut ilanla alakalı bizim gerek Fen İşleri Müdürlüğü, gerekse Gençlik Merkezlerinde ve aynı zamanda Kültür Müdürlüklerinde olan mevcut taşeronda çalışan personellerle alakalıydı. Bunların sadece geçişiyle alakalı bir ilandı. Yani olan personel normal olarak geçiş sağladı. Dolayısıyla da ilanın çok kalmasıyla aslında biz hesapları çok kırmış oluyorduk biz bunları iki, üç dönemde yaşadık. Mesela 30 temizlik çalışanı, 30 güvenlik alacaksınız diyelim, tamam 1700 insan müracaat ediyordu ve insanlarda bundan dolayı gerçekten kırılmış oluyordu. İnsanlara çok ciddi manada sıkıntı yaşatmış oluyoruz. Orada vermiş olduğumuz bir sakınca bir sıkıntı yok ama ona rağmen insanlar çok fazla müracaat ediyor ancak her müracaat edenle muhakkak mülakat yapıyoruz. 25 kişilik temizlik görevlisiyle ilgili ilan vermişizdir, ama bunlara sürekli ilan vermemek adına ihtiyaç oldukça çünkü temizlikte çok fazla insan çalışmıyor zaten, bulduk mu gerçekten böyle çalışacak insanı talep eden ve o gün müracaat edenlerin arasından değerlendiriyoruz. Yani burada personel alımıyla ilgili çok ciddi bir alım yok zaten ve genelde de bugüne kadar alınanların çoğu taşeron ve mevcut çalışanların arasında eksik kalanların tamamlanması için alındı” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Tasarım | Enba