Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ 21 Ekim 2015

CHP’nin oylarında bir artış yaşanacak

CHP’nin oylarında bir artış yaşanacak
Ali Baba Halı Yıkama

Kendisini her fırsatta Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir neferi olarak tanıtan işadamı İsa Yucak Emin Haber’e konuştu. Uzun yıllardır CHP’de aktif siyaset yapan ve partisinin başarısı için çalışan Yucak’a 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerine sorduk.

 

7 Haziran’da partisinin ev hanımlarını, çiftçileri, esnafı, işçiyi kapsayan seçim vaatlerinin bugün Ak Parti tarafından dile getirildiğini belirtti.

 

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 7 Haziran genel seçimlerinde aldığı oyları yeterli bulmadığını ifade eden Yucak, “Partimiz 7 Haziran’da çok güzel bir seçim çalışması geçirdi. Seçim vaatleri ile dikkatleri üzerine çekti. AKP meydanlarda vaatlerden bahsetmez iken, CHP millettin geleceğine ışık tutacak vaatlerden bahsetti. Asgari ücretten mazot fiyatlarına kadar, ev hanımından esnafına kadar, emekliden işçisine kadar partimizin vaatlerine ‘hangi kaynakla’ diyen AKP bugün bunları kendisinin yapacağını söylüyor. Dün hangi kaynakla diyenler bugün CHP’nin seçim vaatlerini anlatıyorlar. 7 Haziran’da seçimlerinde partimin aldığı oyları yetersiz buldum. Açıkçası daha yüksek bir oy bekliyordum.” Dedi.

 

7 Haziran genel seçimlerinde sandıktan çıkan “uzlaşın” mesajının AKP tarafından yerine getirilmediği ve AKP’nin seçmenin iradesini yok saydığını belirten İsa Yucak, “Sandıktan koalisyon çıktı. AKP Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği doğrultusunda sandıktan çıkan iradeyi yok saydı. 35 gün Cumhuriyet Halk Partisi ile süren koalisyon görüşmeleri ile oyalama taktiği yaptılar. Görüşmelerle ilgili Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarını iyi analiz etmek lazım. 35 gün boyunca ülkeyi ve seçmeni oyalayan AKP, Erdoğan’ın verdiği talimatı yerine getirmenin gururunu yaşayarak ülkeyi erken seçime götürdü. AKP CHP ile koalisyona yanaşmadı.

 

AKP-CHP arasında yapılan koalisyon görüşmelerinde neferi olmaktan onur duyduğum partim üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirdi. Buda beni memnun etti. Ülkesinin bir dar boğaza girmemesi için CHP koalisyon görüşmelerinde elini taşın altına koymuştur.

 

7 Haziran’dan bugüne kadar CHP uyguladığı politikayla seçmen karşısında bir değer kazandı. Bundan dolayı 1 Kasım’da yapılacak olan seçimde ben partimin çok ciddi bir yükseliş yapacağına inanıyorum.” İfadelerini kullandı.

 

1 Kasım’da yapılacak olan erken seçimlerine de değinen Yucak, “Ben çok fazla bir şeyin değişeceğine inanmıyorum. İşadamı olmamdan dolayı günde yüzlerce insanla görüşme imkanım oluyor. Gerek bu görüşmelerde, gerek dost meclislerinde, gerek ise sokakta ki vatandaşın söylemlerinde 1 Kasım’da çok fazla bir şeyin değişmeyeceği tablosu ortaya çıkıyor. Ben buna bir anket olarak bakıyorum. Bu seçimde sandıktan yine koalisyon çıkacak. CHP’nin ise oylarında bir artış yaşanacak.” Diye konuştu.

 

Partisi ile ilgili özeleştiride de bulunan İsa Yucak çoğu Milletvekili adayının alana inmediğini belirterek, “Bugün halk arasında olması gereken adaylarımızı maalesef alanlarda göremiyoruz. Partimizin başarısı için gün bugündür. Başka birgün yoktur. Onun için özellikle tüm adayların sokaklarda olması gerekiyor. Birebir çalışmalar yapılmalıdır. Yine partimin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine çok daha fazla ağırlık vermesi gerektiğine inanıyorum.” Şeklinde konuştu.

Tasarım | Enba