Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, ÜST MANŞET 12 Mart 2018

Çiğder’den TBMM’ye Ziyaret

Çiğder’den TBMM’ye Ziyaret
Ali Baba Halı Yıkama

Yıllardır Şanlıurfa ile Adıyaman arasında yaşanan ‘çiğköfte bizim’ tartışmalarına çiğ köfte sektörünün temsilcileri son noktayı koydu. Başkanlığını Sait Aybak’ın yaptığı İstanbul Çiğköfteciler Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ÇİĞDER) Yönetim Kurulu Üyeleri TBMM’ye yaptıkları ziyarette; Adıyaman’ın çiğ köfte şehri olarak lanse edilmesi için destek istedi. 

Türkiye’nin son 18 yıldır ekonomik gelir kaynağı olan çiğ köfte sektörünün temsilcileri, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir takım ziyaretlerde bulundular. Sektörün dünü ve bugünün konuşulduğu ziyaretlerde, sektör temsilcileri sorunlarını da dile getirme fırsatı buldular. ÇİĞDER Başkanı Sait Aybak başkanlığındaki Yönetim Kurulu Üyeleri sırasıyla; TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, AK Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, Gıda ve Tarım Bakanlığı-Tarım Reformları Genel Müdür Yardımcısı Emin İzol ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı-Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Altındal’ı ziyaret etti.

Kendilerini misafir eden TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, AK Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, Gıda ve Tarım Bakanlığı-Tarım Reformları Genel Müdür Yardımcısı Emin İzol ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı-Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Altındal’a çiğ köfte ikramında bulunan ÇİĞDER heyeti, bir dünya lezzetine dönüştürdükleri çiğ köftenin Avrupa topluluğunda ekonomik faaliyetlerin istatistiki sınıflaması, Avrupa‘da ekonomik faaliyetlerle ilgili istatistiklerin üretilmesi ve yayılması amacına yönelik bir başvuru kaynağı olan NACE KODU’nun alınması yönelik taleplerini de ilettiler.

Çiğ köfte sektörünün büyümesi ve gelişmesine yönelik fikir-alışverişinde bulunulan ziyaretlerde, ‘Esnaf Odası’da konuşuldu. Çiğ köfte sektörünün temsilcileri daha kurumsal ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sunmak için odalaşmaya yönelik çalışma içerisinde olduklarını belirterek, vekil ve bürokratlardan bu konuda destek istediler.

Yıllardır Şanlıurfa ile Adıyaman arasında yaşanan ‘çiğköfte bizim’ tartışmalarına son noktayı koyan ÇİĞDER Yönetimi, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın ve AK Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara’dan, Adıyaman’ın çiğ köfte şehri olarak lanse edilmesi için gerekli çalışmaların yapılması için destek istediler. Her yörenin, her ilin kendine özgü anıldığı bir ve birden fazla simgesi bulunduğunu dikkat çeken ÇİĞDER Başkanı Sait Aybak, “Durum itibarı ile Adıyaman’a has olan Türkiye ve dünya çapında sektörleşen çiğ köftenin, Adıyaman’ın simgesi olarak şehre giriş-çıkış ve önemli yerlerinde (Çiğköfte diyarına hoş geldiniz) vb. gibi şeklinde lanse edilmesi konusunda desteklerinizi rica ediyoruz.” Dedi.

Ziyaretlerin oldukça faydalı geçtiğini belirten ÇİĞDER Başkanı Sait Aybak, “Bizleri ağırlayan değerli vekillerimize ve bürokratlarımıza yakın ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür ederiz.” Dedi.

ÇİĞDER Başkanı Sait Aybak ve Yönetim Kurulu Üyeleri 15 Temmuz FETÖ’nün darbe girişiminde hasar gören kısımlarını da gezdi.

İlginizi çekebilir

Cahit Altunay’a yeni görev

Cahit Altunay’a yeni görev

Tasarım | Enba