Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 3 Ağustos 2018

Çocuklardan ‘polis abilerine’ mektup!

Son günlerde taciz, cinsel istismar haberleri ile yüreğimizi yakan bir takım gelişmelerin ardından, Türkiye’nin birçok il ve ilçesinde polis, ‘”Lütfen çocuklarınızı terbiye etmek için onları polis, asker, doktor, hemşire gibi meslek sahipleri ile korkutmayınız ki onlara ihtiyaçları olduğunda yardım istemekten çekinmesinler” mesajı yayınlamak zorunda kaldı.  Ülke genelinde bunlar yaşanırken, Sultangazi’de 1 yıl önce başlatılan bir proje sayesinde polis-çocuk ilişkileri geliştirildi.  

Sultangazi İlçe Emniyet Müdürlüğü yaklaşık 1 yıldır sürdürdüğü “Polis, Çocuk el ele” projesiyle kendilerini küçüklere sevdirdi. Polis-Çocuk ilişkilerini geliştirmek amacıyla başlatılan proje kapsamında bir takım etkinlikler düzenledi.

Kimi zaman polisler çocukları ziyaret etti, kimi zaman ise çocuklar polis ağabeylerini ziyaret etti.  Çocuklarla beraber piknik yapıldı, beraber sinemaya gidildi. Proje kapsamında, çocukların sevgisini kazanan polisler, çocuklarla beraber güzel vakit geçirdiler.

1 GÜNLÜĞÜNE POLİS OLDULAR

10 Nisan Polis Haftası’nda öğrenciler bir günlüğüne polis oldu. “Polis, Çocuk el ele” projesi kapsamında polis ağabeyleri ile devriye görevine çıkan çocuklar, telsizden geçtikleri anonslarla polis ağabeylerini çok sevdiklerini belirttiler.

ÇOCUKLARDAN POLİS AĞABEYLERİNE MEKTUP

Projenin mimarı TEM-Güvenlik Büro Amiri Başkomiser Fatih İşlek, ilçede bulunan birçok okulu meslektaşlarıyla birlikte ziyaret ederek öğrencilere polislik mesleğini sevdirmeyi, polisin her zaman yanlarında olduğunu hissettirmeyi amaçladı.

Ve bu amaca da ulaşıldı…

Sultangazi’nin huzuru ve güvenliği için gecesini gündüzüne katan emniyet personeline yüzlerce mektup gönderildi.  Mektuplarda polis ağabeylerine minnettar olduklarını belirten çocuklar, her gün dua ettiklerini yazdılar.

“DOKTOR DEĞİL, PÖH OLACAĞIM”

Sultangazi’de bir ilkokulda okuyan Tuana  G., “merhaba” diye paylaştığı mektubunda şu duygularını paylaştı; “Sizler iyi olunca bizlerde iyi oluyoruz. Öyle bir göreviniz var ki Allah yardımcınız olsun. ‘Herşey vatan için’ deyip tehlikelere atılıyorsunuz.”


11 yaşındaki bir başka öğrenci ise mektubunda, “Bana doktor ol diyorlar. Çok kızıyorum çünkü ben PÖH olacağım.” İfadelerine yer verdi.

İşte öğrencilerin gönderdiği o mektuplardan bazıları…
“HAYALİMDEKİ POLİS” YARIŞMASINA YOĞUN İLGİ

“Polis, Çocuk el ele” projesinin yanı sıra birçok sosyal sorumluluk projesine imza atan Sultangazi İlçe Emniyet Müdürlüğü, “Hayalimdeki polis” konulu ortaokullar arası resim yarışmasıyla da vatandaşların takdirini kazanmıştı. Yarışma sonunda hayal dünyalarındaki polisi çizen ortaokul öğrencileri ödüllendirmişti. Yarışma ile öğrencilerin polis algısı tespit edilmeye çalışılmıştı. Törenin düzenlendiği Hoca Ahmet Yesevi Kültür Merkezi ise hınca hınç doldu.

Yorumlar

Tasarım | Enba