Eminhaber.Org
Ana Sayfa GAZİOSMANPAŞA, MANŞETLER, ÖZEL HABER 15 Ocak 2015

Cumhuriyet Gazetesi hakkında suç duyurusunda bulundu

Cumhuriyet Gazetesi hakkında suç duyurusunda bulundu
Ali Baba Halı Yıkama

Büyük Birlik Partisi Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Fedai Karakol, Charlie Hebdo dergisinden bazı karikatürlere köşelerinde yer verdikleri gerekçesiyle, Cumhuriyet gazetesinin iki yazarı ve gazete yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

 

Büyük Birlik Partisi Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Fedai Karakol, Çağlayan Adliyesinde Eminhaber’e yaptığı açıklamada, Charlie Hebdo dergisine yönelik saldırıların sorumlusunun İslam alemi olarak gösterilmeye çalışıldığını söyledi. İslam’ın huzur ve barış dini olduğuna dikkati çeken Fedai Karakol, İslam’ın terör ile bir arada anılmasını çirkin bir proje olarak nitelendirdiklerini ifade etti.

 

Karakol, Paris’te yaşanan saldırının ardından Cumhuriyet gazetesinin, Charlie Hebdo dergisindeki bazı karikatürleri yayınlamasının, İslam alemine yönelik yürütülen komplonun devamı olduğunu aktardı.

Cumhuriyet Gazetesi hakkında suç duyurusunda bulundu

Büyük Birlik Partisi Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Fedai Karakol, “Bilindiği üzere daha evvel Danimarka ve Fransa’da peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) hakkında aşağılayıcı karikatürler yayınlanmıştır. Yayınlanan karikatürler Müslüman nüfusun yoğun olduğu ülkelerde üzüntü ile karşılanmış ve tepkilere yol açmıştır. 14.01.2015 tarihli sayısında Cumhuriyet Gazetesi, yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya daha evvel Peygamberimizi tasvir eden karikatürdeki tasvir ile aynı tasviri içeren ve Charlie Hebdo adlı derginin 14.01.2015 tarihli kapağında yer alan karikatürü yayınlamıştır. Köşe yazılarında ‘’pek çok kişinin Hz. Muhammed olduğunu iddia ettiği bir çizim var’’ şeklinde beyanda bulunmuşlardır. Yazarın kendisinin de ifade ettiği üzere ilgili karikatürlerin Peygamber efendimiz hakkında olduğunu bilmektedir. Bu hususta Müslümanların hassasiyetinin de bu yazarlar ve yetkililer tarafından bilinmemesi mümkün değildir.” Diye konuştu.

 

Karakol, yaşananlara ilişkin kayıtsız kalmayacaklarını belirterek, şunları kaydetti:

 

“Cumhuriyet gazetesi yetkililerinin ve köşe yazarları Ceyda Karan ile Hikmet Çetinkaya’nın Müslümanları derinden üzen ve tepkilerini çeken karikatürleri köşelerinde yayınlayarak suç işlediklerini düşünüyoruz. Bu nedenle haklarında Çağlayan Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunuyoruz. Tüm inananları, basın yoluyla Müslümanların kutsallarına hakaret eden ve bu şekilde halkı kin ve düşmanlığa tahrik edenlerin her türlü kışkırtmalarına karşı, tepki ve mücadeleyi hukuk içinde vermeye davet ediyoruz.”

 

Bu açıklamanın ardından şikayet dilekçesi, Çağlayan Cumhuriyet Başsavcılığına verildi.

Tasarım | Enba