Eminhaber.Org

‘Denetim komisyonu üyelerinin tamamının iktidar partisinden olması etik değildir’

Sultangazi Belediyesi’nin Ocak ayında gerçekleşen meclis toplantısında Denetim Komisyonu üyeleri belirlenmişti. Toplantıda yapılan seçimde denetim komisyonuna Ak Partili üyeler Fatih Sultan Mehmet Çiçek, Kemal Eyyüpoğlu ve Mehmet Fatih Alış seçilmişti.

Pazartesi günü gerçekleşen Sultangazi Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısında konu ile ilgili gündem dışı söz alan İYİ Parti Meclis Üyesi Enver Hamzaoğlu, komisyon üyelerinin tamamının iktidar partisinden olmasının  etik olmadığını söyledi. Ocak ayı toplantısında Ak Partili üyelerin CHP’li Beşiktaş Belediyesi’ni örnek gösterdiğini belirten Hamzaoğlu, “Ocak ayında kurulan denetim komisyonuyla ilgili olarak yapılanın hukuki olarak yapıldığının bir eksikliği yoktur. Yalnız komisyon üyelerinin tamamının iktidar partisinden olmasının  etik olmadığını dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Denetim komisyonuyla ilgili sözlerimi eleştiri olarak algılamamanızı beklerdim. Adalet ve Kalkınma Partisi grubuna mensup arkadaşlar Beşiktaş Belediyesi’ni örnek göstermiştir.

Beşiktaş Belediyesi’nde bir önceki dönem de bizim gibi 2 kişi olan Adalet ve Kalkınma Partili üyelerinden bir tanesi denetim komisyonuna alınmıştır. Bu dönemde de Beşiktaş Belediyesi’nde yine 2 kişi  olan Adalet ve Kalkınma Partili meclis üyesi bulunmakta, zikrolunan komisyona Adalet ve Kalkınma Partisi’nden bir kişinin girmesi için CHP grubu tarafından teklif edilmiş olup Adalet ve kalkınma partisinin üyeleri komisyona girmek istememişlerdir. Her ne hikmetse  Adalet ve Kalkınma Partili arkadaşlarımız oylama yapıldıktan sonra komisyona girmek istemişlerdir” dedi.

Toplantıda söz alan Ak Parti Grup Sözcüsü ve denetim komisyonu üyesi Fatih Sultan Mehmet Çiçek, Hamzaoğlu’nun Beşiktaş Belediyesi’ne yönelik açıklamalarına, “Bu anlattıklarına kendiniz de inanıyorsanız helal olsun. Meclislerde aritmetik ortalamaları vardır. 5393 sayılı kanunda denetim komisyonun nasıl seçileceği bellidir. Bizim aritmetiğimiz çok. ‘İnsan bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmasın’ diye bir cümlesi oldu. Ben kendisine 5393 sayılı kanun kitapçığı hediye edeceğim. Bilgi sahibi olsun ki ondan sonra fikir sahibi olsun” diye cevap verdi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Tasarım | Enba