Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 6 Kasım 2020

‘Diş Hekimliği Fakültesi Binasını Lise Veya Ortaokula Dönüştürelim’ teklifi

Sultangazi Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısı ikinci birleşimi meclis 1. Başkanvekili Hasan Esat İlhan başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda, CHP Grup Başkanvekili Mithat Çelik, Sultangazi’de temeli 2017 yılında atılan İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi binasının lise veya ortaokula dönüştürülerek, ilçeye kazanılması gerektiğini söyledi. Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit, “Diş Fakültesi olarak yapılan bina mahkeme ile tasfiye durumundadır. Buranın tasfiyesi bitmeden zaten onlarda gelemez. Buranın ortaokul ya da lise olacak durumu da yok” dedi.

Sultangazi Belediyesi Kasım ayı ikinci birleşimin de üç gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Toplantı öncesi gündem dışı söz alan CHP Grup Başkanvekili Mithat Çelik, yapımı bir süredir duran İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi binasının ilçeye lise veya ortaokul olarak kazandırılabileceğini belirterek “Buranın yüzde 70’i bitmiş. Burası 2017 yılından beri duruyor. Buranın davalık olduğu ve bundan dolayı hiçbir şey yapılamadığı söyleniyor. Peki, orası çürüyecek mi? Burası hem Esentepe’nin öğrencilerine, hem Uğur Mumcu’ya, hem Cebeci’ye hitap edebilecek ve hepsini de kaldırabilecek kapasiteye sahip bir binadır. Burası tamamen belediyemiz ait belediye hizmet alanıdır. Davalık olabilir ama bakanlık ve yüklenici firma ile görüşülerek uzlaşama sağlanabilir ve burayı ilçemize kazandırırız” dedi.

Toplantıda söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit, “Diş Fakültesi olarak yapılan bina mahkeme ile tasfiye durumundadır. İnşaatın yüzde 50’si dahi yapılmamıştır. Tasfiye demek hiçbir şey yapamazsınız demek. Bizim Cerrahpaşa ile görüşmelerimiz devam ediyor. Buraya gelecekler. Buranın tasfiyesi bitmeden zaten onlarda gelemez. Buranın ortaokul ya da lise olacak durumu da yok. Burası aynı zamanda belediye hizmet alanı. Arkadaşlarımız belediye hizmet alanına okul yapılmayacağını bilmiyorlar. Ya da bilerek ve kasıtlı olarak söyleyerek, basını da yanıltıyorlar” diye konuştu.

Ak Parti Grup Başkanvekili Kemal Eyyüpoğlu ise, “CHP grubu yanlış bilgilerle Sultangazi halkını yanlış bilgilendirmeye çalışıyor. Üniversite yerinin lise veya ortaokul yeri olmadığını eğitim kanunları yönetmeliğinde bilmeleri gerekiyor. Biliyorlar ama provoke etmek, Sultangazi halkını yanıltmak için söylüyorlar. Orası lise veya ortaokul olamaz. Basın mensuplarının karşısında şov yapmaktan başka bir şey yapmıyorlar” dedi.

Yorumlar

Tasarım | Enba