Eminhaber.Org
Ana Sayfa EKONOMİ, MANŞETLER, SULTANGAZİ 13 Ağustos 2018

Doların yükselen ateşi

Doların ateşinin yükselme nedeni tamamen siyasidir.24 haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden istediği sonucu alamayan dış ve iç güçler, sıcak savaşın yapılamayacağı günümüzde  (topla tüfekle eskisi gibi savaşılamadığından savaşmanın yasak olmasından dolayı) soğuk savaşla yani devleti topa tüfeğe gerek kalmadan ekonomik krizle zayıflatmak istemesinden kaynaklıdır.

Halk bu konuda ne kadar sağduyulu olmaya çalışırsa da geçen yıl aldığı ayakkabının 250 TL iken bu yıl aynı ayakkabının 450 TL olması, Halkın alım gücü için inanılmaz derecede şaşırtıcıdır. Peki 50 TL’lik bir ayakkabı neden giyilmez de gidilir 250 TL’lik bir ayakkabıya 450 TL verilir. Bu insanların tamamen ekonomisi ve yaşam görüşüyle alakalıdır fakat bizler bu konuda ne kadar eğitimliyiz veya bu tarz tehlikelerin bize ve bütçemize, çocuklarımızın geleceğine verdiği zarardan nasıl haberdar değiliz. Beynimize sanki ilaç verilmiş tabi ki öyle bir durum söz konusu değil tüm bunlar bizim tüketim ihtiyacımızla alakalıdır.

Bir top kağıt bir yıl önce 9 TL diyelim bir yıl sonra 13 TL oluyor bu bir yılda kağıdın değil buna benzer tüm ürünlerin aşırı derecede zamlandığını gösteriyor.  Bu durumda halk ne yapabilir hiçbir gücü yoktur sadece halk elinde ki parayı daha çok sağlayarak harcamamaya çalışır.

Doların ateşi ancak devletin uygulayacağı sağlam bir politika ile düşebilir. Devlet, iktidar kendi yönetiminden taviz verecek veya da yaptırımlar uygulayacaktır.  Böyle bir durumda devletin uygulayacağı en önemli yaptırım yurt dışında büyük işler yapan kendi firmalarına TL ye yönlendirme yaparken, yurt içinde ki tüm üst konumda ki firmaları da TL üzerinden alış-veriş yapmaya yönlendirme yapacak veya Euro gibi bir ortaklıkla Türk parasını en az 6 ülke ile ortak kullanılabilecek seviyeye getirmesi gerekecektir.

Devlet yurt içine dolarla alınan tüm ürünlerin girişini TL  değerine göre alarak yurt içine getirtmesi gerekir. Yastık altında ki tüm dolarlarında TL ye çevrilerek kullanılması önem arz etmektedir.

Ne olursa olsun Türk halkı şu cesaretini tüm dünyaya göstermiştir. Ölümden dahi korkmuyoruz tek korkumuz Allah tır. Ölümden bombadan korkmayan bir halkı dolarla korkutmak pek de akıllıca değildir.

Devlet idamı getirmelidir vatana ihanet edenlerde asılmalıdır. Vatana ihanet edenler vatana dolardan daha büyük zararlar vermektedir.

Gezi olaylarında bir ayaklanma başlatıldı ve ayaklanmayı başlatanlar dolar babaları olmuştur.15 Temmuz gecesi yaşananlarda doların Türkiye üzerine haince savaş açmasının bir versiyonu olmuştur.24 Haziran seçimleriyle istedikleri başarıya ulaşamayan kirli fikirler şimdi dolarla Türkiye üzerinden oyuna başlamışlardır. Unutulmaması gereken önemli bir konu var ki o da bu milletin dolar değil, topla tüfekle üstüne gelinse dahi davasından vazgeçmeyeceğidir.

15 temmuzda paralel belasının ülkeyi soktuğu yaralar ve 15 temmuz  dan önceki  tarihlerde ülkeye verdiği zararlar ve hala devletin paralel belası ile uğraşması, iç ve dış terör olayları, terör olaylarının resmi kurumlarda hala sürüyor olması, ülkeyi çok iyi yönetiyor görünen bakan ve siyasetçilerin işlerini düzgün ve tam manasıyla  yapmaması   devlet içi ve devlet dışı kadrolaşmaların sağlıksız oluşu, ABD gibi büyük devletlerin Türkiye ‘nin  yatırım planlarından rahatsız oluşu ve Türkiye üzerinden dolarla uyguladığı ekonomik baskılar doların ateşini çıkartmıştır.

24 Haziran seçimlerinden yenik olarak çıkan halkın bu yeniliğinin tadını sırf zenginlerin daha çok zengin olmak için yaptıkları dolar alış verişleri ve Amerika’nın Türkiye üzerine dolarla uyguladığı baskı yüzünden mağlup gibi yaşaması ve küçük esnafların kepenk kapatıp büyük esnafların normalden fazla kar etmesi, devletin gerek 28 Şubat süreci, gerek gezi olayları ve 15 Temmuz ayaklanma kalkışmasının yaralarını sarmaya çalışırken bir de inanılmaz derecede meşakkatli içte ve dışta terör olaylarıyla mücadele etmesi doların ateşini yükseltmiştir.

Dolar sıcak lüks bir para iken Türk toplumunun resmen kabusu olmuştur. İçte ve dıştaki tüm hainler şunu bilmelidir ölüme abdestli bir millet var adı da Türk milletidir. Doların ateşi çıktıkça bu milletin dolara karşı ateşi soğur…

52 yıllık yapılanma olan FETÖ imparatorluğu yerle bir olmuştur bunun lamı cimi yoktur. Kripto FETÖ’ cü kalmış mıdır? Evet kalmıştır? Ama son nefeslerine kadar ya fare deliğinde yaşar gibi yaşayacaklar, ya da tutuklanacaklar. Üçüncü şık yok. Dolayısı ile sorun yok.

Başkan Erdoğan, dolarda yaşanan hareketlilikle ilgili, “Onların dolarları varsa bizim de halkımız var, Hakk’ımız, Allah’ımız var. Şunu bilin; bugün dünden daha iyiyiz, yarın bugünden de iyi 1 Dolarlık hainleri gömdük 15 Temmuz’da. Sıra  milyon, milyar dolarlık hainleri de  . Onları da gömeceğiz.

Devletimiz varsa bizler de varız. Devletleri zayıf olan ülkelerin içler acısı durumu ortada. ”Tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek vatan” şiarını benimsemeyenleri aramızda barındırmamalıyız. Zaman devleti, bayrağı, vatanı koruma zamanıdır ne pahasına olursa olsun.

Bazen şer gördüklerimizde hayır vardır. ABD’nin finans terörü bizde unuttuğumuz birlik, beraberliğimizi güçlendiriyor, ABD’ye nefreti, Türkiye Cumhuriyetine bağlılığı artırıyor. Kimse bu ortamdan siyasi menfaat sağlamaya kalkmasın. Mesele 81 milyonun… Medyacı kılıklı, siyasetçi kılıklı, sanatçı kılıklı, akademisyen kılıklı, STK kılıklı, meslek odası kılıklı, yargı kılıklı, polis kılıklı, sokak hareketi kılıklı, askeri üniforma kılıklı teröristlerinizle başaramadığınız gibi dolar kılıklı teröristlerinizle de başaramazsınız, başaramayacaksınız. Hiç Amerika Yönetimi Ekonomi silahını,” Türk Siyaseti üzerinde bir demokrasi kılıcı” gibi kullanmaktan vazgeçmelidir. Bu Aziz Millette hiçbir güç, hiçbir silah diz çökemez.

Trump Yönetimi ve kimi Küresel güçler, Ekonomi silahlarıyla Türkiye’nin 2023 hedeflerine darbe vurmak istiyorlar. 2023 Hedeflerimizin önüne bariyer çekme gayretindeler.
Ülkemiz şuanda Ekonomik alanda Küresel

Güçlere karşı yeni bir Kurtuluş Savaşını veriyor. Bundan endişeniz olmasın.”

Yorumlar

Tasarım | Enba