Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 19 Mart 2021

Down sendromlu bireyler 1,5 ay eğitim aldılar; okçulukta umut vadediyorlar

Sultangazi’de yaşayan 9 down sendromlu ve 1 ortopedik engelli çocuk, 1,5 ay süren Temel Okçuluk Eğitimlerinin ardından bugün sertifika ve madalyalarını aldı. Çocuklar, ok atmanın keyifli olduğunu ve kendilerini rahatlattığını söyledi. Antrenörleri Mehmet Üren ise, eğitim alanların umut vadettiğini ve hedefleri sarıdan vurduklarını ifade etti.

Çocukların sosyal hayata adapte olmalarını kolaylaştırmak, sosyalleşmelerini sağlamak ve motor becerilerini güçlendirmek adına 9 down sendromlu, 1 ortopedik engelli özel çocuğa Temel Okçuluk Eğitimi verildi. 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısıyla Sultangazi Belediyesi, eğitim verdiği 10 özel çocuk için sertifika ve madalya töreni düzenledi. Düzenlenen törende çocuklar, ilçenin Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun ile de ok attı. Her şeyin başında eğitimin geldiğine vurgu yapan başkan Dursun, “Eğitimli toplum inşa edersek, toplumu da inşa etmiş oluruz. Bilgi birikim ve donanımla eğitimli nesiller toplumun refah seviyesinin yükselmesine sebep olur. Her bireye bu gözle bakıyoruz” dedi.

EĞİTİMLE ENGELİN ORTADAN KALKTIĞININ EN SOMUT ÖRNEĞİ

Eğitimli nesillerin toplumun refah seviyesini de yükselteceğine vurgu yapan Dursun, “Her bireye bu gözle bakıyoruz. Herkesin eğitimi bir olmaz. Herkesin alabileceği kapasitede eğitim verilir. Eğitimciler kime nasıl eğitim vermesini iyi bilir. Down sendromlu kardeşlerimiz bizim canımız. Temel Okçuluk Eğitimi aldılar. Eğitildiği zaman engel olmadığının en somut örnekleri” ifadelerini kullandı.

Özel gereksinimli çocukların kabiliyetinin iyi ölçüldüğünde şampiyon da olabileceklerini söyleyen Dursun, “Her bireyi bir figür olarak tanımalıyız. Bazen farklı engellerle karşılaşabiliyoruz. Hepsi Rabbimizin bize emaneti. Emanete sahip çıkmalıyız. Onlar engelsiz ve bu arkadaşlarımın aileleri onlara çok iyi bakıyorlar. Onlarla çok daha fazla ilgileniyorlar. Onların hayattan zevk almaları, ailelerini, arkadaşlarını daha çok sevmesi için onlara mekan oluşturmaya gayret ediyoruz. Gönlümüzde hepsi şampiyon” diye konuştu.

Yorumlar

Tasarım | Enba