Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, RÖPORTAJ, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 25 Nisan 2017

‘Dün Kürtleri ihanetle suçlayanlar bugün özür dilemelidir’

Adıyaman Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanvekili Ahmet Süt ile 16 Nisan referandum sonuçlarını konuştuk.

Adıyaman Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanvekili Ahmet Süt ile 16 Nisan referandum sonuçlarını konuştuk. 7 Haziran genel seçimlerinde özellikle Ak Parti içerisinde Kürt halkını eleştiren bir kesimin bugünde MHP’yi hedef aldığını söyleyen Ahmet Süt, 16 Nisan’da Sultangazi’de ‘evet’i uçuranların Adıyamanlılar olduğunu söyledi.

“KÜRTLERE ‘PİS’ DİYENLERİ TEŞKİLAT İÇERİSİNDE BARINDIRMAYA DEVAM EDENLER UTANSIN”

Merkezi Sultangazi’de bulunan Adıyaman Kültürünü Yaşatma Derneğinin Başkanvekilliği görevini yürüten ve Ak Partili olduğunu her fırsatta dile getiren Ahmet Süt ile 16 Nisan’ı konuştuk. Kürt kökenli olan Ahmet Süt, 7 Haziran genel seçimlerinde Ak Parti içerisine yuvalanmış AKP’lilerin yaptıkları hakaretleri unutmadıklarını dile getirdi. Ak Parti içerisine yuvalanmış bu AKP’lilerin ‘kripto fetöcü’ olduklarını söyleyen Süt, partinin bu isimlerden mutlaka temizlenmesi gerektiğine vurgu yaptı;

“7 Haziran’da Ak Parti içerisinde ‘Pis Kürtler, hain Kürtler’ diyen AKP’liler vardı. Sultangazi Teşkilatında da bu AKP’liler mevcut. Bunların gerçek yüzlerini bizler 7 Haziran akşamı gördük. Ben bir Kürt vatandaşıyım. Ak Parti içerisindeki AKP’liler 7 Haziran’da bize hakaret etti. Bundan dolayı başta ben olmak üzere Ak Parti’ye gönül veren tüm Kürtler üzüldü. Kürtleri hainlikle itham eden o zihniyet, o süreçte CHP ve MHP’ye kayan oyları niye değerlendirmediler ve onları neden hainlikle itham etmediler. Eli iş tutan, ağzı laf yapan Kürtleri veya samimi insanları teşkilatlara yaklaştırmayanlar utansın. Kürtlere ‘pis’ diyenleri teşkilatlar içerinde barındırmaya devam edenler utansın. Kürtler ümmetin umudu olan Recep Tayyip Erdoğan’dan vazgeçmediler, vazgeçemediler. Aynı zihniyet bugünde MHP’ye yükleniyor. Ak Parti içerisindeki AKP’liler, kripto Fetö’cüler bugün aynı söylemleri MHP için kullanıyorlar.

Referandum sürecinde Ak Parti’nin MHP ile birlikte çalışmasıyla özellikle marjinal Kürtlere bir malzeme verildi. Muhalefet muhafazakar Kürtlerin oyunu ‘hayır’a kaydırmak için bu birlikteliği sahada sıkça vurguladı. Ancak bunda da başarılı olamadılar. Kürtler muhalefetin böylesine ucuz numaralarını yemedi. Mademki Türkiye’nin kaderini 16 Nisan’da Kürtler belirledi, bundan sonrada partimizin kaderini içerdeki hain insanlara bırakmamız gerektiğine inanıyorum. Buna kim direnirse 2019’da sonucunu görecek. Bu teşkilatlarla eğer biz 2019’a girersek halkın verdiği kredi biter. Ben inanıyorum ki liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan buna fırsat vermeyerek, köklü değişimler yapacak.

Ak Parti teşkilatları 16 Nisan’da alınan sonucu üzerine alınmamalıdır. ‘Bu işi biz başardık’ diye sevinmemelidir. 16 Nisan’da Türkiye’nin kaderini Kürtler belirledi. Bu gerçeği kim inkar ederse gözü çıkar. Örnek verirsek, Sultangazi bir Anadolu mozaiğidir. Sultangazi’de yüzde 62’ye yakın ‘evet’ çıktı. Referandum sonucuna bakarsak Sultangazi teşkilatı tabi ki başarılı. Ama bu başarıyı teşkilatlar bire bir çalışarak elde etti dersek yanılırız.  Sultangazi’yi kazandık ama İstanbul’u Eyüp Sultan’ı ve birçok ilçeyi kaybettik. Teşkilatlar başarılı olsaydı İstanbul’u kaybetmezdik. Doğudaki Ak Parti teşkilatları ise tehditlere ve terör olaylarına karşı canla başla çalışarak, bu işi başardılar.”

“KÖRLER, SAĞIRLAR BİRBİRİNİ AĞIRLADI”

Ak Parti teşkilatlarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın rüzgarını arkasını aldığını söyleyen Adıyaman Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanvekili Ahmet Süt, teşkilatların arazide görünmesine rağmen hiç birşey yapmadıklarını ifade etti. 16 Nisan referandum çalışmalarında ‘körler ve sağırların’ birbirlerini ağırladığına dikkat çeken Ahmet Süt, Ak Parti içerisindeki şakirtlere dikkat çekti;

“16 Nisan referandum çalışmalarında Ak Parti ‘reis’in rüzgarını arkasına almış bir vaziyette gitti. İstisnalar hariç teşkilatlar arazide çok görünmesine rağmen, hiçbir şey yapmadı. Maalesef gittiği yerlerde insanları küstürdüler. Yani kenar mahallelerine lüks araçlarla gitmesi, mahalle başkanlarının bile bulundukları ortamlarda büyük bir özgüvenle ‘bitirdik bu işi’ gibi konuşmaları insanları rencide etmeye başladı. Teşkilatların ‘artık nasıl olsa biz varız. Bizden başka Ak Parti’de kimse yok’ gibi ukalaca tutumları, insanlara yüksekten bakmaları, insanları hor görmeleri ciddi bir sıkıntı yarattı.

ahmet-süt

Bir zamanlar şakirtlerin (Fetöcülerin) ‘Bir vali neki, bizim bir selamımıza bakar’ havası maalesef Ak Parti teşkilatları içerisinde de yaşandı, yaşanmaya devam ediyor. Ak Parti teşkilatları büyük özverilerle kuruldu. Ben Ak Parti’yi Milli Görüşten bağımsız düşünemiyorum. Ak Parti’ye emek veren insanlar milli görüşün emektarlarıdır. Son dönemlerde Ak Parti teşkilatlarına giren insanlar maalesef şakirtlerin havasında girdiler. Teşkilatlara giren insanların çoğu ‘nereden bir ihale alırım, iş takipçiliği yaparım’ düşüncesiyle girdiler. Ak Parti demek Türkiye demektir. İş takipçileri de sırtı yere gelmesin diye teşkilatlara girmişlerdir. Yemeyenler, çalmayanlar, çırpmayanlar teşkilat içerisinde küstürüldü ve diskalifiye edildi. Onlar kenarda şu anda küsmüş şekilde bekliyorlar.

16 Nisan referandumunda yüzde 62 gibi bir oran bekliyordum. Milletin ‘evet’ kararı yaklaşık yüzde 52 oldu. Bu bir başarı mı? Evet Türkiye genelinde bir başarı. Ama beklenen bu değildi. İşte bu noktada herkesin şapkasını önüne koyması gerekiyor.

Referandum sürecinde ilçemizde buna dahil yapılan tüm programlarda yüzler hep aynıydı. Ben Ak Parti teşkilatlarının kendi kabuğunun dışına çıkıp ‘hayır’ diyen bir insanı ikna etmek için bir enerji harcadığını görmedim. Örneğin bir kahvaltı programı düzenleniyor. Bir önceki gün başka bir programa katılan kişileri bu sefer bu kahvaltı programında görüyoruz. Yetmiyor, bun insanların ev ve iş yerlerine ziyarette bulunuluyor. Yani evet diyecek insanlar tüm programlarda görülürken, bu insanlara birde ziyaretlerde bulunuldu. Evet diyecek kişilere ‘evet’ ziyaretleri yapıldı. Sultangazi içinde böyleydi. Tabiri caizse körler sağırlar birbirini ağırladı. ‘Hayır’ cephesinin en fazla bulunduğu Gazi Mahallesi’nde bir ‘evet’ programı yapılmadı. Ve hayır düşüncesinde olan kimse ikna edilmedi. Biz Sultangaziliyiz ve bundan dolayı ilçemizi de yakından takip ediyorum. Buda ayrıntı da gözümden kaçmadı.

Ak Parti’ye gönül veren biri olarak, gönül verdiğim partinin başarılı olması beni mutlu eder. Teşkilat mensuplarının hatalarından dolayı benim gönül verdiğim parti zedelenirse, bundan dolayı benim ülkem zarar görürse, liderimiz zarar görürse buda beni incitir. Bundan dolayı gördüğüm eksikliklere gözümü kapatamıyorum.”

“CHP ILIMLI SİYASET YAPTI”

Gönül verdiği Ak Parti’nin ‘hayır’ı anlatamadığını belirten Ahmet Süt, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 10 büyük ilde ‘hayır’ çıktığını, yine İstanbul’un 18 ilçesinde de sandıktan ‘hayır’ çıktığını hatırlatarak genel anlamda Ak Parti ve MHP’nin yanlış bir politika izlendiğini söyledi. İstanbul’u teşkilatlarla ilgili verdiği örneklerden dolayı kaydettiklerini ifade eden Süt, ‘hayır’ın CHP olarak görüldüğünü ve Kemal Kılıçdaroğlu üzerinden söylemlerde bulunulmasının ‘yanlış politika’ olduğunu, CHP’nin ise bu yanlış politika karşısında birçok gerçeği çarpıtmasına rağmen akıllıca ılımlı bir siyaset yaptığını dile getirdi.

“SULTANGAZİ’DE EVET’İ UÇURAN ADIYAMANLILARDIR”

TUİK’in verilerine göre 43 Bin 949 kişi ile Sultangazi’nin nüfus sıralamasında ilk sırada yer alan Adıyamanlıların, 16 Nisan’da ‘evet’i uçurduklarını belirten Ahmet Süt, bundan dolayı Adıyamanlıların pozisyonun tekrar oturup değerlendirilmesi gerektiğini söyledi;

“16 Nisan’da Sultangazi nüfusunun ilk sırasında yer alan Adıyamanlılar ‘evet’i uçurdu. İlçe nüfusunun ikinci sırasında yer alan Sivaslı kardeşlerimizin yaşadıkları mahallelere baksınlar ve o mahallelerden çıkan oylara baksınlar. Adıyamanlıların yaşadığı mahallelere baksınlar ve burada alınan ‘evet’ oylarına baksınlar. Bu saatten sonra Adıyamanlıların pozisyonu tekrar oturup değerlendirilmelidir. Adıyamanlılarda bunu kendi içinde değerlendirmelidir.”

“KRİPTO FETÖCÜLER YÜZLERCE İNSANI MAĞDUR ETTİ”

Ak Parti’nin içerisinde olup da kendini gizleyen kripto fetöcülerin bulunduğunu da söyleyen Adıyaman Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanvekili Ahmet Süt, kripto fetöcüler yüzünden Türkiye’de yüzlerce Fetö mağdurunun bulunduğuna dikkat çekti. Bu mağduriyeti doğuranların Ak Parti içerisindeki kripto fetöcüler olduğunu vurgu yapan Süt, kripto fetöcülerin kendilerini gizlemek için masum insanları mağdur ettiklerini de ifade etti.

Yorumlar

Tasarım | Enba