Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 26 Temmuz 2015

Emniyetten Gazi Açıklaması

Gazi Mahallesi’nde, “yüzleri kapalı, maskeli ve tek tip kıyafet giyen yasa dışı örgüt mensubu bir grubun, ana caddeyi işgal etmeye kalkışması, polise yönelik taş ve molotofkokteyli atmaya başlaması üzerine söz konusu gruba müdahale edildiği” bildirildi.

 

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, 24 Temmuz’da yapılan operasyonda terör örgütü mensubu bir kadının Bağcılar’da güvenlik güçleri ile girdiği silahlı çatışmada ölü ele geçirildiği ve cenazesinin Bahçelievler Adli Tıp Kurumuna kaldırıldığı belirtildi.

 

Söz konusu kadının cenazesinin, ikameti Tuzla’da olmasına rağmen terör örgütünün propagandası doğrultusunda Gazi Mezarlığı’na defnedilmek üzere ısrarla Gazi Mahallesi’ndeki cemevine götürüldüğü ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

 

“Bu nedenle 25 Temmuz günü saat 16.00’dan itibaren cenaze merasimi nedeniyle Sultangazi’deki Gazi Polis Merkezi sorumluluk alanında gerekli güvenlik tedbirleri alınmıştır. Bahse konu güvenlik tedbirleri esnasında yüzleri kapalı, maskeli ve  tek tip kıyafet giyen yasa dışı örgüt mensubu bir grubun, cenazeyi istismar etmek için mahalle içerisindeki ana caddeyi işgal etmeye kalkışması, polise yönelik taş ve  molotof atmaya başlaması üzerine söz konusu gruba müdahale edilerek dağılmaları sağlanmıştır.”

gazi mahallesi olaylargazi-mahallesi-nde-polis-mudahalesi-5881373

Açıklamada, o andan itibaren ihtiyatlı şekilde Gazi Polis Merkezi sorumluluk bölgesinde alınan tedbirlerin bazı basın yayın organları ile sosyal medyada çarpıtılarak “cemevi ve cenazeye müdahale” olarak yansıtılmaya çalışıldığı, cenaze için gelenlerin istismar edilerek yanlış yönlendirmelere sebebiyet verilmekte olduğunun görüldüğü vurgulandı.

 

Söz konusu cenaze dolayısıyla alınmış olan tedbirlerin cemevi ve cenaze ritüellerine karşı bir mahiyet taşımadığı aktarılan açıklamada, “Cenazenin ülkemiz değerlerine ve yasal sınırlar içerisinde defnedilebilmesi için her türlü güvenlik tedbiri alınmıştır. Şu ana kadar cenazenin kaldırılamama nedeni terör örgütü mensuplarının kanunsuz eylemlerine dayanmaktadır. Sosyal medyada ve bazı basın yayın organlarında yer alan maksatlı, provakatif paylaşım ve asılsız iddiaların vatandaşların huzur ve güvenini sarsıcı, kamu düzeninin bozulmasına etki eden mahiyet almasına asla müsaade edilmeyecektir ” ifadelerine yer verildi.

 

Açıklamada, vatandaşların bu şekilde mesnet dışı ve istismar içeren haberlere riayet etmemesi istendi.

Yorumlar

Tasarım | Enba