Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 11 Mayıs 2015

“Onu sarın bana verin”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 3. Kez Sultangazi’ye geliyor. Toplu açılış yapmak üzere 3. Kez Sultangazi’ye gelecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakanlığı döneminde iki defa Sultangazi’ye gelmiş ve bu ziyaretler ulusal basında geniş yer bulmuştu.

 

İlk ziyaretinde Sultangazi Gençlik Meclisi’nin açtığı pankart günlerce konuşulurken, Erdoğan Gençlik Meclisi’nin açtığı pankartı “Onu sarın bana verin” demişti.  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde ikinci ziyareti Mayıs 2014 tarihinde oldu. Sultangazi Beleidyesi Hizmet Kompleksi açılışına katılan Erdoğan’a burada silahlı saldırı planladığı ortaya çıktı.

 

DUYGULANDIRAN PANKART

 

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan 12 Haziran 2011 genel seçimleri için geldiği Sultangazi’de gördüğü bir pankartı beğenmiş ve istemişti.

 

Sultangazi’de konuşmasını yaptığı sırada Sultangazi Belediyesi Gençlik Meclisi tarafından açılan pankart Erdoğan’ın hemen dikkatini çekmişti. Annesi Tenzile Erdoğan’a hitaben “Evladın bizimle, biz varız yanında. Bayramın kutlu olsun Tenzile Ana” yazılı pankartı gören Başbakan Erdoğan “Onu sarın da bana verin” demişti. Daha sonra fotoğrafçısına dönen Erdoğan, “Pankartın da fotoğrafını çek” talimatını vermişti.

1

Sultangazi Belediyesi Gençlik Meclisi’nin açtığı ve Erdoğan’ın istediği bu pankart günlerce ulusal basında yer aldı.

 

SUİKAST GİRİŞİMİ

 

2011 genel seçim çalışması kapsamında Sultangazi’ye gelen ve burada binlere seslenen Recep Tayyip Erdoğan’ın ikinci ziyareti çok konuşulmuş ve konuşulmaya devam ediyor. 2011’de açılan pankartla duygulanan Erdoğan, bu sefer bir suikast girişimi ile gündeme geldi.

 

Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlığı döneminde 31 Mayıs’ta Sultangazi Belediye Başkanlığı Ek Hizmet Binası’nın açılış törenine katıldı. Sultangazi’de açılışa katılan Erdoğan’a silahlı saldırı planlandığı ortaya çıktı. Kalabalığın içindeki eli silahlı saldırganı fark eden korumalar, suikastı son anda engelledi. Saldırganın 32 yaşında F.Y. isimli şahıs olduğu öğrenildi.

erdogan_belediye_hizmet_binasini_acti_eminhaber

Zanlıyı sorgulamak için Ankara’dan 4 terör uzmanı gönderildi. Çapraz sorguya alınan F.Y.’nin ifadesinde market işlettiği, amacının Erdoğan’ı vurmak değil, sadece korkutmak olduğunu söyledi.

 

F.Y’ye “Yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle bir kişiyi tasarlayarak öldürmeye teşebbüs” suçundan 14 yıl hapis cezası verdi. İyi hal indirimi uygulayan mahkeme cezayı 11 yıl 8 aya indirdi. Mahkeme heyeti sanığa ayrıca, “hakaret” suçundan 8 bin 100 TL para cezası ve “silah kanununa muhalefet” suçundan 1 yıl 8 aylık hapis cezası vererek cezayı erteledi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olarak son kez ziyaret ettiği Sultangazi’de yaşanan bu suikast girişimi dünya gündeminde ilk sırayı aldı.

 

Başbakan olduğu dönemde iki kez Sultangazi’ye gelen Erdoğan, şimdi ise Cumhurbaşkanı olarak ilk kez 16 Mayıs Cumartesi günü Sultangazi’ye gelecek. Sultangazi Hükümet Konağı başta olmak üzere birçok yatırımın açılışını yapacak.

erdoğan sultangazi toplu açılış

Yorumlar

Tasarım | Enba