Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 5 Kasım 2017

Esenler’de Adıyaman Rüzgarı

Esenler'de Adıyaman'ın 3 eşsiz lezzeti 5 ton çiğ köfte, 20 ton nar ve 2 ton badem vatandaşlara dağıtıldı.

Esenler’de düzenlenen Nar, Badem ve Çiğ Köfte Festivalinde vatandaşlara 5 ton çiğ köfte, 20 ton nar ve 2 ton badem ikram edildi. Renkli anların yaşandığı etkinlikte ikramları almak için birbiriyle yarışan vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu.

Esenler Belediyesi ve ÇİĞDER tarafından organize edilen Nar, Badem ve Çiğköfte Festivalinde vatandaşlara 5 ton çiğ köfte, 20 ton nar ve 2 ton da badem ikram edildi. Esenler Dörtyol Meydanında düzenlenen festivale Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili Ahmet Aydın, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu,ÇİĞDER Başkanı Sait Aybak  ile birlikte Adıyaman Dernekleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Adıyaman’ın vazgeçilmez lezzetlerinden olan çiğ köfte, nar ve bademi almak isteyen vatandaşlar metrelerce kuyruk oluşturdu. Etkinlik öncesinde Adıyaman yöresine ait müzikler söylenerek halaylar çekildi. Renkli anlara sahne olan etkinlikte vatandaşlar çiğ köfte, nar ve bademi alabilmek için birbirleriyle yarıştı.

Nar, Badem ve Çiğ Köfte Festivalinin açılış konuşmasını yapan İstanbul Çiğköfte ve Etsiz Çiğköfteciler Esnaf Sanatkarlar Derneği (ÇİĞDER) Başkanı Sait Aybak, “Adıyaman’a yakışır bir şekilde Adıyaman’ı anlatmak, tanıtmak bu güzel festivalde bir pay sahibi olmak bize de nasip oldu.”dedi. Konuşmasında ÇİĞDER’in çalışmalarına da değinen Aybak, “ÇİĞDER olarak sektörde yapmış olduğumuz denetimler ve beraberliğimizle sizlere daha sağlıklı ürünler sunabilmek için elimizden gelen gayreti göstermekteyiz.  Çiğköftemiz yüzde yüz milli olan milli bir yiyecektir. Sektörümüz her geçen gün daha da büyüyor ve ülke ekonomisine ciddi katkı sağlıyor. Şu anda ülke genelinde 30 bin çiğ köfte dükkanı ve 60 bin çalışanı bulunmaktadır. Doğu Anadolu’nun vazgeçilmez lezzeti olan çiğköfte artık tüm Türkiye’de beğeni ile tüketilen milli bir yiyecek statüsüne kavuşmuştur. Bu milli yiyeceğimizi artık tüm dünyaya tanıtıp, ülke ihracatına katma değer katmayı hedefliyoruz. Bunu da Çiğder olarak inşallah gerçekleştireceğiz. Ayrıca dernek olarak çiğköftenin küresel tescili için çabalıyoruz.” Diye konuştu.

Festival’de çiğ köfte dağıtarak açıklamalarda bulunan TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, “Bugün burada Adıyaman’ın saklı güzelliklerinin su yüzüne çıktığı bir günü yaşıyoruz. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Burada kültürümüzü, değerlerimizi unutmadan yaşamaya çalışıyoruz. İstanbul’da olsa dünyanın neresinde olursak olalım kendi yöresel ürünlerimizin de bir şekilde kıymetini bilerek yaşamaya çalışıyoruz. Bu anlamda da çiğ köftesiyle, narıyla, bademiyle fıstığı gibi pek çok ürünüyle farklı bir şehir, farklı bir lezzet sunuyor. Bütün bu güzelliklerinin yanı sıra insan kaynağı bakımından da son derece verimli güzel bir şehirdir. Adıyaman huzurun şehri, huzurun başkentidir. Bize düşen güzelliklerin kıymetini bilerek insanlarımızla huzur ve barış içerisinde yaşayabilmektir. Böylesi damak tadının huzurumuza yansıdığı bir güzelliği tüm İstanbul’a, İstanbul aracılığıyla bütün Türkiye’ye sunmaktır” dedi.

Vatandaşlara çiğ köfte ve nar dağıttıktan sonra konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Belirli periyotlarla böyle Anadolu ürünlerinin, Anadolu yörelerinin tanıtımlarını yapıyoruz. Bugün de Adıyaman tanıtımını yapıyoruz. Adıyaman için sembol olmuş Nar, Badem, Çiğ Köfte. Bugün meydanda Esenlerli kardeşlerimizle beraber hem çiğ köftenin, narın ve bademin hazzını yaşamak için buradayız. Tabi İstanbul esenler özellikle göçle oluşmuş bir şehir ve bu yörede Malatyalısından, Adıyamanlısına, Adıyamanlısından da Diyarbakırlısına, Hataylısına, Samsunlusuna, Giresunlusuna kadar bütün bu toprakların çocukları olarak bir ve beraber olduğumuzu, dostluğumuzu hatırlanmasına vesile olduğunu göstermiş oluyoruz. Bugün meydanda Karadenizlisi de var, Doğulusu da, güneylisi de var. Şunu söylüyoruz, biz aynı dağın yeliyiz, aynı Allah’ın kuluyuz. Bu toprakların birliği ve beraberliği her zaman var olacak. Birlikte Türkiye olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Yorumlar

Tasarım | Enba