Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 6 Aralık 2017

Esentepe Mahallesi Sultangazi Belediyesini Protesto Etti

Sultangazi Belediyesinin yeni imar planları doğrultusunda parselasyon değişikliği yaptığı Esentepe Mahallesi halkı ve Sultangazi Kent Savunması, konuyu Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ile görüşmek için belediye binasına geldi. 3 saat süren bekleyişin ardından Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ile toplu olarak görüşmeyi başardı.

Belediye Başkanı Cahit Altunay’ın bir toplantı sebebiyle İBB’de olması ve başkanı temsilen gönderilen belediye başkan yardımcılarıyla görüşmek istemeyen mahalle sakinleri önce belediye hizmet binası konferans salonunda bekledi. Daha sonra belediye binasının önüne toplanarak protesto gösterisinde bulundular. Çevrede yoğun güvenlik önlemlerinin alınması dikkat çekti.

Parselasyon değişikliğiyle arsalarının küçüldüğünü ve değer kaybettiğini savunan mahalle sakinleri, belediye başkanıyla görüşmekte ısrarcı oldu.

Sultangazi Kent Savunması üyeleri, Sultangazi Belediyesi önünde Esentepe Mahallesi’nde bulunan arsaların bölgedeki yeni imar uygulaması olan parselasyon değişikliği ile metrekarelerinin azalacağı iddiasıyla eylem yaptı. Mahallelilerin de katıldığı eylemde “Evimize Mahallemize Sahip Çıkıyoruz. Parselasyon Değişikliği Kararı Geri Çekilsin” pankartı açıldı.

“PARSELASYON DEĞİŞİKLİĞİNİN İPTALİNİ İSTİYORUZ”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak değişiklik kararının meclise gelmeden geri çekilmesini isteyen mahalleliler adına yapılan basın açıklamasında, “Esentepe Mahallesi sakinlerinin arsalarında küçülmeler ve bölünmelerin gerçekleşecek. Bölünen ve küçülen arsalar değersizleştirilip, kullanım alanları kısıtlanacak. Bu parselasyon değişikliği, halkın evini gasp etmek ve barınma hakkımızı yok etmek anlamına gelmektedir. İtirazlarımızın ardından davalar açarak hukuki mücadeleyi sürdürmekte kararlıyız. Sultangazi’de özellikle Esentepe ve Gazi Mahallesinde var olan rant projeleri mahallelere yetince zarar vermektedir.  Esentepe halkı olarak evlerimiz üzerinde dönen ranta izin vermeyeceğiz. Parselasyon değişikliğinin iptalini talep ediyoruz “ denildi.

BAŞKAN ALTUNAY; “SÖZ VERİYORUM, HER ZAMAN YANINIZDA OLACAĞIM”

Belediye Başkanı Cahit Altunay ile görüşmeden belediye binası önünden ayrılmayacaklarını ifade eden mahalle halkı, ‘Halk burada, başkan nerede?’ sloganları atarak, bekleyişlerini sürdürdü. Yaklaşık 3 saat süren bekleyişin ardından Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ile toplu olarak görüşmeyi başardı.

Başkan Altunay, Sultangazi Belediyesi Nikah Salonuna gelerek vatandaşların sorularını yanıtladı. Altunay, “Bu bir hak meselesidir. O hakkı da alana kadar beraber çalışalım. Bunu başka mecralara çekmeyelim. Alabileceğiniz ne varsa bir ilçe belediye başkanı olarak ben sonuna kadar sizlerle beraberim. İnşallah razı olabileceğimiz bir sonuç çıkar. Siz mutlu olursanız, bizde mutlu olacağız. Sizin temsilciniz olarak hem burada, hem büyükşehirde yanınızda olacağıma söz veriyorum. Derdimiz büyük, hep beraber buraya sahip çıkacağız.” Dedi.

Belediye Başkanı Cahit Altunay, rant iddialarına değinerek, “Bu alanda rant olacak hiçbir şey yok. Kimse buraya gelip ev yapıp satmayacak. Kimse fazla bir daire yapıp, pahalıya satayım düşüncesinde olmayacak. Sadece yapılan konut o bölgede oturanlara yapılacak. Rant bunun neresinde?” diye konuştu.

Bölgede yerinde dönüşüm yapılacağını ve Kuzey Marmara Bağlantı Yolu’nun Sultangazi’de devam eden karayolu tünel çalışmasında patlatılan dinamitlerin bir sınırının olması gerektiğine de vurgu yapan Başkan Cahit Altunay, konuyla yakından ilgileneceğini ifade etti.

Yorumlar

Tasarım | Enba